8.6%
64.7%
28.6%
20.0%

Η αναμέτρηση των Cringers B.C. με τους Los Amigos εξελίχθηκε σε ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου. Καμία ομάδα δεν ήταν διατεθειμένη να παραδώσει τα όπλα όπως και φάνηκε με τους Los Amigos να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος, παίρνοντας σωστές επιλογές και εξασφαλίζοντας τον έναν πόντο που τους έδωσε εν τέλει τη νίκη.

Η πρώτη περίοδος του ματς ξεκίνησε με τον Τεντόμα, ο οποίος αποδείχτηκε ο πρωταγωνιστής των Los Amigos να ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές που επιχείρησε. Απάντησαν άμεσα με δύο δίποντα ο Γουρλής και ο Οικονόμου. Οι Los Amigos με τον Βελέντζα να σημειώνει μία βολή και ένα δίποντο για το 4 όλα. Το 6-4 έγινε από τους Cringers B.C. πάλι από τον Οικονόμου. Σερί 4-0 έτρεξαν οι Los Amigos με δύο βολές του Τεντόμα και δύο του Βελέντζα. Το ρυθμό ανέκοψε με τρίποντο ο Τσαπραζλης, για να απαντήσει με νέο δίποντο ο Τεντόμας. Ακόμα ένα σερί για τους Cringers B.C. με τον Μποτσάκο και τον Οικονόμου να πετυχαίνουν τρεις πόντους. Ισοφάριση έγινε από τον γνωστό άγνωστο Τεντόμα με την περίοδο να κλείνει με ένα δίποντο του Οικονόμου και ένα ξανά του Τεντόμα ο οποίος , δεν σήκωσε στην πλάτη του την ομάδα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά καθόλη τη διάρκεια του ματς.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Los Amigos να μπαίνουν ζεστά και να πετυχαίνουν 2 δίποντα από τον Οικονόμου και τον Μποτσάκο. Ένα εκπληκτικό σερί των Los Amigos έκανε το 18-14 εις βάρος τους. Το  18-22 υπέρ τους με τον Βελέντζα να πετυχαίνει τρεις βολές και τον Τεντόμα Β. και Τεντόμα Ν. από ένα τρίποντο. Το κρεσέντο της αντίπαλης ομάδας έκοψε ο Κουνάδης με δικό του δίποντο. Το πρώτο τρίποντο του στο ματς σημείωσε ο Τεντομας για να απαντήσουν οι Cringers B.C. με ένα δίποντο και τον Αναστασίου να έρχεται για να ολοκληρώσει την περίοδο στο 22-27 υπέρ των Los Amigos.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία ακόμη βολή του Βελέντζα. Απάντησαν με δικό τους σερί οι Cringera B.C. που είχαν μείνει στο -6 με τους Οικονόμου , Μποτσάκο,  Κουτσιλιέρη και Γουρλή να σημειώνουν από ένα δίποντο ο καθένας και να κάνουν το 32-28. Η περίοδος έκλεισε με δύο βολές του Βελέντζα και ένα δίποντο του Τεντόμα για το 32 όλα.

Μέχρι την τρίτη περίοδο οι ομάδες δεν μας είχαν προετοιμάσει για αυτό που θα ακολουθούσε. Οι Cringers B.C. ξεκίνησαν με εύστοχο τρίποντο του Κουτσιλιέρη και floater δίποντο του Μποτσάκου. Με τρίποντο απάντησε κι ο Τεντόμας από τη γωνία εκτός ισορροπίας. Ένα ακόμη τρίποντο, το πρώτο του στο ματς σημείωσε ο Παρασκευάς για το 40-35. Δίποντο του Λέκκου και τρίποντο του Τεντόμα μαζί με ένα ακόμη δίποντο του Βελέντζα έβαλαν σε θέση ισχύος τους Los Amigos. Ο Μποτσάκος ισοφάρισε σε 42 όλα για να πετύχει τρίποντο μαχαίρια ο Αναστασίου για το 42-45. Καλάθι και φάουλ πέτυχε ο Μποτσάκος, χωρίς όμως να ευστοχήσει στη βολή. Ο Οικονόμου όμως με Coast to Coast έκανε το 46-45 δίνοντας νέες ελπίδες στους Cringers B.C. Το τρομερό καλάθι του Τεντόμα Β. αυτή τη φορά ήταν αυτό που έμελλε να κρίνει τον αγώνα. Με σπάσιμο μέσης και σουτάροντας από πολύ περίεργη γωνία ο Τεντόμας Β. ευστόχησε και έδωσε αέρα ενός μόλις πόντου στην ομάδα του που έμελλε να είναι ο πιο σημαντικός. Οι Cringers B.C.  δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα καθώς αστόχησαν σε αρκετές προσπάθειες.

Ο MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Τεντόμα Ν. ο οποίος σημείωσε 22 πόντους (με τρία τρίποντα), κατέβασε 11 ριμπάουντ και γενικά ήταν παντού μέσα στο γήπεδο. Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Βελέντζα με 14 πόντους ,7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Για τους Cringers B.C. ξεχώρισε ο Οικονόμου που πέτυχε 14 πόντους και 15 ριμπάουντ καθώς και 4 κλεψίματα αλλά δεν κατάφερε να φέρει το ροζ φύλλο στην ομάδα του.