16.7%
46.7%
32.5%
24.1%

Συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Κατσαπλιαϊκό να φεύγει από το Πολυκλαδικό με δύσκολη νίκη απέναντι στους Coffeewaukee Bugs. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Κατσαπλιαϊκός έπαιξε σκληρή άμυνα επιτρέποντας στους Coffeewaukee Bugs να βάλουν μόλις 11 πόντους σε 2 δεκάλεπτα. Στο 2ο ημίχρονο όμως όλα άλλαξαν, με τους Coffeewaukee Bugs να πατάνε γκάζι και να ισοφαρίσουν λίγα μόλις λεπτά πριν τη λήξη. Με καθαρό μυαλό όμως ο Κατσαπλιαϊκός θα πάρει τελικά τη νίκη με 54-50 και το 2ο ροζ φύλλο αγώνος στη φετινή λίγκα.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Βελαέτη να ανοίγει το σκορ στον αιφνιδιασμό για το 0-2 και τον Κατσαπλιαϊκό να τρέχει ένα σερί 18-0(!) το οποίο συνέχισε μέχρι και το δεύτερο δεκάλεπτο για να κάνουν το 18-2. Οι Coffeewaukee Bugs με δίποντο του Σπυρίδωνος και γκολ-φάουλ του Βελαέτη θα κάνουν το 18-7. Ο Κατσαπλιαϊκός όμως με νέο σερί 8-0 θα διαμορφώσει το 26-7, ο Βελαέτης με δίποντο θα κάνει το 26-9 και ο Βανδώρος με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 28-9. Το 28-11 θα κάνει ο Βελαέτης, ενώ ο Παπαδόπουλος θα σφραγίσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 30-11.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Βανδώρος με δίποντο θα κάνει το 32-11, ενώ οι Coffeewaukee Bugs με ένα σερί 0-8 θα μειώσουν σε 32-19. Ο Μάνακας με τρίποντο θα κάνει το 35-19 και οι Coffeewaukee Bugs με νέο σερί 2-14 θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 37-33 υπέρ του Κατσαπλιαϊκού.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παυλίδης με τρίποντο θα κάνει το 40-33, ο Σπυρίδωνος θα μειώσει σε 40-35 και οι Βανδώρος και Παυλίδης με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 43-35. Οι Coffeewaukee Bugs με ένα νέο σερί 0-6 θα μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι για το 43-41, ο Παυλίδης με δίποντο θα κάνει το 45-41 και ο Πετρέλλης με τρίποντο το 45-44. Στη συνέχεια, ο Φεργαδιώτης με δίποντο θα γράψει το 47-44, ενώ ο Βελαέτης με τρίποντο θα φέρει το ματς στα ίσα για το 47-47. Ο Κατσπαλιαϊκός θα απαντήσει με τον Πριόβολο να εκτελεί και να ευστοχεί για 3 πόντους κάνοντας το 50-47, ο Φωτόπουλος με εύστοχη βολή θα μειώσει σε 50-48 και ο Παυλίδης με βολή και δίποντο θα κάνει το 53-48. Το ματς θα κλείσει με 2/2 βολές του Καπερώνη για τους Coffeewaukee Bugs και 1/2 βολές του Πριόβολου για τον Κατσαπλιαϊκό, με το τελικό 54-50 να διαμορφώνεται και τον Κατσαπλιαϊκό να παίρνει τη 2η νίκη του στα 3 πρώτα παιχνίδια της φετινής σεζόν.

MVP της αναμέτρησης, ο Νίκος Βανδώρος. Ο ψηλός του Κατσαπλιαϊκού έδωσε λύσεις στην ομάδα του όταν εκείνη τον χρειαζόταν, φτάνοντας τους 14 πόντους με 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ. Μεγάλη και η συνεισφορά των Ζουγανέλη και Φεργαδιώτη, ενώ από τους Coffeewaukee Bugs ξεχώρισαν οι Φωτόπουλος, Πετρέλλης και Βελαέτης.