18.9%
47.1%
38.2%
27.8%

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολύ γρήγορο και έντονο ρυθμό, τα Σφυριά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στους πολύ μαχητικούς Clerks, με σκορ 65-61. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων και η νίκη κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Clerks είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι στη τελευταία επίθεση, όμως τα Σφυριά με τον Μαμάκο να κλέβει τη μπάλα 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, να αφήνει στον Κωλέτση και αυτός από κοντά να ευστοχεί για το 65-61, κλείδωσαν τη νίκη και ανέβηκαν στην 5η θέση κρατώντας τα playoff στα χείρα τους. MVP της αναμέτρησης ο Βαγγέλης Κοτσαμπάς με 18 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασσίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Στη πρώτη περίοδο, ο Σκαντζής Παναγιώτης με 5 προσωπικούς του πόντους άνοιξε λογαριασμό για τους Clerks 5-0, εύστοχο τρίποντο Nταλάκα το πρώτο καλάθι για τα Σφυριά 5-3, ο Σκαφίδας θα ευστοχήσει και αυτός σε σουτ τριών πόντων για το 8-3, ξανά Νταλάκας για τρεις και 8-6, Σκαντζής Παναγιώτης θα ευστοχήσει σε δίποντο 10-6, εύστοχο καλάθι από τον Τσίτο και 10-8, δύο εύστοχες βολές από τον Σκαφίδα για το 12-8, Κοτσαμπάς θα ευστοχήσει και αυτός σε ένα σετ βολών και με το δίποντο του Πέτροβα Σωτήρη θα γίνει το 12-12, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με εύστοχο τρίποντο από τον Αμύγδαλο 15-12.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Πέτροβας Σωτήρης θα πετύχει το πρώτο καλάθι για τα Σφυριά 15-14, εύστοχο τρίποντο από τον Χαντζή και οι Clerks στο +4 18-14, ο Nταλάκας θα απαντήσει με δικό του τρίποντο 18-17, Χαντζής και Σκαφίδας με δίποντα για το 22-17, σερί 0-8 για τα Σφυριά με το δίποντο του Πέτροβα Κωνσταντίνου και 6 προσωπικούς πόντους του Κοτσαμπά 22-25, 4 εύστοχες βολές από τον Σκαφίδα και μπροστά οι Clerks 26-25, εύστοχο δίποντο Μαμάκου 26-27 και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο ξανά ο Σκαφίδας με ένα ακόμα σετ βολών 28-27.

Στην τρίτη περίοδο, εύστοχο τρίποντο του Αμύγδαλου θα είναι το πρώτο καλάθι για τους Clerks στο δεύτερο ημίχρονο 31-27, Πέτροβας Σωτήρης και Κοτσαμπάς με δίποντα για τα Σφυριά 31-31, 5 προσωπικοί πόντοι από τον Σκαφίδα 36-31, καλάθι και φάουλ από τον Μαμάκο το 36-34, εύστοχη βολή από το Σκαφίδα 37-34, καλάθι και φάουλ Σβεστονώφ 37-37, δίποντο από τον Ράνη το 39-37, Τσίτος και Πέτροβας Σωτήρης για το 39-41, δίποντο Ράνη και εύστοχες βολές από τον Σκαντζή Παναγιώτη 43-41, 43 όλα από τον Πέτροβα Κωνσταντίνο, για να έρθει ο Σκαντζής Παναγιώτης με καλάθι και φάουλ να κλείσει τη περίοδο 46-43.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Χαντζής με τρίποντο για τους Clerks 49-43, Κωλέτσης και Κοτσαμπάς με δίποντα για τα Σφυριά 49-47, ένα ακόμα τρίποντο από Χαντζή και δύο εύστοχες βολές από τον Σκαφίδα για τη μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού 54-47, δίποντο Κωλέτση και εύστοχη βολή Κοτσαμπά 54-50, εύστοχο δίποντο Σκαντζή Παναγιώτη το 56-50, για να έρθει σερί 11 πόντων για τα Σφυριά και 56-61, εύστοχη βολή Σκαφιδά 57-61, δίποντο Κοτσαμπά 57-63, 4 εύστοχες βολές για τους Clerks με τους Σκαντζή Παναγιώτη και Σκαφίδα 63-61 και τον Κωλέτση να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του παιχνιδιού 65-61.