20.0%
75.0%
31.3%
27.0%

Δύο από τις αδιαμφισβήτητα καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος βρέθηκαν αντιμέτωπες στο Final 4 με το φαβορί να παίρνει τη νίκη μετά από καρδιοχτύπι. Η «βασίλισσα» του Jumpball, Dirtus Bologna, νίκησε με 56-64 τους μαχητές Red Hot Chili Hoopers.

Ο Αθηναίος άνοιξε το σκορ και ο Ράνης πάσαρε μετα από euro step στον Φωτόπουλο για το 0-4. Ο Βαγγέλης ωστόσο με τρίποντο και ωραίο ντράιβ έκανε το +1 για την ομάδα του. Ένα ακόμα τρίποντο για τους Red Hot Chili Hoopers δια χειρός Φραγκογιάννη έκανε το σκορ 10-6, ωστόσο ο Καραγιάννης μοίρασε ωραία στον Παπαδόπουλο για το 10-8, πριν το 10-10 του δεκαλέπτου.

Με το έμμεσο τρίποντο του Παπαγεωργίου η παρέα του Χαλκιά έκανε το +3 και λίγο αργότερα το τρίποντο του Τσιλάβη σε συνδυασμό με το καλάθι αιφνιδιασμού και τη 1/1 βολή του Δαμίγου έκαναν το σκορ 14-21! Οι αντίπαλοι όμως ανέβασαν στροφές ξεκινώντας με την ωραία συνεργασία Καλαμπάκου-Μπογέα με τον τελευταίο να σκοράρει με πεταχτάρι. Η συνέχεια είχε τρία τρίποντα, ένα από τον Καλαμπάκο και δύο από τον Μακρή για το 27-27, ενώ στο μεσοδιάστημα ο Αθηναίος είχε σκοράρει και αυτός από τα 6,75. Το ημίχρονο έκλεισε 29-33 με τον JJ να σκοράρει δύο φορές.

Ο Ορφανίδης πάσαρε ωραία στον Σαρίδη, όμως ο Αθηναίος μάζεψε επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 31-39. Μεγάλο τρίποντο και 2 βολές από τον Φραγκογιάννη για το 36-39. Αρκετές βολές και λάθη στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, με το τέλος όμως να μας αποζημιώνει πλήρως. Ο Τσιλάβης σκόραρε τρίποντο σε αιφνιδιασμό 20 περίπου δεύτερα για τη λήξη, με τον Κυριάκογλου όμως να μπαίνει και να βάζει τρίποντο buzzer beater χαρίζοντάς μας ένα τρομερό highlight.

Με επίδειξη τεχνικής ξεκίνησε ο JJ Χριστόπουλος την τελευταία περίοδο και σκόραρε σουτ μέσης απόστασης μετά από ωραίες ντρίπλες. Ο Ορφανίδης σκόραρε τρίποντο για το 45-50, το ίδιο όμως έκανε και ο Σαράντου δίνοντας σημαντική ανάσα στην ομάδα του. Ο Μακρής ήταν αποφασισμένος να το παλέψει μέχρι τέλους σκοράροντας δύο τρίποντα, ωστόσο η Dirtus Bologna έβρισκε παράλληλα χώρους και έβαζε εύκολα καλάθα με τον Αθηναίου να σκοράρει και με ένα ωραίο δυναμικό ποστ για το 51-61. Με βολές οι Red Hot Chili Hoopers έκαναν το 54-61 είδαν όμως τον Αθηναίο να σκοράρει και πάλι και να δείχνει ξεκάθαρο νικητή. Τελικό σκορ 56-64.

MVP και πάλι ο Αθηναίος με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ το double double άγγιξε και ο Τσιλάβης που είχε 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την άλλη Μακρής, Φραγκογιάννης και Βαγγέλης ήταν διψήφιοι.