33.3%
63.6%
30.5%
5.9%

Οι Desperado κέρδισαν με 46-66 τους Drafts για να μπουν με νίκη στη σεζόν. Το ματς απλοποιήθηκε αρκετά νωρίς για τους νικητές, με τον Σεφέρη να μπαίνει με 16 συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα (τους πρώτους 16 της ομάδας του!) και να κλείνει τον αγώνα στους 38 γράφοντας μια μαγική εμφάνιση με το «καλημέρα» στη σεζόν!

Το ματς ξεκίνησε με τον Σεφέρη να σκοράρει ανελλιπώς και τον Κολοβό με τον Βελαώρα να απαντούν για να ισοφαρίζουν αρχικά σε 2-2 και 4-4 και στη συνέχεια να βάζουν την ομάδα τους μπροστά ως το 9-7. Ο Σεφέρης συνέχισε για το 9-13 της ομάδας του, ο Ζαχαρόπουλος μείωσε, με τον Σεφέρη να γράφει το 11-16 και τον Μαρκοπουλιώτη να κλείνει την περίοδο στο 11-20 για να γίνει ο δεύτερος παίκτης των Desperado που σκόραρε στον αγώνα.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βελαώρας μείωσε σε 13-20, αλλά ο Σεφέρης απάντησε με τρίποντο. Κολοβός και Βελαώρας μείωσαν, αλλά ο Μαρκουλής με τον Σεφέρη και τον Σαλιμένο ήταν εκεί για το 18-30 της ομάδας τους. Στους δέκα έριξε τη διαφορά ο Βελαώρας, με τον Βαβίζο και τον Σεφέρη να απαντούν για το 22-33. Ο Σιώκης μείωσε σε 24-33, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-36 από τον Μαρκοπουλιώτη.

Στην επανάληψη ο Καούνης με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 27-37, αλλά ακολούθησε ένα σερί 1-10 για τους Desperado που με τον Σεφέρη και τον Δερμιτζιώτη έφτασαν στο 27-43 για να τους φέρουν ο Βαβίζος με τον Μαρκουλή στο 28-47. Ο Τουρλούκης μείωσε σε 30-47, ο Σεφέρης απάντησε για το 30-50 με το δεκάλεπτο να κλείνει απ’ τον Φλούδα.

Στην 4η περίοδο ο ίδιος σκόραρε για το 34-50 με τους Desperado να τρέχουν 0-10 με Σαλιμένο, Σεφέρη και Δερμιτζιώτη ως το 34-60, ενώ λίγο μετά ο Βαβίζος τους έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, +27 στο 35-62. Κάπου εκεί οι Drafts πέτυχαν ένα δικό τους 11-0 σερί, στιγμή δεν παράτησαν τον αγώνα ακόμα και όταν φαινόταν ότι δεν τους βγήκε όπως θα ήθελαν. Με τον Τουρλούκη, τον Φλούδα, τον Ζαχαρόπουλο και τον Βελαώρα μείωσαν σε 46-62, με τον Σεφέρη και τον Σαλιμένο να κλείνουν την αναμέτρηση στο 46-66 για τους Desperado.

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 38 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, με 7/14 δίποντα και 5/9 τρίποντα, ο Σαλιμένος 7 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μαρκοπουλιώτης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Drafts ο Βελαώρας έδειξε από το πρώτο ματς πόσο θα τους βοηθήσει, είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Φλούδας 6 πόντους, 6 ασίστ, ο Τουρλούκης 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα.