12.5%
57.9%
43.5%
5.0%

Σε ένα τρομερό ματς, οι Clerks κατάφεραν με ανατροπή να προσπεράσουν το εμπόδιο των Cringers με το τελικό 61-54 και πλέον βρίσκονται στο Final 4, όπου και θα αντιμετωπίσουν τους πολύ ανεβασμένους MyRema S.W. σε ένα ματς που θα κρίνει τον πρώτο φιναλίστ της 4ης κατηγορίας. Οι Cringers παίζοντας ανά διαστήματα φοβερό μπάσκετ, κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά, την οποία οι Clerks ροκάνισαν και στα τελευταία λεπτά με ένα σερί 14-4 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στους 4.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Σωρανίδη και Μποτσάκο Θ. να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα και 2/2 βολές αντίστοιχα για το 0-6, ενώ ο Σκαντζής των Clerks μείωσε με 2/2 βολές για το 2-6. Οι Cringers με ένα σερί 0-7 θα κάνουν το 2-13 και οι Clerks με 2/2 βολές του Χαντζή θα διαμορφώσουν το 4-13, σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Clerks θα αντεπιτεθούν και με ένα σερί 6-2 θα μειώσουν στους 5 πόντους για το 10-15, ενώ ο Παρασκευάς με δίποντο θα κάνει το 10-17 και ο Ρίζας με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει σε 12-17. Το 12-18 θα κάνει ο Μποτσάκος Θ. με 1/2 βολές και ο Θανάσης με 2/2 βολές θα μειώσει σε 14-18. Στη συνέχεια, οι Cringers με ένα 2-5 θα κάνουν το 16-23 και ο Ρίζας με 2/2 βολές θα μειώσει τη διαφορά ξανά στους 5 πόντους για το 18-23. Οι Cringers με τον Κουτσιλιέρη και τον Οικονόμου να ευστοχούν σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, θα κάνουν το 18-28, ο Σκαντζής μειώνει σε 19-28 και ο Μποτσάκος Χ. με δίποντο θα κάνει το 19-30. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου, ο Χαντζής με δίποντο θα διαμορφώσει το 21-30, σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Cringers θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς και με ένα σερί 0-6 θα κάνουν το 21-36. Οι Clerks όμως, χωρίς να τα παρατήσουν, έτρεξαν και εκείνοι ένα σερί 9-0 για να διαμορφώσουν το 30-36. Στη συνέχεια, ο Παρασκευάς με δίποντο και ο Σωρανίδης με τον ίδιο τρόπο θα κάνουν το 30-40, ενώ οι Clerks με νέο σερί 13-0(!) θα προσπεράσουν για πρώτη φορά στο ματς για το 43-40. Οι Cringers με 2 δίποντα θα πάρουν πίσω το προβάδισμα για την ομάδα τους με τους Οικονόμου και Σωρανίδη να ευστοχούν στα 2 καλάθια για το 43-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Οικονόμου με δίποντο θα κάνει το 43-46, ο Χαντζής θα απαντήσει για το 45-46 και ο Οικονόμου ξανά με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το 45-47. Στη συνέχεια, ο Χαντζής με 2/2 βολές θα ισοφαρίσει σε 47-47, ενώ ο Μποτσάκος Θ. με γκολ-φάουλ θα κάνει το 47-50. Με τον Σκαντζή να ισοφαρίζει με τρίποντο θα συνεχίσουν οι Clerks, ενώ οι Cringers με δίποντο του Μποτσάκου Θ. θα κάνουν το 50-52. Στα τελευταία λεπτά όμως, κάτι άλλαξε στους Clerks. Μπήκαν αποφασισμένοι μετά το time out κυνηγώντας από κάθε φάση να αποκομίσουν τα μέγιστα. Με ένα σερί στα τελευταία λεπτά λοιπόν (14-2) κατάφεραν και πανηγύρισαν την είσοδό τους στα playoffs και πλέον περιμένουν τους MyRema S.W. για να αναμετρηθούν και να προσπαθήσουν να ολοκληρώσουν τη δουλειά που είχαν αφήσει μισοτελειωμένη την τελευταία καλοκαιρινή σεζόν.

MVP της αναμέτρησης, ο Σκαντζής με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Μεγάλη και η συνεισφορά των Ρίζα και Χαντζή, ενώ από τους Cringers ξεχώρισε η προσπάθεια των Οικονόμου και Σωρανίδη.