39.4%
44.0%
31.9%
27.8%

Οι Coffeewaukee Bugs κέρδισαν με 76-70 τους Remal Madri για την 3η τους νίκη με τον Πετρέλλη να μας προσφέρει μια από τις μεγαλύτερες παραστάσεις ως τώρα στη σεζόν. Ο γκαρντ των Bugs τελείωσε το ματς με 36 πόντους, έχοντας 9 εύστοχα τρίποντα, βάζοντας 7/7 στο δεύτερο ημίχρονο πίσω από τα 6.75, κόντρα σε μια ομάδα που κατέβασε το αδιανόητο νούμερο των 38 επιθετικών ριμπάουντ στο ματς!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Σαγιάκου, για να απαντήσει ο Βελαέτης για το 4-2. Ο Κολοκούρας έφερε το ματς στο 4-5, με τον Πετρέλλη και τον Τσομπανογλου να απαντούν για το 8-5, με τον Πετρέλλη αμέσως μετά να ανοίγει τρίποντο λογαριασμό για το 11-6. Ο Σαγιάκος μείωσε, με τον Βελαέτη να απαντά, για να γράφει ο Σαγιάκος (9 πόντοι στην 1η περίοδο) το 13-11. Ο Βελαέτης (επίσης 9 πόντοι στο 1ο δεκάλεπτο) έγραψε τρίποντο για το 16-11, με τον Σαγιάκο να κλείνει την περίοδο στο 16-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σαγιάκος έγινε ο πρώτος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων στο ματς στο 16-15, αλλά ο Τσομπανογλου απάντησε, με τον Πετρέλλη να γράφει το 20-15 και τον Τσομπανογλου με τρίποντο στον αιφνιδιασμό να φέρνει το ματς στο 23-15. Ο Σαγιάκος μείωσε, με τον Πετρέλλη να πετυχαίνει το 2ο του τρίποντο για το +9 της ομάδας του, αλλά ο Σαγιάκος ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο (18 πόντοι), άλλοι 4 πόντοι κι ένα τρίποντο του Μανίνα για το 28-24. Ο Βελαέτης έφερε το ματς στο 31-24, με τον Γρηγορόπουλο να γράφει τρίποντο για το 31-28 και τον Βελαέτη να σκοράρει ξανά για το 33-28.

Στην επανάληψη ο Κολοκουρας μείωσε στο σουτ, αλλά Τσομπανογλου και Πετρέλλης απάντησαν με τρίποντα. Ο Σαγιάκος σκόραρε για το 39-32, με τον Πετρέλλη να γράφει κι άλλο τρίποντο για το 42-32 και το +10 της ομάδας του. Με ένα σερί 1-9 οι Remal Madri μείωσαν στο σουτ, ο Κολοκούρας με τον Γρηγορόπουλο και τον Χαραλαμπόπουλο τους έφεραν ως το 43-41, ενώ μετά το 3ο τρίποντο του Πετρέλλη στην επανάληψη ο Μανίνας με τον Χαραλαμπόπουλο μείωσαν σε 46-45. Ο Πετρέλλης έβαλε και 4ο τρίποντο για το 50-45, με τον Μανίνα και τον Λεντζάκη να απαντούν για το 50-49 στο τέλος της περιόδου, για να έρθει ο Κολοκούρας για το 50-51 στο 4ο δεκάλεπτο.

Ο Τσομπανογλου απάντησε, με τον Κολοκούρα και τον Λεντζάκη να γράφουν το 52-56, τρέχοντας ένα 2-11 για τους Remal Madri, που τους έφερε μπροστά με 4 πόντους. Η απάντηση ήταν άμεση από τους Coffeewaukee Bugs, αφού δύο καλάθια του Τσομπανογλου και δύο τρίποντα από Πετρέλλη και Σαραντόπουλο έγραψαν το 62-57 με σερί 10-1 για τους νικητές. Ο Σαγιάκος μείωσε σε 62-60, με τον Τσομπανογλου να σκοράρει και πάλι, πριν έρθει ο Γρηγορόπουλος για το 64-64 και ο Σαγιάκος για το 64-66 με 4:00 για το φινάλε. Αυτό, όμως, έμελλε να είναι και το τελευταίο προβάδισμα για τους Remal Madri, αφού ο Πετρέλλης απάντησε με το 6ο του τρίποντο στην επανάληψη για το 67-66, με τον Τσιμπανογλου να γράφει το 69-66. Με μια βολή από τεχνική ποινή ο Πετρέλλης έφερε το ματς στο 70-66, για να έρθει ο Βελαέτης για το 72-66 με 1:15 για το φινάλε. Οι Remal Madri στα 40 δευτερόλεπτα με βολές μείωσαν σε 72-68, αλλά επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ στη συνέχεια, με αποτέλεσμα ο Πετρέλλης στην εκπνοή της επίθεσης της ομάδας του να βάλει το 7ο τρίποντό του στην επανάληψη για το 75-68 με λιγότερα από 20 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Ο Σαγιάκος μείωσε σε 75-70, ο Πετρέλλης κέρδισε φάουλ, είχε 1/2 βολές για το 76-70, με την ομάδα του να φεύγει νικήτρια από τον αγώνα!

Για τους νικητές ο Πετρέλλης είχε 36 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ με 9/15 τρίποντα (7/7 στο δεύτερο ημίχρονο), ο Τσομπανογλου είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Βελαέτης 16 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Σαγιάκος είχε 27 πόντους, 13 ριμπάουντ (12 επιθετικά), 5 ασίστ, ο Κολοκούρας 15 πόντους, 14 ριμπάουντ (8 επιθετικά), ο Μανίνας 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γρηγορόπουλος 10 πόντους, 10 ριμπάουντ.