14.3%
77.8%
34.0%
22.2%

Η Dirtus Bologna, παρά τις πολλές απουσίες που είχε για ακόμη μια φορά, κατάφερε να ελέγξει το ματς κόντρα στον Φωκιανό και να έχει ένα σταθερό μικρό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα για να φύγει με άλλο ένα ροζ φύλλο, με το τελικό σκορ να γράφει 57-65. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Σαράντου με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την πρώτη περίοδο η Dirtus Bologna έδειξε ότι θέλει να τρέξει το ματς, όπως και έκανε, με τον Φωκιανό να ακολουθεί και να προσπαθεί να αντιμετωπίσει τον αναρχο ρυθμό των πρωταθλητών. Μπονάτσος, Κωστόπουλος και Σπυρόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι για το 0-6, Τζούρτος, Μυλιόρδος και Παντελεάκης απάντησαν με 7-0 για το 7-6, όμως οι Σαράντου και Μπονάτσος έβαλαν ξανά μπροστά τη Dirtus με 7-11. Δύο βολές και ένα καλάθι του Καρακατσάνη για το 11-11, για να έρθει άλλο ένα 0-5 των Αθηναίο και Σαράντου για τι 11-16. Ο Σαχινίδης μείωσε σε 13-16 και ο Καραγιάννης έγραψε το τελικό 13-17 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ ήταν κάπως πιο χαμηλό από αυτό της πρώτης, αυτό όμως δεν ήταν κάτι που επηρέασε το προβάδισμα της Dirtus, η οποία έπαιζε άμυνα σεμιναρίου υπό τις οδηγίες του Κώστα Χαλκιά. Δύο βολές του Σαχινίδη για το 15-17, Αθηναίος και Πιάς απάντησαν με 0-7 για το 15-24 και 19-24 από τον Φωκιανό με τους Μεσεδάκη και Ντίνα να βάζουν από ένα καλάθι. Ο Κωστόπουλος ανέβασε ξανά στους 7 τη διαφορά (19-26), για να έρθει άλλο ένα 4-0 του Φωκιανού, αυτήν τη φορά από τους Ρίπη και Μακρή, για το 23-26. Στη συνέχεια ένα καλάθι του Σπυρόπουλου και ένα του Σαράντου διαμόρφωσαν το τελικό 23-30 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν σαν μαινόμενοι ταύροι στο παρκέ, σκοραραν ακατάπαυστα και μοιράζαν απλόχερα μπασκετικό θέαμα. Ο Μυλιόρδος μείωσε σε 26-30, ο Σαράντου έγραψε το 26-32 και ο Ρίπης απάντησε για το 28-32. Αθηναίος και Καραγιάννης έβαλαν από ένα καλάθι για το 28-36, ο Ρίπης έβαλε αλλά δύο δικό του για το 32-36 και 32-38 από τον Αθηναίο. Δύο βολές του Ρίπη, που ήταν σε εξαιρετική κατάσταση σε αυτό το δεκάλεπτο, για το 34-38, για να απαντήσει ο Καραγιάννης με δύο δικές του για το 34-40. Τρίποντο του Σαχινίδη για το 37-40, για να ακολουθήσει ένα 0-8 από Κωστόπουλο και Σαράντου για το 37-48, για να πάει το ματς στην μεγαλύτερη του διαφορά. Τσιώτσης και Ντίνας απάντησαν εξίσου με ένα 8-0 για το 45-48, για να ακολουθήσουν δύο βολές του Αθηναίου για το τελικό 45-50 της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο η Dirtus κατάφερε να έχει μια διαφορά δύο και πάνω κατοχών σε όλη τη διάρκεια, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη κόντρα στο πολύ δυνατό Φωκιανό. Δύο βολές του Μπονάτσου για το 45-52, 47-52 από τον Σαχινίδη και 47-54 από τον Σπυρόπουλο. Καλάθι του Μακρή για να πέσει ξανά στους 5 η διαφορά, απάντηση με γκολ φάουλ ο Μπονάτσος για το 49-57 και 51-57 από τον Μεσεδάκη. Μπονάτσος και Σπυρόπουλος έστειλαν τη διαφορά στους 10(51-61), με τον Μεσεδάκη να μειώνει με μια βολή σε 52-61 και τον Σαράντου να στέλνει ξανά τη διαφορά στο μέγιστο της με το 52-63. Ο Ρίπης μείωσε σε 54-63, ο Κωστόπουλος απάντησε και ο Τζούρτος με τρίποντο έγραψε το τελικό 57-65 του αγώνα.

Για την Dirtus Bologna, πέρα από τον Σαράντου, σε καλή μέρα βρέθηκαν επίσης οι Μπονάτσος και Κωστόπουλος. Για τον Φωκιανό ξεχώρισαν οι Ρίπης, Μυλιόρδος και Μεσεδάκης.