29.6%
54.5%
38.0%
12.0%

Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε και που ήταν ντέρμπι στη περισσότερη διάρκειά του οι Εφτάψυχοι κατάφεραν να φύγουν νικητές από το κλειστό του Περιστερίου επικρατώντας οριακά των Deflections στις λεπτομέρειες με 58-59. Οι Deflections παρότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το ημίχρονο οι Εφτάψυχοι ξεκίνησαν το comeback στη τρίτη και το ολοκλήρωσαν λίγο πριν το τέλος σκοράροντας τις κρίσιμες βολές και βγάζοντας τη τελευταία άμυνα φτάνοντας έτσι στη δέκατή τους νίκη.

Έναρξη του ματς και ο Σκανδάλης θα κάνει το 3-0 για τους Deflections ενώ Γαλάνης Δημήτρης με βολή και Γαλάνης Αλέξανδρος με δίποντο ισοφάρισαν σε 3-3 για τους Εφτάψυχους.. Τρίποντο του Νικολαίδη θα κάνει το 6-3 και τότε οι Εφτάψυχοι με ένα σερί 0-12 από τους Σφακιανάκη, Παπαδόπουλο, Κουνάβη και Γαλάνη Αλέξανδρο θα πάρουν κεφάλι με 6-15. Το δεκάλεπτο ωστόσο τελείωσε στο 15-15 αφού οι Deflections έτρεξαν ένα δικό τους σερί 9-0 με τους Παπακωνσταντίνου και Γεργεριτάκη να ισοφαρίζουν.

Οι Deflections ξεκίνησαν τη 2η από εκεί που στμάτησαν στη πρώτη περίοδο και οι Παπακωνσταντίνου, Γεργεριτάκης και Μιχαιλίδης γράψανε το 22-15. Ο Γαλάνης Δημήτρης έκανε το 22-17 όμως Μενδρινός και Μιχαιλίδης θα κάνουν γρήγορα το 27-17. Ακολουθεί καλάθι του Παπαδόπουλου για το 27-20, ο Γεργεριτάκης απάντησε για το 29-20, ο Γαλάνης Αλέξανδρος έγραψε το 29-22, Μιχαιλίδης και Σκανδάλης θα κάνουν το 34-22 και ο Παπαδόπουλος θα μειώσει εκ νέου σε 34-24. Το καλάθι του Μιχαιλίδη έγραψε το 36-24 και το ημίχρον τελείωσε στο 36-27 με γκολ φάουλ του Γαλάνη Δημήτρη.

Με την εκκίνηση της επανάληψης ο Δημόπουλος έκανε το 36-29 αλλά οι Deflections με σερί 0-9 επέκτειναν κι άλλο τη διαφορά τους στο 45-29 με τους Γεργεριτάκη, Μιχαιλίδη και Νικολαίδη να σκοράρουν. Παπαδόπουλος και Δημόπουλος μείωσαν κάπως σε 45-33, ο Σκανδάλης έκανε το 47-33, Παπαδόπουλος και Γαλάνης Αλέξανδρος μείωσαν κι άλλο σε 47-38 και η βολή του Μνεδρινού έκανε το 48-38. Οι Κόνσολας και Γαλάνης Δημήτρης μειώσανε σε 48-43 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Παπαδόπουλος και ο Γαλάνης Αλέξανδρος μείωσαν στο καλάθι με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου σε 48-46. Μιαχαιλίδης και Γεργεριτάκης σκόραραν για το 52-46, η βολή του Γαλάνη Δημήτρη έκανε το 52-48, ο Μιχαιλίδης έκανε το 54-48 και τότε οι Εφτάψυχοι μείωσαν στο πόντο με 5-0 σερί από Παπαδόπουλο και Γαλάνη Δημήτρη. Η βολή του Μενδρινού σημείωσε το 53-55, ο Γαλάνης Δημήτρης ισοφάρισε το ματς σε 55-55 και τότε ο Σκανδάλης με ένα τρίποντο έσπασε την ισοπαλία για το 58-55. Ακολούθησαν κακές επιθέσεις εκατέρωθεν με τους Εφτάψυχους να είναι εύστοχοι σε βολές προσπερνώντας με 58-59 λίγο πριν το τέλος το οποίο ήταν και το τελικό σκορ αφού βγάλανε και την άμυνα και φτάσανε έτσι στο ροζ φύλλο.

MVP της αναμέτρησης ο Τάσος Παπαδόπουλος με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Χρήστος Μιχαιλίδης με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.