31.3%
76.5%
41.2%
50.0%

Η Dirtus Bologna έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, πήρε διψήφια διαφορά, όμως η PanCar γρήγορα απάντησε στην δεύτερη, όπου με ένα απίστευτο σερί που έφτασε το 0-23, πήρε προβάδισμα και με σωστή διαχείριση αλλά και απίστευτα ποσοστά κατάφερε να πάρει άλλη μια νίκη, με το τελικό σκορ να γράφει 72-86. MVP του αγώνα ήταν ο Πέτρος Χιουτακάκος με 36 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο η περσινή πρωταθλήτρια μπήκε μανιασμένη στο ματς, πήρε κάποια σουτακια που έδωσαν ψυχολογία και έφτασε στο τέλος της περιόδου να είναι μπροστά με 13 πόντους. Ο JJ έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, οι Χιουτακάκος και Κονταξής απάντησαν για το 2-5, 6-5 οι Μπονάτσος και JJ, 6-7 ο Φούκος, 13-7 με 7-0 σερί οι Κωστόπουλος, Μπονάτσος και Λουλούμαρης, 13-9 ο Χιουτακάκος, 18-9 οι Κωστόπουλος και JJ, 18-11 ο Κολλάρος, 23-11 οι Λουλούμαρης και Πιάς, 23-13 ο Χιουτακάκος και 26-13 με το δεύτερο τρίποντο του ο Πιάς για να κλείσουμε δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο η PanCar έκανε απίστευτα πράγματα, λες και κατέβηκε η ομάδα από το Space Jam, εγκλώβισε την επίθεση της Dirtus και παράλληλα έκανε ένα τρομερό σερί που την έφερε μπροστά στο σκορ. Ο Κολλάρος έγραψε το 26-15, 28-15 ο Κωστόπουλος, σερί 0-23 οι Φούκος, Χιουτακάκος, Κολλάρος, Κονταξής και Πρίφτης για το 28-38, 32-38 με δύο συνεχόμενα καλάθια του JJ, 32-44 με δύο τρίποντα ο Κολλάρος, 35-44 ο Χαλκιάς και τρίποντο στο μπάζερ ο Φούκος για το 35-47 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Dirtus Bologna πήρε μπρος επιθετικά, όμως η διαφορά δεν έπεφτε, αφού η PanCar όποτε χρειαζόταν σκορ το έβρισκε και κρατούσε σταθερό προβάδισμα. Ο Χιουτακάκος έγραψε το 35-49, 39-49 οι JJ και Μπονάτσος, 39-54 οι Χιουτακάκος και Κονταξής, 41-54 ο Κωστόπουλος, 41-56 ο Χιουτακάκος, 46-56 οι Τσιλάβης και Τόλιας, 46-59 με τρίποντο ο Κολλάρος, 50-59 οι Μπονάτσος και JJ ξανά, 50-61 ο Χιουτακάκος με δύο βολές, 54-61 οι Τσιλάβης και JJ, 54-67 με ένα τρίποντο του Κολλάρου και ένα του Χιουτακάκου, 57-67 ο Μπονάτσος με γκολ φάουλ και άλλο ένα τρίποντο του Χιουτακάκου για το τελικό 57-70 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλησε πάνω κάτω όπως και στην τρίτη περίοδο, με την PanCar δηλαδή να μην απειλείται, να κρατάει σταθερά την διαφορά της και να φτάνει στη νίκη με άνεση. Ο JJ μείωσε σε 59-70, 59-73 ο Φούκος, 64-73 οι JJ, Τσιλάβης και Κωστόπουλος, 64-76 οι Κολλάρος και Κονταξής, 68-76 οι Λουλούμαρης και JJ, 68-79 με τρίποντο ο Χιουτακάκος, 70-79 ο Τόλιας, 70-86 με 0-7 σερί οι Χιουτακάκος και Κολλάρος και καλάθι από τον Τόλια για το τελικό 72-86 του αγώνα.

Για την PanCar, πέρα από τον Χιουτακάκο, σε απίστευτη βραδιά βρέθηκε και ο Κολλάρος, ενώ επίσης καλός ήταν και ο Φούκος. Για την Dirtus Bologna ξεχώρισαν οι JJ, Κωστόπουλος και Μπονάτσος.