17.6%
82.4%
34.6%
14.8%

Οι Τουβλέικερς απέδειξαν για άλλη μια φορά φέτος το ποσό σοβαροί και προσηλωμένοι είναι στην φετινή Rising παίρνοντας μια σπουδαία νίκη κόντρα στους Clerks με 71-76 έπειτα από δύο παράτασεις. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Αγκουριδάκης με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έδειξαν από νωρίς ότι το παιχνίδι θα είναι αρκετά σκληρό και θα πάει πολύ στις επαφές μέσα στο ζωγραφιστο. Ο Καρμοίρης έβαλε δύο βολές στο ξεκίνημα, ο Μωυσίδης ισοφάρισε σε 2-2, 2-4 ο Ρίκος, 4-4 ο Ζερμπίνος, 4-8 οι Ρίκος και Αγκουριδάκης βάζοντας από δύο βολές, 6-8 ο Αβιζιώτης, 6-12 ο Γιαννουλάκης με δύο συνεχόμενα καλάθια και τρίποντο από τον Αβιζιώτη για το τελικό 9-12 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε να κυμαίνεται χαμηλά από πλευράς σκορ, όμως το ενδιαφέρον έμενε αμείωτο αφού και οι δύο ομάδες έβγαζαν πολύ πάθος στο παρκέ. Ο Καρμοίρης έβαλε 4 πόντους για το 9-16, απάντηση με 6-0 οι Μωυσίδης και Γρέζης για το 15-16, 15-18 ο Κοσκέρας, 17-18 ο Γρέζης, 17-23 με ένα γρήγορο 0-5 οι Κοσκέρας και Λειβαδάς και απάντηση με δύο τρίποντα ο Γρέζης για το τελικό 23-23 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άρχισαν να ρολαρουν και επιθετικά, βρίσκοντας παραπάνω λύσεις και πιο εύκολα καλάθια, όμως χωρίς κανένας να μπορέσει να κάνει το μπαμ για να ξεφύγει. Ο Γιαννουλάκης έβαλε καλάθι για το 23-25, 29-25 οι Ζερμπίνος με ένα καλάθι και ο Ρίζας με τρίποντο και φάουλ, 29-29 ο Ρίκος με 4 πόντους του, 32-29 ο Ρίζας με γκολ φάουλ, 32-31 Ο Καρμοίρης, 34-31 ο Γρέζης 34-33 ο Αγκουριδάκης, 37-33 ο Ρίζας με τρεις βολές, 37-39 οι Λειβαδάς, Κοσκέρας και Γιαννουλάκης και 39-39 ο Σαββαΐδης για να κλείσουμε την περίοδο με τις δύο ομάδες ισοπαλες.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Τουβλέικερς για αρκετή ώρα ήταν μπροστά στο σκορ, όμως οι Clerks στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν ψυχραιμοι, είχαν υπομονή και κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση. Μωυσίδης και Αβιζιώτης έγραψαν το 43-39, ο Καρμοίρης μείωσε σε 43-42, 45-42 ο Λεωνάκης, 45-46 ξανά Ο Καρμοίρης, 46-46 ο Ρίζας, 46-51 οι Αγκουριδάκης και Ρίκος, 50-51 οι Ρίζας και Μωυσίδης, 50-53 οι Ρίκο και Καρμοίρης βάζοντας από μια βολή, 51-53 ο Ρίζας με 21″ να μένουν και γρήγορο φάουλ των Clerks στον Καρμοίρη ο οποίος έβαλε μια βολή για το 51-54 με 17″ για λήξη. Φάουλ κερδισε και από την άλλη ο Ζερμπίνος, ο οποίος έβαλε δύο βολές με 13″ για το 53-54, 53-55 ο Κοσκέρας με 10″ να μένουν και 55-55 ο Αβιζιώτης με σουτ μέσης απόστασης με 5″ για λήξη. Στη συνέχεια οι Τουβλέικερς δεν πρόλαβαν σουτ, οπότε κάπως έτσι πήγαμε στην πρώτη παράταση του αγώνα.

Στο πρώτο έξτρα πενταλεπτο το προβάδισμα εναλλασόταν συνεχώς στις δύο ομάδες, χωρίς όμως κάποιος να καταφέρνει να πάρει ουσιαστικό προβάδισμα με αποτέλεσμα στο τέλος να έρχεται ξανά ισοφάριση, αυτήν τη φορά από τους Τουβλέικερς, για να πάει το ματς και σε δεύτερη παράταση. Ο Καρμοίρης έβαλε καλάθι για το 55-57, 58-57 οι Αβιζιώτης και Ρίζας, 58-60 οι Ρίκος και Κοσκέρας, 63-60 με γρήγορο 5-0 των Μωυσίδη και Ρίζα, και 63-63 ο Κοσκέρας ξανά με 1:10 για λήξη. Στη συνέχεια ακολούθησε από μια άστοχη επίθεση για τις δύο ομάδες, με τον Ρίζα να δίνει λύση στα 25″ για το 65-63. Στην επόμενη επίθεση οι Τουβλέικερς πήγαν για τρίποντο, αστοχησαν, όμως ο από μηχανής Θεός Κοσκέρας μάζεψε επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε το 65-65 με 7″ να μένουν. Το σκορ δεν άλλαξε σε αυτά τα τελευταία δευτερόλεπτα, αφού οι Clerks έβγαλαν μια ωραία φάση αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στο διχτακι.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης οι Clerks μπήκαν δυνατά, πέρασαν μπροστά με 4, όμως στη συνέχεια ο Αγκουριδάκης έδωσε το έναυσμα με ένα τρίποντο και στη συνέχεια ακολούθησαν και οι υπόλοιποι για να φύγουν τελικά οι Τουβλέικερς με το ροζ φύλλο. Μωυσίδης και Ζερμπίνος έγραψαν το 69-65 οι Αγκουριδάκης, Καρμοίρης και Μαρίνος απάντησαν με 9-0 για το 69-74 με 50″ να μένουν και ο Ριζας μείωσε στην αμέσως επόμενη φάση για να σημειώσει το 71-74. Στημ επόμενη τους επίθεση οι Τουβλέικερς δεν έβαλαν καλάθι, ο Γρέζης πήγε για την ισοφάριση, όμως το σουτ του μπήκε και βγήκε. Με 4″ πλέον για λήξη ο Μαρίνος πήρε την μπάλα στα χέρια, του έκαναν φάουλ και εκείνος έκανε τη δουλειά του. Έβαλε 2/2 βολές και σημείωσε το τελικό 71-76, σκοτώνοντας με αυτόν τον τρόπο τους Clerks.

Για τους Τουβλέικερς, πέρα από τον Αγκουριδάκη, πολύ μεγάλη συγκομιδή στη νίκη είδαν επίσης οι Κοσκέρας, Καρμοίρης και Ρίκος. Για τους Clerks σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε ο Ρίζας, ενώ καλός ήταν επίσης οι Αβιζιώτης, Γρέζης και Μωυσίδης.