34.5%
55.2%
36.8%
13.8%

Με νίκη έκλεισαν τις υποχρεώσεις τους στην Silver League οι Cans, αφού επικράτησαν με δυσκολία απέναντι στους Κενταύρους με το τελικό 63-56. Οι Cans, μπορεί να μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, όμως οι Κένταυροι δεν έδειξαν να αγχώνονται ιδιαίτερα, αφού στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, βάζοντας ένα σοβαρό πρόβλημα στους Cans. Με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, οι Cans έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους και παρόλο την καλή προσπάθεια των Κενταύρων να κάνουν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του coach Μήτσουρα, ροκάνισε έξυπνα τον χρόνο και έτσι έφτασε στην 18η νίκη της για την φετινή Silver. Πλέον, οι Cans στρέφουν την προσοχή τους στη σειρά με τους Bacardi Tel Aviv, με τις δύο ομάδες να ρίχνονται στη μάχη για ένα εισιτήριο προς το Final 4, ενώ οι Κένταυροι, έχουν ακόμα 2 παιχνίδια πριν κλείσουν τις υποχρεώσεις τους στην regular season.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αντωνόπουλο να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τους Cans να μπαίνουν στο ματς με τρίποντο του Μορφονιού και δίποντο του Ευσταθόπουλου για να πάρουν και το προβάδισμα με το σκορ στο 5-3. Στη συνέχεια, ένα δίποντο από τον Λουλούδη θα ισοφαρίσει στο 5-5, ο Βαρσάμος με τρίποντο και δίποντο θα γράψει το 10-5, ενώ ο Λουλούδης με βολή αυτή τη φορά, θα μειώσει στους 4 και το 10-6. Εκεί, ένα δύσκολο γκολ-φάουλ του Μορφονιού θα κάνει το 13-6, οι Κένταυροι με ένα σερί 3-7 με 4 πόντους του Καλογερόπουλου, 2 βολές του Αδαμάκη και 1 του Παπαδιά θα ροκανίσουν τη διαφορά στην κατοχή και το 16-13, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δύσκολο δίποντο μέσης απόστασης ο Μορφονιός, σφραγίζοντας παράλληλα την περίοδο στο 18-13 των Cans.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μορφονιός με 2/2 βολές θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους και το 20-13, οι Κένταυροι με 3 απανωτά δίποντα των Λουλούδη και Τσέλιο, αλλά και τρίποντο του Ρέντα θα προσπεράσουν στο οριακό 20-22, ενώ οι Cans, θα απαντήσουν με δίποντο του Ράλλη Τζ. για την ισοφάριση στο 22-22. Στη συνέχεια, ο Ρέντας με βολή και ο Παπαδιάς με δίποντο θα γράψουν το 22-25 των Κενταύρων, ο Ζευκιλής με εύστοχο ζεύγος βολών θα μειώσει στον πόντο και το 24-25, ενώ ένα τρίποντο ξανά από τον Ρέντα, θα γράψει το 24-28 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Βαρσάμος με 2 δικές του βολές θα κάνει το 26-28, ο Λουλούδης με όμορφο γκολ-φάουλ θα απαντήσει για το 26-31, ενώ την περίοδο και κατά συνέπεια και το ημίχρονο, θα σφραγίσει ο Ράλλης Τζ. με 2/2 δικές του βολές, για το 28-31 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Cans θα μπουν πολύ δυναμικά και με ένα σερί 9-0 από 3 δίποντα των Ζευκιλή, Πατέλη, Ράλλη Τζ. και τρίποντο από τον Μορφονιό, θα πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού, με το σκορ να γράφει 37-31 για την ομάδα τους. Οι Κένταυροι, θα μειώσουν με βολή του Λουλούδη στο 37-32, ο Μορφονιός και ο Βαρσάμος με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα θα πάνε τη διαφορά στους 10 για το 42-32, ενώ ο Αντωνόπουλος με όμορφο αριστερό lay up, θα μειώσει στους 8 και το 42-34. Στη συνέχεια, ο Ράλλης Τζ. με βολή θα κάνει το 43-34, ο Παπαδιάς με όμορφο σουτ και βολή θα μειώσει στο 43-37, ενώ 2 απανωτά τρίποντα των Παπακώστα και Μορφονιό, θα στείλουν τη διαφορά του παιχνιδιού στους 12 πόντους και το 49-37. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Παπαδιάς στην εκπνοή, κλείνοντας παράλληλα και την περίοδο στο 49-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Cans θα πετύχουν 2 συνεχόμενα τρίποντα από τους Μορφονιό και Ευσταθόπουλο για να πάνε το ματς στο 55-39, ο Καλογερόπουλος με βολή θα μειώσει στο 55-40, με τον Παπακώστα, να βάζει ακόμα ένα τρίποντο για τους Cans με το σκορ να πηγαίνει στο 58-40. Εκεί, ένα μεγάλο σερί 2-11 από τους Κενταύρους με 4 πόντους του Αδαμάκη, 3 του Λουλούδη, 2 του Φραντζή και ακόμα 2 βολές του Παπαδιά, θα ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό με το σκορ στο 60-51, ο Ράλλης Τζ. με βολή και ο Πατέλης με δίποντο μετά από πάσα του πρώτου θα γράψουν το 63-51, ενώ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, οι Κένταυροι θα ροκανίσουν τη διαφορά μέχρι και τους 7 με τρίποντο του Ρέντα και δίποντο του Λουλούδη για το τελικό 63-56 του παιχνιδιού.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βασίλης Μορφονιός ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 22 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Βαρσάμος και Ράλλης Τζ., ενώ από τους Κένταυρους ξεχώρισε η προσπάθεια των Λουλούδη  και Παπαδιά.