32.3%
36.4%
19.1%
25.0%

Οι Charlotte Hornies κατάφεραν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας των Σουβλέηκερς με το τελικό 69-43 στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του Β’ γύρου για την Bronze League. Οι Ch. Hornies μπήκαν δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Σουβλέηκερς να αντιστέκονται και να μην επιτρέπουν να ανοίξει η διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν για τους Σουβλέηκερς, οι οποίοι πέτυχαν μόλις 3 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο στο +21 για τους Hornies. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σουβλέηκερς πάλεψαν να ροκανίσουν τη διαφορά, όμως η ευστοχία των Charlotte Hornies δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σπυριδωνίδη να ανοίγει το σκορ με γκολ-φάουλ και τον Furness να απαντά και να μειώνει με δεξί hook για το 3-2. Εκεί, οι Ch. Hornies θα τρέξουν ένα σερί 9-0 για να πάνε το ματς στο 12-2, με τον Βάσση να μειώνει με εύστοχο δίποντο σε 12-4. Με δίποντο, απάντηση του Σπυριδωνίδη θα διαμορφωθεί το 14-4, όμως οι Σουβλέηκερς με ένα σερί 2-8 θα μειώσουν στους 4 πόντους για να κάνουν το 16-12. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Διαμάντη για να γράψει το 18-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ch. Hornies θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 8-0 θα ανοίξουν στους 14 πόντους τη διαφορά (26-12), με τους Σουβλέηκερς να απαντούν με βολή του Σταματίου που θα μειώσει σε 26-13. Εκεί, οι C. Hornies θα εκμεταλλευτούν τις λάθος επιθέσεις των Σουβλέηκερς και θα τρέξουν ένα σερί 8-0 για να ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους 21 πόντους για το 34-13. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δύσκολο δίποντο του Κωστή για τους Σουβλέηκερς και δίποντο απάντηση του Διαμάντη για τους Ch. Hornies για να σφραγίσει το ημίχρονο στο 36-15.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Σουβλέηκερς θα μειώσουν με δίποντο μέσης απόστασης από τον Έξαρχο, με τον Ζώη να ευστοχεί σε τρίποντο από την γωνία για να κάνει το 39-17. Με δύσκολο τρόπο, ο Κωστής θα μειώσει με δίποντο σε 39-19, με τους Ch. Hornies να πετυχαίνουν νέο τρίποντο, από τον Παπασταύρου αυτή τη φορά για να κάνει το 42-19. Στη συνέχεια, οι Σουβλέηκερς θα τρέξουν ένα σερί 0-9 για να μειώσουν στους 14 πόντους (42-28), με τον Σπυριδωνίδη να βάζει φρένο στο σερί αυτό με τρίποντο για το 45-28. Το τρίτο δεκάλεπτο κλείνει ο Σταματίου με τρίποντο – απάντηση στα τελευταία δευτερόλεπτα για να μειώσει παράλληλα στους 14 ξανά (45-31).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Στυλιανός με δίποντο από τη ρακέτα θα κάνει το 47-31, ο Κωστής θα μειώσει με τρίποντο σε 47-34, ενώ ο Στυλιανός με follow αυτή τη φορά θα κάνει το 49-34. Εκεί, οι Σουβλέηκερς θα μειώσουν ξανά στους 13 πόντους (49-36), έπειτα από δίποντο του Μαυρομάτη με σουτ μέσης απόστασης, με τον Χρήστογλου να ευστοχεί σε 5 πόντους για το 54-36 και τον Ζώη να προσθέτει 3 ακόμα πόντους για το 57-36. Με τον Κωστή να μειώνει με δίποντο θα συνεχίσουν οι Σουβλέηκερς με το σκορ να γίνεται 57-38, ο Παπασταύρου με δύσκολο γκολ-φάουλ θα κάνει το 60-38 και ο Τζανής με δίποντο μέσης απόστασης το 60-40. Οι Ch. Hornies με 2 τρίποντα από τους Ζώη και Χρήστογλου θα ανοίξουν τη διαφορά στους 26 πόντους (66-40), ο Σταματίου με δικό του τρίποντο θα μειώσει σε 66-43, ενώ το τελικό 69-43 θα διαμορφώσει με νέο τρίποντο ο Χρήστογλου.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Στυλιανός ο οποίος σταμάτησε στους 8 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 22 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Παπασταύρου και Διαμάντης, ενώ από τους Σουβλέηκερς ξεχώρισε η προσπάθεια των Σταματίου και Μαυρομάτη.