16.0%
14.3%
38.0%
18.9%

Στις νίκες επέστρεψαν οι Golden Boys, επικρατώντας με 42-60 των Charlotte Hornies, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Bronze League και πλέον ανέβηκαν στο 10-2 τους Β’ ομίλου της κατηγορίας. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου όπου το σκοτ ήταν 15-18, όμως η διαφορά ανέβηκε για τους Golden Boys με πολύ καλά διαστήματα μπάσκετ για να φύγουν με το 10ο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ποντικό να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Τζίτζιρα να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το αρχικό 2-2. Εκεί, 2 τρίποντα και 1 δίποντο των GB από τους Ρίζο, Σκλαβενίτη και Λαλιώτη για το 2-10 του παιχνιδιού. Με ένα δίποντο του Φρουδάκη, οι Ch. Hornies θα μειώσουν στους 6 για το 4-10, ενώ οι Golden Boys με 5 μαζεμένους πόντους του Ρίζου από δίποντο και τρίποντο, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 11 πόντους με το σκορ στο 4-15. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν οι Charlotte Hornies, έπειτα από 4 εύστοχες βολές, μειώνοντας με αυτόν τον τρόπο τη διαφορά στους 7 για το 8-15 της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπυνιχάκης με lay up στον αιφνιδιασμό έπειτα από κλέψιμο θα κάνει το 8-17, οι Hornies με τρίποντο του Φρουδάκη και βολή του Τζίτζιρα θα μειώσουν σε 12-17, ενώ με βολή θα απαντήσει και ο Ποντικός, διαμορφώνοντας το 12-18 στο ματς. Εκεί, ένα γκολ-φάουλ του Στυλιανού θα ροκανίσει τη διαφορά στην 1 κατοχή για το 15-18, όμως το ημίχρονο θα βρεί τους GB με ένα προβάδισμα 9 πόντων, έπειτα από 3 δίποντα των Ρίζο, Ποντικό και Κατσούλη για το 15-24 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, ο Φρουδάκης με ένα δύσκολο δίποντο θα μειώσει σε 17-24, οι Golden Boys με ένα σερί 2-6 θα απαντήσουν κάνοντας το 19-30 στο παιχνίδι, ο Ιωάννου με γκολ-φάουλ θα ρίξει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά (22-30), ενώ ο Μπυνιχάκης με τρίποντο αυτή τη φορά θα διαμορφώσει το 22-33 στο ματς. Με 2 δίποντα, ο Φραγκιουδάκης θα κάνει το 26-33, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 7, όμως 4 δίποντα από τους Ποντικό, Μπυνιχάκη, Ρίζο και Ιορδανίδη, θα γράψουν το 26-41 για το +15 των Golden Boys. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με βολή ο Φραγκιουδάκης για το 27-41 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μπυνιχάκης με καλάθι θα κάνει το 27-43, ο Τσιάκας με τρίποντο θα μειώσει σε 30-43, ενώ ο Ρίζος με τον ίδιο τρόπο θα διαμορφώσει το 30-46 στο ματς. Εκεί, ένα τρίποντο ακόμα του Τσιάκα θα γράψει το 33-46, οι GB με ένα σερί 2-7 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 18 πόντους για το 35-53, ενώ οι Ch. Hornies θα απαντήσουν με νέο τρίποντο του Τσιάκα για το 38-53. Ένα νέο σερί των GB (2-7) θα διαμορφώσει το 40-60 στο ματς, ενώ με καλάθι στο τέλος από τον Παπασταύρου θα σφραγίσει το ματς στο 42-60.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Τάσος Ρίζος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 18 πόντους, με 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 26 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Golden Boys ξεχώρισε επιπλέον ο Μπυνιχάκης, με τον Δαπόλα να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Charlotte Hornies σε καλή μέρα βρέθηκε ο Στυλιανός και ο Παπασταύρου.