23.1%
46.2%
23.8%
21.1%

Νίκη τεράστιας σημασίας πήραν οι Carnavaliers κόντρα στις Ακαδημίες Red-Dicolo με 38-43 και πλέον δύσκολα θα χάσουν την πρώτη θέση του ομίλου. MVP του αγώνα ήταν ο Σάκης Καλόγηρος που είχε 8 πόντους (οι 6 ήταν αυτοί που έδωσαν τη νίκη στους Carnavaliers), 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την πρώτη περίοδο καταλάβαμε ότι θα έχουμε ένα κλειστό ματς και ότι δύσκολα θα έπαιρνε κάποιος διαφορά. Με 4 πόντους του Μαρίνη ξεκίνησε το ματς (0-4) και απάντησε με 4 δικούς του ο Τριανταφύλλου για το 4-4. Το 4-6 γράφτηκε από τον Παπανικολάου, για να έρθει ένα 4-0 από Μακρή και Χαχάμη για το 8-6. Το προβάδισμα άλλαξε πάλι χέρια από τους Μαρίνη και Παπανικολάου όταν το σκορ έγινε 8-9, για να κάνει το 10-9 ο Χαχάμης. Το τελικό 10-11 της περιόδου γράφτηκε από τον Σακελλαρίδη.

Στην δεύτερη περίοδο οι Carnavaliers έκαναν ένα μπαμ στο δεύτερο μισό και κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 8 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Πασχαλίδης σημείωσε το 10-13 και ισοφάρισαν οι Χαχάμης και Βαλοδήμος σε 13-13. Τρίποντο από τον Παυλίδη για το 13-16 και απάντηση από τον Αντωνίου για το 16-16. Ξανά τρίποντο ο Παυλίδης για το 16-19 και 4-0 από τον Γρίβα για το 20-19. Σε εκείνο το σημείο οι Carnavaliers κατάφεραν να βρουν τρύπες στην άμυνα των Ακαδημιών και κλείνοντας καλά πίσω έτρεξαν ένα 0-9 με τους Μαρίνη, Καλόγηρο, Κομμάτα και Παυλίδη για το τελικό 20-28 του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο οι Ακαδημίες μπήκαν για να ανατρεψουν την εις βάρος τους κατάσταση και το κατάφεραν παίζοντας μυαλωμένα και πνίγοντας τους Carnavaliers. Ιορδανίδης και Βαλοδημος έγραψαν το 23-28, για να απαντήσουν με 0-4 οι Πασχαλιδης και Παπανικολάου για το 23-32. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Carnavaliers δεν σκοραραν ξανά. Χαχάμης, Αντωνίου και Ιορδανίδης έτρεξαν ένα 10-0 και έβαλαν μπροστά τις Ακαδημίες Red-Dicolo με 33-32.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα το φινάλε ήταν δραματικό. Οι Ακαδημίες κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους μέχρις ότου να αρχίσουν τις τρίποντες βόμβες οι Carnavaliers. Ο Μαρίνης σημείωσε το 33-34 και ακολούθησε ένα 5-0 από Ιορδανίδη, Μακρή και Βαλοδήμο για το 38-34. Κάπου εκεί άρχισαν οι Carnavaliers να πυροβολουν. Ο Σακελλαρίδης έβαλε ένα τρίποντο για το 38-37 με 3.19 να μένουν. Στην επόμενη επίθεση οι Ακαδημίες έχασαν ένα drive. Ριμπάουντ και επίθεση για τους Carnavaliers με αστοχο τρίποντο από τον Καλογηρο και επιθετικό ριμπάουντ από τον Σακελλαρίδη. Η μπάλα φτάνει ξανά στον Καλόγηρο, ο οποίος δεν συγχωρεί δεύτερη φορά και γράφει το 38-40. Ξανά αστοχο διποντο στη συνέχεια από τις Ακαδημίες, αλλά το ίδιο και για τους Carnavaliers. Στην επίθεση κάνα οι Red-Dicolo που επιχειρησαν τρίποντο χωρίς να ευστοχίσουν όμως. Λάθος και στην επόμενη επίθεση οι Carnavaliers με 1.29 να μένει. Επίθεση από τις Ακαδημίες που πήγαν προς τα μέσα αυτή τη φορά , αλλά ούτε τώρα ήρθε καλάθι και έμεναν 68″. Τρίποντο από τον Καλογηρο με 47″ για το 38-43. Στατική επίθεση στη συνέχεια από τις Ακαδημίες που πήραν ένα τρίποντο χωρίς ιδιαίτερα καλές συνθήκες και το έχασαν με 30″ να μένουν. Στα 22 δευτερόλεπτα οι Carnavaliers θα πάνε για βολες, 0/2 ριμπάουντ για Ακαδημίες που θα πετάξουν την μπάλα όπως όπως χωρίς να υπάρχει λόγος και το ματς να τελειώνει με το 38-43 που είχε γραφτεί λίγο πιο πριν.

Πέρα από τον Καλόγηρο, καλή εμφάνιση έκαναν και οι Σακελλαρίδης, Παπανικολάου, Μαρίνης και Παυλίδης για τους Carnavaliers. Για τις Ακαδημίες Red-Dicolo ξεχώρισαν λίγο παραπάνω οι Χαχάμης και Αντωνίου.