13.6%
55.6%
38.2%
22.2%

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Desperado με 41-53 για να πετύχουν την 3η τους νίκη στο πρωτάθλημα μετά από ένα ματς στο οποίο προηγήθηκαν με 5-17 στο δεκάλεπτο και 20 πόντους στο ημίχρονο για να το ελέγξουν στην επανάληψη έχοντας απάντηση όποτε επέστρεφαν οι αντίπαλοί τους. Τρεις παίκτες με double double, Χριστοδουλόπουλος, Βασιλακόπουλος και Δημητριάδης, οδήγησαν τους Θαλασσόλυκους σε ένα πολύτιμο ροζ φύλλο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε από Κόκλα και Καραγιαννίδη για το 0-4 των Θαλασσόλυκων, με τον Μαρκοπουλιώτη να απαντά με τρίποντο. Ο Βασιλακόπουλος μπήκε καυτός και έφερε το ματς στο 4-8 και στο 5-14 με ένα καλάθι του Χριστοδουλόπουλου στο ενδιάμεσο, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Γκότσης Γιαν. Στο 5-17 με τρίποντο.

Στη 2η περίοδο ο Κρητικός σκόραρε για το 7-17, με τον Χριστοδουλόπουλο να απαντά για το 7-22 και το 8-24, για να έρθει ο Βασιλακόπουλος για το 8-26, φτάνοντας το double double στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα. Ο Κρητικός απάντησε για το 10-26, με τον Δημητριάδη να αναλαμβάνει δράση, 10-28 και 11-31 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Desperado μπήκαν δυνατά και με τον Μαρκοπουλιώτη αιχμή του δόρατος προσπάθησαν να μειώσουν, 20-31, με εκείνον να βάζει 7 πόντους και τον Δερμιτζιώτης του άλλους 2 για το 0-9 σερί. Σε εκείνο απάντησαν ο Καραγιαννίδης με τον Κόκλα για το 20-35, με τον Μαρκοπουλιώτη, τον Πουσπουρίκα και τον Κρητικό να απαντούν για το 27-35, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή. Πάλι είχαν απάντηση οι Θαλασσόλυκοι, με τον Δημητριάδη για το 27-39, πριν κλείσει στο 29-39 το δεκάλεπτο ο Μαρκοπουλιώτης.

Στην 4η περίοδο ο Κρητικός με τον Δερμιτζιώτη μείωσαν σε 33-39, αλλά ο Δημητριάδης ήταν εκεί με τρίποντο και ο Βασιλακόπουλος έγραψε το 33-44. Ο Μαρκοπουλιώτης απάντησε για το 36-44, αλλά και πάλι οι Θαλασσόλυκοι αντέδρασαν καλά, ένα 0-6 σερί από τον Δημητριάδη, τον Χριστοδουλόπουλο και τον Κόκλα τους έφερε στο 36-50 καθαρίζοντας το ματς οριστικά. Ο Κρητικός μείωσε με τρίποντο, ο Κόκλας απάντησε για το 39-52, με το ματς να κλείνει 41-53 από Πουσπουρίκα και Δημητριάδη.

Για τους νικητές ο Χριστοδουλόπουλος είχε 11 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βασιλακόπουλος 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Δημητριάδης 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κόκλας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Desperado ο Μαρκοπουλιώτης είχε 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Κρητικός 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.