20.8%
50.0%
29.4%
26.1%

Χωρίς να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα, οι Clerks έφτασαν στη νίκη με το τελικό 62-39 επί των Halia Mavericks. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ, όμως οι Clerks πατώντας γκάζι από το 2ο δεκάλεπτο και μετά, ανέβασαν την διαφορά έως και τους 35 πόντους, με τους Halia Mavericks να μην μπορούν να ανατρέψουν την εις βάρους τους διαφορά.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Clerks να ευστοχούν σε δίποντο και 2 τρίποντα από τους Ρίζα και Ιωαννίδη για το γρήγορο 8-0. Οι Halia Mavericks με τρίποντο του Αγγελιδέλη και δίποντο του Κυριαζόπουλου θα μειώσουν σε 8-5. Στη συνέχεια, οι Clerks με 2 δίποντα του Θανάση θα κάνουν το 12-5, ο Αγγελιδέλης με νέο τρίποντο θα μειώσει σε 12-8 και ο Ράνης με δίποντο θα κάνει το 14-8. Το 14-10 θα γράψει ο Αγγελωνίτης Αλ. με τον Ράνη να ευστοχεί σε βολή για το 15-10. Οι Halia Mavericks με δίποντο του Μαρκέτου θα κάνουν το 15912, οι Clerks με τον Θανάση θα επαναφέρουν στους 5 πόντους τη διαφορά για το 17-12, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Αγγελιδέλης με δίποντο για το 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Clerks θα πατήσου γκάζι και με ένα σερί 11-0 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς για το 28-14, ο Αγγελιδέλης με δίποντο θα μειώσει σε 28-16 με τους Clerks να τρέχουν νέο σερί 7-1 για το 35-17. Με τρίποντο θα απαντήσουν οι Halia Mavericks από τον Αγγελιδέλη για να μειώσουν σε 35-20, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει στο 39-20 έπειτα από 2 δίποντα των Χαντζή και Ρίζα.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Μαρκέτος θα ανοίξει το σκορ του 3ου δεκαλέπτου με τρίποντο για το 39-23, ενώ οι Clerks με ένα σερί 16-0 από τους Σκαντζή, Ρίζα, Φερράρα και Ράνη θα διαμορφώσουν το 55-23 με τους Μαρκέτο από τους Halia Mavericks και Ράνη από τους Clerks να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 57-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το τρίποντο του Ιωαννίδη θα δώσει τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (35 πόντους), με τους Halia Mavericks να απαντούν με 2 σερί (7-0 και 7-2) για να σφραγίσει το ματς στο τελικό 62-39.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκαν οι Θανάσης και Ράνης, οι οποίοι μοιράστηκαν το βραβείο του MVP της αναμέτρησης. Ο Θανάσης με 9 πόντους,15 ριμπάουντ, και 3 τάπες και ο Ράνης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ συγκεντρώνοντας έτσι και οι δύο 19 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής.
Από τους Clerks B.C. ξεχώρισε επιπλέον ο Ρίζας, ενώ από τους Halia Mavericks σε καλή μέρα βρέθηκε ο Αγγελιδέλης και ο Μαρκέτος.