32.4%
66.7%
33.3%
35.0%

Η Dirtus Bologna, κυρίως χάρη στην καταπληκτική εμφάνιση που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε άνετα τους Nothing But Net με 92-63. MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Τσιλάβης με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν πολύ ευστοχες, με αποτέλεσμα το σκορ να πηγαίνει πολύ ψηλά από νωρίς. Ο Ζαχαρόπουλος άνοιξε το σκορ, οι Κωστόπουλος και Αδρακτάς απάντησαν για το 4-2, 4-4 ο Ράπτης, 6-4 ο Σπυρόπουλος, 6-6 ο Ζαχαρόπουλος ξανά και τρίποντο του Κωστόπουλου για το 9-6. Ράπτης, Καραμανής και Ζαχαρόπουλος απάντησαν με 0-7 σερί για το 9-13, 14-13 οι Τόλιας και Σπυρόπουλος, 14-15 από τον Δημητρίου, 17-15 ξανά μς τρίποντο του Σπυρόπουλου, 17-17 από τον Ζαχαρόπουλο και άλλο ένα τρίποντο από τον Σπυρόπουλο για το 20-17. Σε 20-19 μείωσε ο Ράπτης, οι Σαράντου και Κωστόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι για το 24-19 και 24-22 από τον Ράπτη για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εσφιξαν τις άμυνες τους, όμως οι Dirtus, η οποία είχε παραπάνω επιλογές κατάφερε να διαχειριστεί καλύτερα το κλειστό παιχνίδι της περιόδου και να πάρει μια διαφορά. Ο Δημητρίου ισοφάρισε σε 24-24, 29-24 που Σαράντου, Τσιλάβης και Χριστόπουλος, 29-26 από τον Ζαχαρόπουλο, 31-26 ξανά ο J J, 31-29 με τρίποντο ο Κοτσιώτας, 39-29 με 8-0 σερί οι Τσιλάβης, Σαράντου και Λουλούμαρης και 39-31 από τον Δημητρίου για να κλείσουμε ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι back to back πρωταθλητές έκαναν διαστημικό ξεκίνημα, πήραν μεγάλη διαφορά και άρχισαν να μοιράζουν θέαμα. J J, Αδρακτάς και Τσιλάβης ξεκίνησαν με 14-0 την περίοδο για να πάει το σκορ στο 53-31, 53-38 οι Δημητρίου, Κοτσιώτας και Ζαχαρόπουλος, 60-38 με 7-0 σερί οι Τσιλάβης και J J, 60-39 με μια βολή ο Ράπτης, 64-39 με τους Κωστόπουλο και Τσιλάβη να βάζουν από ένα καλάθι, 64-41 από τον Βαγιάνο και 71-41 με άλλο ένα 7-0 σερί η Dirtus από τους Λουλούμαρη, Κωστόπουλο και Σπυρόπουλο.

Στην τελευταία περίοδο το ματς ήταν αρκετά χαλαρό, με τις δύο ομάδες να χαρίζουν απλόχερα όμορφες φάσεις. Σπυρόπουλος και J J έγραψαν το 75-41, 75-43 ο Δημητρίου, 78-43 ο Αδρακτάς, 78-46 ο Ράπτης, 83-46 οι Τόλιας και Σαράντου, 83-47 με μια βολή ο Ζαχαρόπουλος, 85-47 από τον Τόλια και 0-16 σερί οι Ζαχαρόπουλος, Δημητρίου και Κοτσιώτας για το 85-63. Το τελικό 92-63 του αγώνα το έγραψαν με άλλο ένα 7-0 σερί οι Τόλιας και Χαλκιάς.

Για την Dirtus Bologna, πέρα από τον Τσιλάβη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κωστόπουλος, Χριστόπουλος και Τόλιας. Για τους Nothing But Net ξεχώρισαν οι Δημητρίου, Ράπτης και Ζαχαρόπουλος.