8.7%
42.9%
42.1%
8.7%

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι τα Petralona κατάφεραν να πάρουν τη νίκη για δεύτερη σερί αγωνιστική και να ανέβουν στο 2-1. Αντίπαλος τους στην τρίτη αγωνιστική της Rising ήταν οι πολύ ανταγωνιστικοί αλλά ελλιπείς Coffeewaukee Bugs, οι οποίοι αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 10 πόντους, μείωσαν, όμως στις λεπτομέρειες οι παίχτες του Καταραχιά έφυγαν με το ροζ φύλλο με 41-47. MVP του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Πλατής με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λιώνης άνοιξε το σκορ στο ματς, ο Πλατής ισοφάρισε σε 2-2, 5-2 με τρίποντο του Πετρέλλη, 5-8 με ένα καλάθι του Μυλωνά και δύο του Πλατή, 8-8 με γκολ φάουλ του Λιώνη, 8-14 με ένα τρίποντο του Καταραχιά και ένα του Καντεράκη και νέο καλάθι του Λιώνη για το τελικό 10-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Φλέγγας και Καταραχιάς έβαλαν από ένα καλάθι για το 10-18, 12-18 από τον Παπακωστόπουλο, 12-19 με μια βολή του Καταραχιά, 15-19 με τρίποντο του Ιωαννίδη, 15-21 ο Καταραχιάς ξανά, 20-21 με 5-0 σερί οι Γιαντσίδης, Λιώνης και Βελαέτης και καλάθι από τον Πλατή για το τελικό 20-23 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πλατής έβαλε καλάθι για το 20-24, 22-24 ο Λιώνης, 22-26 με καλάθι από τον Μυλωνά, 24-26 από τον Παπακωστόπουλο 24-34 με 0-8 σερί οι Μυλωνάς, Καρακούλης και Πλατής και 30-34 με τους Λιώνη και Βελαέτη να βάζουν από ένα γκολ φάουλ ο καθένας για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με την διαφορά στους 4 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο ο Καταραχιάς έβαλε καλάθι για το 30-36, 35-36 με 5-0 σερί οι Παπακωστόπουλος, Λιώνης και Πετρέλλης, 35-41 με απάντηση με το ίδιο σερί οι Μυλωνάς και Καταραχιάς, 37-41 ο Βελαέτης, 37-43 με μια βολή του Καταραχιά και μία του Πλατή, 39-43 ο Βελαέτης ξανά, 39-45 ο Καντεράκης, 41-45 με απάντηση του Λιώνη και δύο βολές του Πλατή για το τελικό 41-47 του παιχνιδιού.

Για τα Petralona, πέρα από τον Πλατή, πολύ καλό ματς έκανε και ο Καταραχιάς με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Coffeewaukee Bugs ξεχώρισε ο Λιώνης με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.