20.8%
56.0%
30.6%
22.2%

Σε ένα απίστευτο ματς, οι Desperado κατάφεραν να “κλέψουν” τη νίκη από τους B.C. Abla με το τελικό 49-48, αφού γύρισαν από το -7 στα τελευταία 2 λεπτά με 2 τρίποντα του Μαρκοπουλιώτη και 2 δίποντα του Σαλιμένου και του Σεφέρη. Οι B.C. Abla ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως οι Desperado δεν τα παράτησαν ποτέ και στο τέλος δικαιώθηκαν, κάνοντας έτσι την 2η συνεχόμενή τους νίκη στην φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού με τους B.C. Abla να μπαίνουν δυναμικά στο ματς και με τους Σέμπογλου, Μακρή και Σουτεμένογλου θα κάνουν το 2-8. Ο Καραλής Σ. με τρίποντο θα μειώσει σε 5-8, ενώ ο Σέμπογλου και ο Σουτεμένογλου θα κάνουν το 5-11. Οι Desperado στη συνέχεια, θα μειώσουν τη διαφορά στους 3 πόντους για το 8-11, με τον Σέμπογλου να ευστοχεί σε δίποντο και τον Σουτεμένογλου σε 1/2 βολές για το 8-14. Το 11-14 θα κάνει ο Μαρκοπουλιώτης με γκολ-φάουλ, ενώ ο Σέμπογλου σε νεκρό χρόνο θα ευστοχήσει σε 3/3 βολές για το 11-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Desperado θα ισοφαρίσουν σε 17-17 με τους Σαλιμένο, Μαρκοπουλιώτη και Σεφέρη, ενώ ο Ορνεράκης με εύστοχο τρίποντο θα διαμορφώσει το 17-20. Στη συνέχεια, ο Μαρκοπουλιώτης με δίποντο θα κάνει το 19-20, ο Μακρής το 19-22 και ο Μαρκοπουλιώτης με τρίποντο θα ισοαφρίσει σε 22-22, με τον Καραλή Α. να δίνει προσωρινό προβάδισμα στους Desperado για το 24-22. Ο Φλίγκος θα ισοφαρίσει για B.C. Abla με δίποντο και ο Ορνεράκης με νέο τρίποντο θα κάνει το 24-27. Το ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Πουσπουρίκα που θα κάνει το 26-27.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι B.C. Abla θα τρέξουν ένα σερί 2-6 και θα κάνουν το 28-33, ενώ οι Desperado θα μειώσουν με δικό τους σερί 7-3 για το 35-36. Στη συνέχεια, ο Μακρής με βολή θα κάνει το 35-37, ο Μαρκοπουλιώτης με τον ίδιο τρόπο το 36-37 και ο Ορνεράκης με δίποντο το 36-39 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Desperado με τον Καραλή Α. θα μειώσουν σε 37-39, ενώ ο Σέμπογλου θα αυξήσει ξανά τη διαφορά σε 37-41. Ο Σεφέρης θα κάνει το 39-41 και οι Φλίγκος και Μακρής θα διαμορφώσουν το 39-46 υπέρ των B.C. Abla. Στη συνέχεια, ο Μαρκοπουλιώτης με τρίποντο και ο Σαλιμένος με δίποντο θα κάνουν το 44-46, ο ακρής θα δώσει επιθετική ανάσα στους B.C. Abla με δίποντο για το 44-48, ενώ ένα νέο τρίποντο του Μαρκοπουλιώτη και ένα δύσκολο δίποντο του Σεφέρη στα τελευταία δευτερόλεπτα θα δώσουν τη νίκη στους Desperado.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Πάρης Μαρκοπουλιώτης, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα για να φτάσει τους 15 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μεγάλη και η συνεισφορά του Σεφέρη στη νίκη των Desperado, ενώ από τους B.C. Abla ξεχώρισε η προσπάθεια των Σουτεμένογλου, Σέμπογλου και Μακρή.