18.8%
46.4%
35.0%
34.8%

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 65-72 τους ReTirees για να μείνει στον θρόνο και να γίνει η πρώτη ομάδα που κατακτά back to back πρωτάθλημα στο Jumpball Basketball League. MVP του μεγάλου τελικού ήταν ο John James Χριστόπουλος με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ επίσης εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Κώστας Αθηναίος με 13 πόντους, 19 ριμπάουντ,, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τους ReTirees ξεχώρισε ο Κατιάκος με 20-13-1 και ο Γιαμαίος με 15 πόντους και 2 ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έδειξαν να έχουν αρκετό άγχος, κάτι που φάνηκε στην αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα, στα λάθη και στις βιαστικές επιθέσεις. Ο Πλεξουσάκης έβαλε μια βολή για να ανοίξει λογαριασμό, ο Ράνης έκανε το 1-2 και 3-2 από τον Κατιάκο. Καλάθι του Παπαδόπουλου για το 3-4, 4-4 από τον Γιαμαίο και δύο καλάθια από τον μεγάλο ήρωα του τελικού για το 4-8. Πλεξουσάκης και Κατιάκος έτρεξαν ένα 5-0 για να βάλουν μπροστά τους ReTirees με 9-8. Μια βολή του Καραγιάννη και μια του Αθηναίου έβαλαν μπροστά με 9-10 τη Dirtus, για να έρθει ο Γιαμαίος και να γράψει το τελικό 11-10 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι ReTirees έδειξαν να διώχνουν το άγχος από πάνω τους, έπαιξαν όπως ακριβώς ήθελε ο Coach Κουσούλης και αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να πάρουν διψήφια διαφορά για το ημίχρονο. Τρίποντο του Σαρρή για το 14-10, 14-12 από τον Φωτόπουλο και 18-12 με τους Κοτσαμπά και Σαρρή να βάζουν από ένα καλάθι. Παπαγεωργίου και Αθηναίος γρήγορα μάζεψαν στο 18-17, για να ανεβάσουν σε 22-17 οι ReTirees με τους Κατιάκο και Στόλη. Καλάθι του Αθηναίου για το 22-19 και 10-0 από Πλεξουσάκη, Γιαμαίο, Αντωνόπουλο και Κατιάκο για το 32-19. Στη συνέχεια ο Τσιλάβης μείωσε με 2/2 βολές σε 32-21, ο Κοτσαμπάς απάντησε για το 34-21 και ο J.J. σημείωσε το τελικό 34-23 του ημιχρόνου.

Τρίτο δεκάλεπτο και η Dirtus μπήκε πιο αποφασισμένη από ποτέ. Με τον Αυστραλό ηγέτη για μπροστάρη η ομάδα του Κώστα Χαλκιά έκανε ένα απίστευτο σερί όχι απλά για να μπει ξανά στο ματς, αλλά για να πάρει ακόμη και το προβάδισμα. Καραγιάννης, J.J. και Αθηναίος έτρεξαν ένα 0-12 και πέρασαν μπροστά με 34-35, ο Πλεξουσάκης ισοφάρισε με μια βολή για το 35-35 και 35-39 με τους Αθηναίο και Χριστόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι. Ο Κωστουλας μείωσε σε 37-39, 37-41 από τον Καραγιάννη και απάντηση ξανά από τον Πλεξ για το 39-41. Αθηναίος και Ράνης έκαναν άλλο ένα μικρό 0-4 για το 39-45, για να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο οι Κατιάκος και Κωστούλας για το τελικό 41-45 του δεκαλέπτου.

Τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήξεραν ότι πρέπει να τα δώσουν όλα αν θέλουν να κατακτήσουν το πρωτάθλημα κι έτσι έγινε, αφού ήταν με διαφορά το πιο ωραίο δεκάλεπτο στο ματς, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με mind games και με ωραίες απαντήσεις μέσα στις τέσσερις γραμμές. Ο Φωτόπουλος έκανε το 43-47, ο Κατιάκος μείωσε με γκολ φάουλ σε 46-47 και 46-49 από τον J.J.. Τρίποντο του Γιαμαίου για την ισοφάριση(49-49) και απάντηση από τον Ράνη με γκολ φάουλ για το 49-52. Άλλο ένα τρίποντο του Μαρίνου για το 52-52 και ένα καλάθι του Κοτσαμπά για το 54-52. Καλάθι ο Φωτόπουλος για το 54-54,56-54 από τον Κατιάκο και ξανά καλάθι ισοφάρισης από την Dirtus με τον Φωτόπουλο. Τρίποντο από τον Σαρρή για το 59-56, άμεση απάντηση από τον Σαράντου για το 59-59 και 60-59 με μια βολή του Κατιάκου. Δύο τρίποντα του Παπαδόπουλου και ένα καλάθι του δαιμονισμένου J.J. ήταν το μπαμ για να ξεφύγει η ομάδα του Κώστα Χαλκιά, όμως οι ReTirees είχαν απάντηση. Κατιάκος και Γιαμαίος μείωσαν σε 65-67 με 30″ να μένουν. Γρήγορο φάουλ στον Ράνη στη συνέχεια, ο οποίος έβαλε 1/2 βολές και έκανε το 65-68 και στη συνέχεια η Dirtus θα βγάλει και μια εξαιρετική άμυνα, με τον J.J. να μαζεύει ριμπάουντ και να πηγαίνει για βολές με 15″ να μένουν. Θα βάλει και τις δύο και θα σημειώσει το 65-70. Στη συνέχεια οι ReTirees θα αστοχήσουν σε ένα τρίποντο, όμως στην διεκδίκηση η μπάλα θα βγει από την Dirtus, επομένως οι παίχτες του Νίκου Κουσούλη είχαν άλλη μια ευκαιρία να μπουν ξανά στο κυνήγι. Η επαναφορά στο out όμως δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει σχετικά άκοπα στη Dirtus, η οποία το μόνο που είχε να κάνει για να καθαρίσει ήταν μια σωστή επαναφορά, όπως και έγινε. Η μπάλα πήγε στον Αθηναίο, εκείνος κέρδισε φάουλ και πήγε στη γραμμή για βολές, έβαλε και τις δύο και σημείωσε το τελικό 65-72 του αγώνα, που έδωσε τη νίκη – κούπα στην Dirtus Bologna για δεύτερη συνεχή χρονιά.