33.3%
75.0%
34.8%
21.2%

Dirtus Bologna vs M.K.O. 66-56. Η καρδιά του πρωταθλητή μίλησε,οι Dirtus με ούτε μισή ομάδα κέρδισαν τους Μ.Κ.Ο. που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις πολλές απουσίες των πρωταθλητών. Mvp του αγώνα ο Κάρμας με 21 πόντους,9 ριμπάουντ και 4 ασίστ με 4/4 βολές ,1/3 δίποντα και 5/7 τρίποντα.

Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο ο Ζυγούρης 0-3 για τους Μ.Κ.Ο. Απάντησε με τρίποντο ο Κάρμας 3-3 για τους Dirtus. Ο Βιδάλης πήρε σειρά και με τρίποντο έκανε το 3-6 και ο Κωστόπουλος από το ζωγραφιστό το 5-6.Ο Ζυγούρης με σουτ έκανε το 5-8 και ο Κάρμας με νέο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα 8-8.Ο Βιδάλης από το ζωγραφιστό και ο Ζυγούρης με τρίποντο το σκορ έγινε 8-13 για να ισοφαρίσει ο Μπονάτσος με καλάθι από το ζωγραφιστό και με τρίποντο ο Κωστόπουλος. Το δεκάλεπτο τελείωσε 13-15 με ντραιβ ο Ασπιώτης .

Δεύτερο δεκάλεπτο και οι Dirtus έτρεξαν σερί 7-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 20-15,αρχικά ο Μπονάτσος με Hook, ο Χαλκιάς με τρίποντο και ξανά ο Μπονάτσος με καλάθι από το ζωγραφιστό. Ο Ζυγούρης μείωσε 20-19 με 4 πόντους του για τους Μ.Κ.Ο. Ξανά σερί 7-0 και το σκορ έγινε 27-19,ο Κάρμας με floater ,τρίποντο ο Χαλκιάς και ο Κωστόπουλος με 2/2 βολές. Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε με σουτ ο Μάϊνας το 27-21 και ο Χαλκιάς με τρίποντο το 30-21.Το δεκάλεπτο τελείωσε 30-22 με 1/2 βολές ο Βιδάλης.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Μάϊνας με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 30-24 για τους Μ.Κ.Ο. Με τρίποντο ο Κάρμας πέτυχε το 33-24 για τους Dirtus. Ο Μάϊνας με καλάθι από το Low post πέτυχε το 33-26 και ο εκπληκτικός Κάρμας με τρίποντο, ο Κωστόπουλος με Hook και ο Πιάς με λει-απ στον αιφνιδιασμό το έγραψαν το 40-26.Ο Σωτηρόπουλος με λει-απ και τρίποντο μείωσε 40-31.Με γκολ φάουλ ο Μπονάτσος και με 2/2 βολές ο Κωστόπουλος το σκορ έγινε 45-31.Με σερί 0-11 το σκορ έγινε 45-42,αρχικά ο Ασπιώτης με καλάθι από το ζωγραφιστό, τρίποντο ο Ζυγούρης, λει-απ ο Σωτηρόπουλος, κλέψιμο και λει-απ ο Ασπιώτης και με καλάθι που πέτυχε ο Σωτηρόπουλος. Το δεκάλεπτο τελείωσε 47-42 με floater ο Σαράντου.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Σωτηρόπουλος με 2/2 βολές μείωσε σε 47-44 για τους Μ.Κ.Ο. Ο Μπονάτσος με Hook πέτυχε το 49-44 για τους Dirtus. Ο Μάϊνας με σουτ από το High post πέτυχε το 49-46 και ο Μπονάτσος από το ζωγραφιστό έγραψε το 51-46.Π Μάϊνας με σουτ από την γωνιά και ο Ζυγούρης με τρίποντο το ματς στα ίσα 51-51.Με 3 τρίποντα (Σαράντου, Κάρμας, Σαράντου) οι πρωταθλητές ξέφυγαν στο σκορ με 60-51.Ο Ζυγούρης με τρίποντο μείωσε σε 60-54.Ο Σαράντου και Ο Κάρμας με 2/2 βολές το 64-54.Ο Σωτηρόπουλος με floater το 64-56 και το τελικό 66-56 έγραψε ο Κάρμας με 2/2βολές.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Μπονάτσος με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ,1 κλέψιμο και 1 κόψιμο και ο Κωστόπουλος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάϊνας με 8 πόντους,6 ριμπάουντ,2 ασίστ ,5 κλεψίματα και 2 κοψίματα και ο Ζυγούρης με 21 πόντους,7 ριμπάουντ,3 ασίστ και 1 κλέψιμο.