19.4%
0.0%
17.9%
18.8%

Σε έναν αγώνα για την τρίτη αγωνιστική του Β’ ομίλου, στην Division 3 του Summer League 2020, οι Carnavaliers αντιμετώπισαν του Θαλασσόλυκους, με στόχο να παραμείνουν αήττητοι στο θεσμό. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπυ για τρία δεκάλεπτα, όμως οι Carnavaliers κατάφεραν, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, να επικρατήσουν σχετικά άνετα με τελικό σκορ 39-23.

Στην πρώτη περίοδο οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς και καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Οι Carnavaliers βασίστηκαν κυρίως στο περιφερειακό τους σουτ, με τον Τσουκαρέλλα να πετυχαίνει τα δύο από τα τρία τρίποντα της ομάδας του. Από τους Θαλασσόλυκους ο Δημητριάδης πέτυχε επίσης δύο τρίποντα, με το πρώτο να μειώνει σε 8-7 και το δεύτερο να διαμορφώνει το τελικό σκορ της περιόδου (13-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έσφιξαν τις άμυνές τους με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ να παραμείνει σε αρκετά χαμηλά επίπεδα (9-5). Ο Πρέκας έδωσε με το ξεκίνημα προβάδισμα στους Θαλασσόλυκους κάνοντας το 13-14, με όμορφη ενέργεια, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα με το τρίποντο του Πασχαλίδη (16-14). Το τελευταίο προβάδισμα για τους Θαλασσόλυκους (16-17) ήρθε περίπου στα μισά του δεκαλέπτου με το εντυπωσιακό τρίποντο του Γκότση Γιάννη. Το ημίχρονο βρήκε τους Carnavaliers να προηγούνται με 22-17, με δύο ακόμη εύστοχα τρίποντα των Δεληγιάννη και Κομμάτα.

Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικά στην άμυνα και να μην βρίσκουν λύσεις στην επίθεση (επιμέρους σκορ: 5-6). Η προσπάθεια των Θαλασσόλυκων να επιστρέψουν σε απόσταση βολής έμεινε ημιτελής, καθώς κατάφεραν τρεις φορές να πλησιάσουν στους τρεις πόντους, με τα καλάθια των Βασιλακόπουλου, Δημητριάδη και Γκότση Γιώργου, όμως οι εύστοχες βολές των Κομμάτα και Πασχαλίδη διατήρησαν τους Carnavaliers μπροστά στο σκορ με 27-23, στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και πιο κρίσιμη έτσι όπως είχε εξελιχθεί ο αγώνας, περίοδο, οι Carnavaliers έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, βοηθούμενοι και από την αστοχία των Θαλασσόλυκων, με αποτέλεσμα να μην δεχθούν ούτε πόντο για δέκα ολόκληρα λεπτά, ενώ παράλληλα πέτυχαν δώδεκα, τους πέντε εκ των οποίων ο Κομμάτας, που ήταν ιδιαίτερα ψύχραιμος στις βολές.  Το τελικό 39-23, έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στους Carnavaliers, που παρέμειναν αήττητοι και συνεχίζουν να ατενίζουν το μέλλον με αισιοδοξία, ενώ στην αντίπερα όχθη, έκανε κάτι παραπάνω από επιτακτική, την ανάγκη για νίκη για τους Θαλασσόλυκους στον επόμενο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κομμάτας με 12 πόντους, ενώ αξιοσημείωτα ήταν και τα 16 ριμπάουντ του Τσουκαρέλλα, εκ των οποίων τα 8 ήταν επιθετικά. Για τους Θαλασσόλυκους 8 πόντους πέτυχε ο Δημητριάδης και 12 ριμπάουντ μάζεψε ο Χριστοδουλόπουλος.