14.8%
46.2%
35.6%
10.0%

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι με πάρα πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα αλλά και ισοπαλίες οι Deflections κατάφεραν να πετύχουν μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στους Ασβούς. Ισορροπημένο το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του με καμία από τις δύο ομάδες να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται στις λεπτομέρειες αφού στο τέλος οι Ασβοί δε μπόρεσαν να ευστοχήσουν στο σουτ της νίκης και τους Deflections να πανηγυρίζουν μία νίκη που τους δίνει βαθμολογική ανάσα. Τελικό σκορ 47-44.

Το σκορ στο ματς θα ανοίξει η βολή του Κουτσουρή για το 0-1 των Ασβών ενώ το τρίποντο του Σκαναδάλη θα κάνει το 3-1 για τους Deflections. Σερί 0-5 από τους Ασβούς με τους Κουτσουρή και Ψαλιδόπουλο να κάνουν το 3-6 και το τρίποντο του Νικολαίδη να ισοφαρίζει σε 6-6. Καλάθι του Αγγελογιαννόπουλου και 6-8, και τότε οι D με τους Γεργεριτάκη, Τσαφαντάκη και Μαράντο να σκοράρουν πήραν κεφάλι με 13-8 ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-12 μετά από καλάθια των Αγγελογιαννόπουλου και Αναγνωστόπουλου.

Το σερί των Ασβών ξεκίνησε και με την έναεξη της 2ης περιόδου με τους Κουτσουρή, Αγγελογιαννόπουλο και Αναγνωστόπουλο να κάνουν το 13-18. Άμεση αντίδραση από τους Deflections με τους Μαράντο, Νικολαίδη και Μενδρινό να βάζουν μπροστά την ομάδα τους με 20-18, ο Αγγελογιαννόπουλος ισοφάρισε σε 20-20, ο Μαράντος το 22-20, ο Αγγελογιαννόπουλος ξανά το 22-22, ο Νικολαίδης με δίποντο έκανε το 24-22 και το ημίχρονο έληξε στα ίσια με δίποντο του Αναγνωστόπουλου.

Με τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για το 24-27 για να έρθουν Μπάμπαλης, Νικολαίδης και Γργεριτάκης να κάνουν το 30-27 με σερί 6-0. Απάντηση του Μακρυδάκη για το 30-29, ο Μαράντος έκανε το 32-29, ο Αγγελογιαννόπουλος το 32-31, οι βολές του Γεργεριτάκη το 34-31, ο Μακρυδάκης με τρίποντο ισοφάρισε σε 34-34, ο Μπάμπαλης με τρίποντο έσπασε την ισοπαλία για το 37-34 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 37-36 με καλάθι του Ψαλιδόπουλου.

Βολές από Αγγελογιαννόπουλο και Μακρυδάκη στην αρχή του 4ου δεκαλέπρτου θα κάνουν το 37-38, ο Μαράντος επίσης με βολή θα ισοφαρίσει σε 38-38. Ο Κουτσουρής με γκολ-φάουλ έκανε το 38-41, Νικολαίδης, Σκανδάλης και Μπάμπαλης έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 43-41, οι Ασβοί λίγο πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με 43-44 με βολή και δίποντο από Κουτσουρή και Αγγελογιαννόπουλο αντίστοιχα αλλά οι Deflections πέρασαν εκ νέου μπροστά από κρίσιμο καλάθι του Νικολαίδη. Στη συνέχεια οι Ασβοί αστόχησαν στο σουτ της νίκης και εν τέλει ο Γεργεριτάκης με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 47-44.

MVP του αγώνα ο Θωμάς Νικολαίδης με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 1 κλέψιμο ενώ από πλευράς Ασβών ξεχώρισε ο Άρης Αγγελογιαννόπουλος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.