8.3%
55.6%
45.3%
27.3%

Η Dirtus Bologna δεν κατάφερε να πάρει το αίμα της πίσω κόντρα στους Red-Dicolo, οι οποίοι κατέβηκαν πάνοπλοι και δίνοντας τον δικό τους ρυθμό από την αρχή έφυγαν με το ροζ φύλλο να γράφει 66-81. MVP του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Λαουρδέκης με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες έδειξαν πως μέσα στη ρακέτα θα δώσουν το μεγαλύτερο μέρος της μάχης, αφού από το ξεκίνημα η μπάλα περνούσε πολύ μέσα στο ζωγραφιστό. Ο Κρίκας έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Αθηναίος ισοφάρισε, ο Μπρίκος έβαλε τρίποντο για το 2-5, 6-5 οι Αθηναίος και Μπονάτσος, απάντηση με 0-6 σερί οι Μακρής και Κρίκας για το 6-11, 7-11 ο Αθηναίος, 7-13 και πάλι από το λιοντάρι και 11-13 οι Κωστόπουλος και Δαμίγος. Το τελικό 11-16 της περιόδου το σημείωσε ο Κλωνάρης με γκολ φάουλ.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες λύθηκαν κι άλλο επιθετικά, κυρίως η Dirtus, η οποία σκόραρε 8 πόντους παραπάνω σε αυτό το δεκάλεπτο, όμως οι Red-Dicolo κράτησαν το προβάδισμα. Ο Αθηναίος μείωσε σε 13-16, 13-21 οι Λαουρδέκης, Κρίκας και Μπρίκος με ένα 0-5 σερί,απάντηση με 7-0 σερί για το 20-21 οι Αθηναίος και Πιάς, 20-25 οι Λαουρδέκης και Κλωνάρης, 21-25 ο Τόλιας, 21-27 ο Σταμούλης και 7-0 από τους Σαράντου Κωστόπουλο, Δαμίγο και Μπονάτσο για να πάρει προβάδισμα η Dirtus με 28-27. Το προβάδισμα όμως δεν το κράτησαν για πολύ οι παίχτες του Κώστα Χαλκιά, αφού πολύ γρήγορα ο Λαουρδέκης έβαλε 4 πόντους για τι 28-31. Σε 30-31 μείωσε ο Κωστόπουλος και ο Τσαπατάκης με τρίποντο έγραψε το τελικό 30-34 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Dirtus έπεσε ξανά επιθετικά, ενώ από την άλλη οι Red-Dicolo έμειναν σταθεροί, με αποτέλεσμα η διαφορά τους να ανέβει λίγο ακόμη. Μπονάτσος και Αθηναίος ισοφάρισαν σε 34-34, 34-41 οι Μπρίκος και Κρίκας, 36-41 ο Μπονάτσος ξανά, καλάθι ο Λαουρδέκης για το 36-43, 38-43 με ωραίο drive ο Σαράντου, 38-45 ο Τσαπατάκης, 40-45 οι Σαράντου και Κωστόπουλος βάζοντας από μια βολή, 40-48 ο Μακρής με τρίποντο, 41-48 ξανά ο Κωστόπουλος και 41-50 από τον Κλωνάρη για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Dirtus Bologna έπαιζε στα κόκκινα, προσπαθούσε να μπει ξανά στο παιχνίδι για να το κλέψει, όμως ο coach των Red-Dicolo έκανε καταπληκτική διαχείριση σε ανάσες, φάουλ και ρυθμό με αποτέλεσμα οι Red-Dicolo αντί να κινδυνεψουν στο τέλος, πήραν τη νίκη πιο άνετα. Ο Αθηναίος μείωσε σε 43-50, 43-52 ο Κλωνάρης, 45-52 ο Αθηναίος ξανά, 45-55 ο Λαουρδέκης, 51-55 οι Αθηναίος και Μπονάτσος, 51-59 οι Μπρίκος και Νικολόπουλος, 52-59 ο Σάρας με μια βολή, 52-65 οι Κρίκας και Μακρής, 55-65 ο Αθηναίος με 3 ελεύθερες βολές, 55-66 ο Κλωνάρης, 58-66 με τρίποντο ο Μπονάτσος, 58-70 οι Λαουρδέκης και Κλωνάρης βάζοντας από ένα καλάθι, 63-70 οι Δαμίγος και Αθηναίος, 63-72 ο Λαουρδέκης, 65-72 ο Κωστόπουλος, 65-77 οι Φωτεινάκης και Μακρής, 66-77 ο Σοφούλης και 4 πόντοι στο τέλος από τον Λαουρδέκη για το τελικό 66-81 του αγώνα.

Για τους Red-Dicolo, πέρα από τον Λαουρδέκη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κρίκας, Μακρής, Μπρίκος και Κλωνάρης. Για την Dirtus Bologna ξεχώρισε με διαφορά ο Αθηναίος, ενώ επίσης καλοί ήταν οι Κωστόπουλος και Μπονάτσος.