25.9%
35.0%
42.3%
30.0%

Οι Εφτάψυχοι επέστρεψαν με δυσκολία στις νίκες, αφού επικράτησαν του City με το τελικό 59-60. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ και μάλιστα το City βρέθηκε να προηγείται με 5 πόντους 4 λεπτά πριν το φινάλε. Εκεί, οι Εφτάψυχοι απέδειξαν ότι έχουν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και με ένα σερί 3-9, θα φτάσουν στην μεγάλη ανατροπή και τη νίκη, για να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, ύστερα από 3 συνεχόμενες ήττες.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κουρμπέλα να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Τσάτο να απαντά για το 2-2. Το City με 2/2 βολές του Παπαευθυμίου και 2 δίποντα του Κουρμπέλα θα κάνει το 8-2, ενώ ο Κουνάβης με βολή και ο Τσάτος με δίποντο θα μειώσουν σε 8-5. Εκεί, ο Συμπάρδης με 5 συνεχόμενους δικούς του πόντους θα ανοίξει τη διαφορά στους 8 για το 13-5, ο Τσάτος με δίποντο και ο Γαλιάτσος με βολή θα μειώσουν αμέσως μετά σε 13-8 για να ευστοχήσει σε 2 βολές ο Παπαευθυμίου, κάνοντας το 15-8. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 3 συνεχόμενα δίποντα από τους Γαλιάτσο και Γαλάνη για τους Εφτάψυχους που θα μειώσουν σε 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κουνάβης με τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στους Εφτάψυχους για πρώτη φορά στο ματς για το 15-17, ο Γιαννόπουλος με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 17-17 και ο Αναγνωστόπουλος με δύσκολο δίποντο θα διαμορφώσει το 17-19. Εκεί, ο Συμπάρσης με τρίποντο από τη γωνία θα κάνει το 20-19, ο Γονιδέλης το 20-21 με δικό του δίποντο και ο Κατσιβαρδάς με νέο τρίποντο για το City θα γράψει το 23-21. Με τρίποντο θα απαντήσει και ο Κουνάβης για το 23-24, όμως ο Κλαδάκης με 2/2 βολές θα δώσει προβάδισμα στο City για το 25-24. Με ένα δίποντο του Γαλιάτσου θα γίνει το 25-26, ο Γιαννόπουλος θα απαντήσει άμεσα με τον ίδιο τρόπο για το 27-26 και ο Γαλιάτσος με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 27-28. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο από τον Γιαννόπουλο για το City και δίποντο-απάντηση από τον Γαλάνη για τους Εφτάψυχους, με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να κλείνει στο 29-30.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Κουνάβης με δίποντο θα κάνει το 29-32, ενώ το City με 6 συνεχόμενους πόντους θα περάσει μπροστά, κάνοντας το 35-32. Εκεί, οι Εφτάψυχοι με ένα δικό τους σερί 0-5 θα πάρου ντο προβάδισμα κάνοντας το 35-37, όμως ο Γιαννόπουλος με δίποντο και ο Παπαευθυμίου με τρίποντο θα διαμορφώσουν το 40-37 υπέρ του City. Με δίποντο του Γαλιάτσου, οι Εφτάψυχοι θα μειώσουν σε 40-39, ενώ το City με τρίποντο και γκολ-φάουλ του Συμπάρδη θα ανεβάσει τη διαφορά στους 6 πόντους για το 46-39. Οι Εφτάψυχοι με 2 δίποντα από τους Τσάτο και Γαλιάτσο θα κάνουν το 46-43, όμως ο Συμπάρδης θα σφραγίσει το τρίτο δεκάλεπτο με ακόμα ένα τρίποντο για το 49-43 υπέρ του City.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Εφτάψυχοι με 2 συνεχόμενα δίποντα θα μειώσουν γρήγορα στο καλάθι για το 49-47, ο Συμπάρδης με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα κάνει το 51-47 και ο Γαλιάτσος με νέο δίποντο θα γράψει το 51-49. Με δίποντο του Συμπάρδη και βολή του Πλούμπη, το City θα κάνει το 54-49, ενώ ο Γαλάνης με όμορφο τρόπο θα μειώσει σε 54-51. Στη συνέχεια, το City με τον Κουρμπέλα θα κάνει το 56-51, ενώ οι Εφτάψυχοι θα τρέξουν ένα πολύ καλό σερί 3-9 και θα πάρουν το προβάδισμα με 1:52 για τη λήξη και το σκορ να είναι στο 59-60. Στα τελευταία 112 δευτερόλεπτα, οι 2 ομάδες δεν θα ευστοχήσουν σε καμία προσπάθεια, με το City να έχει μία μεγάλη ευκαιρία στο τέλος, όμως το άστοχο lay up οδήγησε τους Εφτάψυχους στη μεγάλη νίκη.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γαλιάτσος ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 24 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κουνάβης και Τσάτος, ενώ από το City B.C. ξεχώρισε η προσπάθεια των Συμπάρδη και Κουρμπέλα.