37.0%
64.3%
37.5%
25.0%

Το City κάνοντας μια τρομερή εμφάνιση απέναντι στους Ρουκουnets πήρε την πολυπόθητη νίκη με 45-85 και σε συνδυασμό με την ήττα του Γ.Α.Σ.Τ. από τους Ασβούς κλείδωσαν το εισιτήριο για την είσοδο στα Playoffs. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Συμπάρδης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κουρεντζής άνοιξε το σκορ στο ματς, οι Καρβούνης και Κατσιβαρδάς απάντησαν για το 2-4, 4-4 από τον Αλεξίου, 4-6 ο Συμπάρδης, 6-6 με δύο βολές του Φρέρη, 6-11 με 0-5 οι Παπαευθυμίου και Κατσιβαρδάς, 8-11 ξανά με δύο βολές του Φρέρη, 8-16 με 0-5 δια χειρός Παπαευθυμίου, 10-16 ο Αλεξίου ξανά, 10-18 από τον Καρβούνη, 13-18 με τρίποντο του Πανόπουλου, 13-19 από τον Συμπάρδη, 18-19 με 5-0 οι Φρέρης και Κουρεντζής και απάντηση με 0-7 σερί οι Συμπάρδης και Γιαννόπουλος για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με το City να έχει το προβάδισμα με 18-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Συμπάρδης και Βαρβαρέσος έβαλαν συνδυαστικά 6 πόντους για το 18-32, 19-32 από τον Αλεξίου, 19-34 ο Ξένος, 21-34 με δύο βολές ο Κουρεντζής, 21-36 από τον Συμπάρδη, 25-36 οι Φρέρης και Αλεξίου, 25-41 με ένα τρίποντο του Κατσιβαρδά και ένα καλάθι του Παπαευθυμίου, 27-41 ο Καρπούζος και 27-44 με νέο τρίποντο του Κατσιβαρδά για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανόπουλος με τρίποντο έγραψε το 30-44, 30-49 οι Κατσιβαρδάς και Τετράδης, 35-49 με 5-0 του Αλεξίου, 35-53 από τον Ξένο, 40-53 οι Φρέρης και Φίλης, 40-56 ο Παπαευθυμίου και 42-56 από τον Κουρεντζή για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο του αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Καρβούνης, Συμπάρδης, Τετράδης και Κατσιβαρδάς έτρεξαν ένα 0-10 σερί για το 42-66, 45-66 ο Φρέρης και 0-19 σερί το City με σκόρερ τους Καρβούνη, Συμπάρδη, Μασούρα, Τετράδη, Κατσιβαρδά και Ξένο για το τελικό 45-85 του παιχνιδιού.

Για το City, πέρα από τον Συμπάρδη, τρομερή εμφάνιση έκανε επίσης ο Κατσιβαρδάς με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και ο Παπαευθυμίου με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους Ρουκουnets πολύ καλός ήταν ο Αλεξίου με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και ο Φρέρης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.