20.0%
38.1%
48.9%
33.3%

Φοβερή ματσάρα είχαμε την δυνατότητα να παρακολουθήσουμε στο κλειστό της Καλλιθέας με τις δύο ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα για τη νίκη, η οποία τελικά πήγε στους Tsatsoi Kings με το τελικό 82-80 να αντικατοπτρίζει πλήρως την αναμέτρηση. Οι Clerks βρέθηκαν πίσω στο σκορ 3 φορές στο παιχνίδι, όμως πάντα έβρισκαν τρόπο να επιστρέψουν στο ματς. Οι Tsatsoi Kings από την άλλη, με πλουραλισμό στην επίθεση, κατάφεραν να υποβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να πάρουν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σπυράτο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Θανάση να απαντάει με τον ίδιο τρόπο αμέσως μετά για το 2-2. Με βολή του Πελεκούδα και 2 δίποντα από τους Clerks το σκορ θα πάει στο 6-3, με τους Tsatsoi Kings να τρέχουν ένα σερί 2-7 με 2 δίποντα και 1 τρίποντο του Πελεκούδα για το 8-10. Στη συνέχεια, ο Ράνης και ο Ρίζας με 2 δίποντα θα κάνουν το 12-10, ο Σπυράτος με δίποντο και ο Ασημάκης με γκολ-φάουλ θα διαμορφώσουν το 12-15. Εκεί, ο Ράνης θα μειώσει στον πόντο (14-15) και ο Ασημάκης με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 14-18. Με δίποντο θα απαντήσουν οι Clerks, έπειτα από πολύ ωραία δημιουργία του Ρίζα και καλάθι του Φερράρα για το 16-18, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο του Τσέλου και δίποντο του Ασημάκη για το 16-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ρίζας θα μειώσει με δύσκολο δίποντο σε 18-23, ο Τσέλος με νέο τρίποντο και ο Σπυράτος με δίποντο θα κάνουν το 18-28, με τους Clerks να μειώνουν ξανά στους 6 πόντους (22-28) έπειτα από 2 δίποντα των Ρίζα και Χαντζή. Στη συνέχεια, ο Ασημάκης με δίποντο θα κάνει το 22-30, ο Ρίζας το 24-30 και ο Πελεκούδας με βολή το 24-31. Οι Clerks όμως θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 13-2 (!) θα πάρουν κεφάλι στο σκορ κάνοντας το 37-33, με τον Ασημάκη να μειώνει με εύστοχη βολή σε 37-34. Με νέο δίποντο από τον Ρίζα, οι Clerks θα κάνουν το 39-34, οι Ασημάκης και Δέρβος με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα ισοφαρίσουν σε 39-39, με τους Θανάση και Ρίζα να διαμορφώνουν το 43-39. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με τρίποντο στην εκπνοή από τον Δέρβο για το 43-42 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Ρίζας θα μεγαλώσει την διαφορά με δίποντο για το 45-42, οι Tsatsoi Kings θα πάρουν όμως το προβάδισμα μετά από τρίποντο του Τσέλου, δίποντο του Ασημάκη και βολή του Τσέλου για το 45-48. Εκεί, ο Ρίζας θα ισοφαρίσει με τρίποντο σε 48-48, για να τρέξουν νέο σερί οι Tsatsoi Kings 3-10 και να χτίσουν μία διαφορά 7 πόντων εκ νέου (51-58). Οι Clerks, όμως, παρ’ όλο που βρέθηκαν να είναι αρκετά πίσω στο σκορ για 2η φορά στο παιχνίδι δεν τα παράτησαν και με ένα δικό τους σερί 12-3 πήραν ξανά το προβάδισμα για το 63-61. Οι Tsatsoi Kings θα απαντήσουν με 2 δίποντα από τους Δέρβο και Πελεκούδα για το 63-65, ο Θανάσης με βολή θα μειώσει σε 64-65 και ο Σπυράτος στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου θα διαμορφώσει το 64-67 για τους Tsatsoi Kings.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ρίζας με 2/2 βολές θα μειώσει στον πόντο (66-67), ενώ ο Ασημάκης με 2 δίποντα και ο Δέρβος με 1 δίποντα θα διαμορφώσουν το 66-73. Εκεί, οι Clerks για ακόμα μία φορά θα περάσουν μπροστά με 2 τρίποντα του Χαντζή και δίποντο του Ράνη για το 74-73, ο Δέρβος με δίποντο θα δώσει και πάλι προβάδισμα στους Tsatsoi Kings για το 74-75, με τον Ρίζα να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 76-75. Με τρίποντο του Ασημάκη οι Tsatsoi Kings θα περάσουν μπροστά για 2 πόντους (76-78), όμως ο Ρίζας με 2/2 βολές θα ισοφαρίσει ξανά σε 78-78. Στα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης, ο Σπυράτος με 2/2 βολές θα κάνει το 78-80, ο Δέρβος θα προσθέσει ακόμα 2 για το 78-82, ενώ το παιχνίδι θα κλείσει με δίποντο του Ράνη για το τελικό 80-82. Οι Clerks είχαν μία ευκαιρία στο τέλος να πάρουν το ροζ φύλλο, με τον Χαντζή να κερδίζει φάουλ σε σουτ 3 πόντων, όμως δεν ευστόχησε στις βολές και έτσι η νίκη πήγε στους Tsatsoi Kings.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Τσέλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 20 πόντους, με 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 7 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 29 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Tsatsoi Kings ξεχώρισε επιπλέον ο Ασημάκης, με τον Δέρβο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Clerks B.C. σε τρομακτική βραδιά βρέθηκε ο Ρίζας, με 36 πόντους (13/14 βολές, 10/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα με το efficiecny να χτυπάει κόκκινο, φτάνοντας τους 42 βαθμούς. Πέραν του Ρίζα και ο Φερράρας με τον Χαντζή ήταν σε πολύ καλή μέρα.