17.9%
53.8%
25.7%
21.9%

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη, οι Clerks κατάφεραν με εύστοχο δίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα να πάρουν την πρόκριση στην τελική τετράδα, ενώ αξιοσημείωτο παραμένει το γεγονός πως οι Clerks με αυτήν τους τη νίκη έκαναν το 7/7(!) για το Summer League. Οι Carnavaliers τα έπαιξαν όλα για όλα, όμως στα τελευταία λεπτά και ενώ βρίσκονταν στο +7, δεν κατάφεραν να οδηγήσουν την σειρά σε Game 3.

Έναρξη του παιχνιδιού με τους Δεληγιάννη και Τσουκαρέλλα να ανοίγουν το σκορ για Carnavaliers, ενώ οι Μωυσίδης και Γρέζης θα ισοφαρίσουν σε 4-4. Με 2/2 βολές του Ρίζα, οι Clerks θα περάσουν μπροστά και οι Carnavaliers με δίποντο του Τσουκαρέλλα και 1/2 βολές του Καλόγηρου θα πάρουν ξανά το προβάδισμα για το 6-7. Με 2 ακόμα δίποντα, οι Clerks θα κάνουν το 10-7 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 2 σερί δίποντα των Carnavaliers από τους Τσουκαρέλλα και Καλόγηρο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Clerks με ένα σερί 7-0 θα περάσουν μπροστά και θα χτίσουν μία διαφορά 6 πόντων για το 17-11, όμως οι Carnavaliers με δικό τους σερί στη συνέχεια (0-7) θα απαντήσουν για να πάρουν ξανά προβάδισμα, κάνοντας το 17-18. Ο Αγγελωνίτης Π. με τρίποντο θα κάνει το 20-18 και ο Κομμάτας με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το 20-19. Ο Τσακίρης με εύστοχη βολή θα γράψει το 21-19, με τον Δεληγιάννη να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Τσουκαρέλλα σε δίποντο για την λήξη του 1ου ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 21-23 για τους Carnavaliers.

Στην επιστροφή των ομάδων από το ημίχρονο, οι Carnavaliers με 2 σερί τρίποντα από τους Κομμάτα και Πασχαλίδη, θα κάνουν το 21-29, όμως οι Clerks με τρομερή άμυνα και επίθεση θα επανέλθουν με ένα σερί 12-3 (5 πόντους του Ρίζα, 5 πόντους του Μωυσίδη και 2 πόντους του Αγγελωνίτη Αλ.) για να κάνουν το 33-32. Το τρίτο δεκάλεπτο θα τελειώσει με εύστοχο δίποντο από μακριά του Πασχαλίδη για το 33-34 υπέρ των Carnavaliers.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Carnavaliers θα ανοίξουν την διαφορά με ένα σερί 2-8 για το 42-35, όμως οι Clerks θα ισοφαρίσουν με τους Μωυσίδη και Τσακίρη σε 42-42. Το 42-44 θα κάνει ο Πασχαλίδης με εύστοχο δίποντο, ενώ για τους Clerks ο Γρέζης θα φέρει ξανά τα ίσα για το 44-44. Με 2 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Κομμάτας θα δώσει το προβάδισμα στους Carnavaliers για το 44-46. Στα 2:12’ θα έρθει η απάντηση με δύσκολο δίποντο από τον Αγγελωνίτη Π. για την ισοφάριση, ενώ οι δύο ομάδες θα χάσουν στη συνέχεια αρκετές ευκαιρίες για να περάσουν μπροστά. Μετά το τελευταίο time out των Clerks και με 31 δευτερόλεπτα να απομένουν, θα ροκανίσουν τον χρόνο για επίθεση τελευταίων δευτερολέπτων, με τον Μωυσίδη να αστοχεί και στη συνέχεια να μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και να ευστοχεί σε νέο δύσκολο δίποντο για το 48-46 με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν. Οι Carnavaliers θα πάρουν ένα τρίποντο με τον Κομμάτα στα τελευταία δευτερόλεπτα, το οποίο δεν ήταν εύστοχο, με τους Clerks να πανηγυρίζουν την πολυπόθητη νίκη τους και την είσοδό τους στο final 4 της Division 3. Πλέον οι Clerks αναμένουν το ματς της Πέμπτης (Remal Madri vs Τουβλέικερς) στον κλειστό του Στ. Βενέτης, με τον νικητή να αποτελεί τον επόμενο αντίπαλό τους.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Τάσος Μωυσίδης, ο οποίος πέραν από το λυτρωτικό καλάθι, σημείωσε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Μεγάλη και η βοήθεια των Ρίζα (11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Γρέζη (4 πόντοι , 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο). Από τους Carnavaliers ξεχώρισε ο Πασχαλίδης με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.