26.5%
64.3%
42.5%
38.9%

Το αήττητο σερί τους θα διατηρήσουν και μετά το πέρας της 3ης αγωνιστικής οι B.C. Abla, επικρατώντας των Clerks με το τελικό 73-58 σε ένα παιχνίδι όπου οι απουσίες και τα χαμηλά ποσοστά στα σουτ των Clerks, έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. MVP της αναμέτρησης ο Μακρής με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ιωαννίδη να ανοίγει το σκορ για τους Clerks με 2 σερί δίποντα για το 0-4 και τον Μακρή να μειώνει με δύσκολο δίποντο σε 2-4. Ο Χαντζής με τρίποντο θα κάνει το 2-7 για να ευστοχήσει σε δίποντο ο Σουτεμένογλου κάνοντας το 4-7. Το 4-9 θα διαμορφώσει ο Ράνης, ενώ οι B.C. Abla με δίποντο του Σουτεμένογλου και τρίποντο του Μακρή θα ισοφαρίσουν σε 9-9. Ξανά προβάδισμα για Clerks με δίποντο του Σκαφίδα, με τον Σουτεμένογλου να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 11-11. Νέο τρίποντο του Χαντζή που θα κάνει το 11-14, για να τρέξουν ένα μίνι σερί  οι B.C. Abla και να προσπεράσουν στο σκορ με 2 δίποντα από τους Μακρή και Σουτεμένογλου και 2/2 βολές του Φλίγκου για το 17-14. Ο Χαντζής με δίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 17-16, ενώ ο Φλίγκος με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 19-16. Οι Clerks θα ισοφαρίσουν με τρίποντο του Ιωαννίδη, ενώ οι B.C. Abla με δίποντο του Φλίγκου θα κάνουν το 21-19. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο του Γρέζη για τους Clerks και τρίποντο απάντηση του Μακρή για τους B.C. Abla με το σκορ να διαμορφώνεται σε 24-22 υπέρ των B.C. Abla.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φλίγκος με δίποντο θα κάνει το 26-22, με τους Σκαφίδα και Ράνη να απαντούν με 2 σερί δίποντα για να κάνουν το 26-26. Ο Φλίγκος με νέο δίποντο θα κάνει το 28-26 για να πάρουν προβάδισμα στη συνέχεια οι Clerks με ένα σερί 0-6 από τους Ράνη, Καβούνη και Χαντζή για το 28-32. Οι B.C. Abla όμως, με δικό τους σερί 8-2 θα προσπεράσουν ξανά, κάνοντας το 36-34 για να ευστοχήσει ο Σκαφίδας σε 1/2 βολές, φέρνοντας το ματς στον πόντο για το 36-35. Οι B.C. Abla, με 2/2 βολές του Φλίγκου και τρίποντο στην εκπνοή του Μακρή θα σφραγίσουν το πρώτο ημίχρονο με την διαφορά στο +6 υπέρ τους και το σκορ να είναι στο 41-35.

Στην επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, ο Ορνεράκης με τρίποντο και δίποντο θα κάνει το 46-35, με τον Χαντζή να ευστοχεί σε νέο τρίποντο, κάνοντας το 46-38. Οι B.C. Abla θα τρέξουν ένα σερί 9-2, διαμορφώνοντας το 55-40, με τον Γρέζη να ευστοχεί σε δίποντο για να κλείσει και το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 55-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla με δίποντο του Μακρή και 1/2 βολές του Σωτηρόπουλου, θα κάνουν το 59-42, ενώ οι Clerks θα μειώσουν την διαφορά στους 7 πόντους με ένα σερί 1-9 για το 60-53. Στη συνέχεια, οι B.C. Abla θα θελήσουν να απαντήσουν και θα το κάνουν με ένα σερί 8-1 για το 68-54, με τον Σκαντζή να ευστοχεί σε δύσκολο τρίποντο κάνοντας το 68-57. Το παιχνίδι θα λήξει με νέο σερί από τους B.C. Abla  5-1 για το τελικό 73-58.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ανακηρύχθηκε ο Ηλίας Μακρής, ο οποίος ήταν καταλυτικός στη νίκη των «πορτοκαλί» πετυχαίνοντας 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Μεστή εμφάνιση και από τον Φλίγκο με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Χαντζή με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και από 1 ασίστ και κλέψιμο.