31.3%
33.3%
57.1%
24.0%

Φοβερό παιχνίδι στο κλειστό της Καλλιθέας, με την Yugopiastika να καταφέρνει να πάρει τη νίκη με 64-61 απέναντι στην εξαιρετική εμφάνιση των Carnavaliers. Το παιχνίδι ήταν αρκετά κοντά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, οι Carnavaliers κατάφεραν να ξεφύγουν με 14 πόντους στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως οι Yugopiastika μείωσαν πριν τελειώσει το ημίχρονο. Στα τελευταία λεπτά, η Yugopiastika ήταν πιο εύστοχη με αποτέλεσμα να πάρει το πρωτο ροζ φύλλο της φετινής χρονιάς.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κουμπούλη και τον Παπακώστα να ανοίγουν το σκορ με διποντο και τρίποντο αντίστοιχα, ενώ ο Ερτέκογλου με τρίποντο μείωσε σε 5-3. Ο Σκάρας με δίποντο θα κάνει το 7-3 και ο Καλόγηρος με τον Τσουκαρέλλα θα ισοφαρισουν σε 7-7. Στη συνέχεια, ο Παπακώστας με τρίποντο θα κάνει το 10-7, ενώ ο Ψιλόπουλος με τον Δεληγιάννη θα δώσουν το προβάδισμα στους Carnavaliers με 2 σερί τρίποντα για το 10-13. Ο Πολίτης με εύστοχο δίποντο θα μειώσει σε 12-13, ο Ψιλόπουλος με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 12-15 και ο Πολίτης με νέο δίποντο θα διαμορφώσει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου σε 14-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σκάρας θα δώσει προβάδισμα στην Yugopiastika με εύστοχο δίποντο, ο Τσουκαρέλλας με τον Καραΐσκο θα κάνουν το 16-20 και ο Μερζιώτης θα ευστοχησει σε δίποντο για το 18-20. Οι Carnavaliers θα τρέξουν ένα σερί 0-12 και θα πάνε την διαφορά στους 14 πόντους (18-32), ενώ η Yugopiastika θα απαντήσει με δικό της σερί (14-3) πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, διαμορφώνοντας έτσι το 32-35.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Σκάρας με δίποντο θα κάνει το 34-35, ο Ψιλόπουλος το 34-37 και οι Παπακώστας, Ανδρέου και Πολίτης το 40-37. Ο Πασχαλίδης θα μειώσει σε 40-39 ενώ ο Ανδρέου και ο Πολίτης με 3 σερί δίποντα θα κάνουν το 46-39. Στη συνέχεια, οι Carnavaliers με ένα σερί 1-12 θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 47-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Yugopiastika με τους Πολίτη, Σκάρα και Κουμπούλη να ευστιχουν σε 3 δίποντα θα κάνουν το 53-51, ενώ οι Carnavaliers θα περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Τσουκαρέλλα και τον Καραΐσκο να κάνουν το 53-57. Η Yugopiastika όμως με ένα δικό της σερί 9-0 θα περάσει ξανά μπροστά για το 62-57, ο Πασχαλίδης με τρίποντο και ο Ψιλόπουλος με εύστοχη βολή θα φέρουν το ματς στον πόντο, ενώ οι 2 εύστοχες βολές του Παπακώστα θα δώσουν τελικά τη νίκη στην Yugopiastika. Οι Carnavaliers είχαν την ευκαιρία να ισοφαρισουν με τρίποντο του Ψιλόπουλου, το οποίο δεν ήταν όμως εύστοχο και έτσι το ροζ φύλλο αγώνος πήγε στην Yugopiastika.

MVP της αναμετρήσης ο φοβερός Πολίτης. Ο ψηλός της Yugopiastika έφτασε τους 25 πόντους και τα 8 ριμπάουντ για να έχει 23 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Μεγάλη και η συνεισφορά των Ανδρέου και Παπακώστα, ενώ για τους Carnavaliers ξεχώρισε ο Ψιλόπουλος.