21.1%
56.5%
32.7%
13.6%

Ντέρμπι στο κλειστό της Ριζούπολης ανάμεσα στους Error404 και τους Καλλιθέα Pimps με ισοπαλία στην κανονική διάρκεια και επιστράτευση έξτρα πενταλέπτου για να κρίνει τον νικητή! Το παιχνίδι ήταν υπό τον έλεγχο των Error404 στο πρώτο ημίχρονο διατηρώντας μία σταθερή διαφορά στους 6 πόντους . Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι Καλλιθέα ”βραχυκύκλωσαν” την επιθετική λειτουργία των αντιπάλων τους με μία άμυνα ζώνης φτάνοντας σε απόσταση μίας κατοχής με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και στην ισοπαλία στο τέταρτο δεκάλεπτο με πολύ κρίσιμα σούτ και επιλογές και απο τις δύο ομάδες για το 48-48 οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο , η ηρεμία και η ευστοχία σε βολές του Ζουρνατσίδη έδωσε την νίκη στους Καλλιθέα Pimps δίνοντας το ροζ φύλλο αγώνα στους πιο ”τυχερούς” καθώς και οι δύο ομάδες άξιζαν να κερδίσουν. MVP της αναμέτρησης ο Ζουρνατσίδης με double-double και κυριαρχία στη ρακέτα με 15 πόντους , 12 ριμπάουντ και κρίσιμους πόντους όταν η μπάλα ”έκαιγε”.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Error404 άνοιξαν με 2-0 του Σιάμου, 2-2 με εύστοχες βολές του Ζουρνατσίδη και τον Κοιλάκο να τον ακολουθεί για το 2-4 , εύστοχη μία βολή απο τον Σταυρόπουλο για το 3-4, λει απ του Κοιλάκου για το 3-6,  τρίποντη απάντηση απ’ τον Φουρνάρη και εν συνεχεία τρίποντο απο τον Γαλάτη και δύο δίποντα του Φουρνάρη για το 10-0 σερί των Error404 καθίστωντας το σκορ 13-6. Την ”αιμμοραγία στάματησε ο Ψυχογυιός με μία δική του βολή για το 13-7 και ο Μωυσίδης με δίποντο διαμόρφωσε το 15-7 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Σε ίδιο ρυθμό κυμάνθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Error404 να σκοράρουν δίποντο δια χειρός Σιάμου για το 17-7, βολή απο τον Κοιλάκο και δίποντο απο τον Ζουρνατσίδη για το 17-10, 4 συνεχόμενοι πόντοι απο τον Σιάμο για το 21-10. Εκεί ο Ζουρνατσίδης το πήρε ”προσωπικά” και με ένα δικό του 0-5 σερί διαμόρφωσε το 21-15. Εύστοχη βολή του Ζερμπίνου για το 22-15, με τους Καλλιθέα Pimps σε εκείνο το σημείο να βάζουν μπροστά για τα καλά , βάζοντας δύσκολα στους Error404 με την άμυνα ζώνης τους και καταφέρνοντας να σκοράρουν 5 πόντους με τους Βασιλειάδη και Ντάτσιο φτάνοντας τους Error404 σε απόσταση ”αναπνοής” 22-20. Ο Σταυρόπουλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 4 δικούς του πόντους διαμόρφωσε το σκόρ του ημιχρόνου 26-20.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δίποντο του Κοιλάκου και δίποντο του Ψυχογυιού για το 26-24. 4-0 σερί απο τους Error404 με του Φιλιόπουλο και τον Σιάμο για το 30-24 , καλάθι φάουλ απο τον Ντάτσιο για το 30-27, δίποντα απο τους Σιάμο και Φιλιόπουλο για το 34-27 . Σε εκείνο το σημείο οι Καλλιθέα Pimps έστειλαν ένα ηχηρό μήνυμα για το ντέρμπι που θα ακολουθούσε κάνοντας ένα σερί 0-5 με τρίποντο του Κοιλάκου και δίποντο του Ντάτσιου κάνοντας το σκορ 34-32. Ένα καλάθι του Μωυσίδη και ένα του Πανάγου διαμόρφωσαν το 36-34 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της ανανμέτρησης πήγαινε πόντο πόντο . Δίποντο του Βασιλειάδη και 2 βολές του Κοιλάκου έβαλαν του Καλλιθέα μπροστά με σκορ 36-38, απάντηση απο τον Μωυσίδη για το 38-38, δίποντο του Βασιλειάδη για το 38-40, 5-0 σερί με δίποντο του Σταυρόπουλου και τρίποντο του Μυωσίδη για το 43-40, άμεση απάντηση του Ζουρνατσίδη απο μέση απόσταση για το 43-42, back to back τρίποντο του Μωυσίδη για το 46-42 . Σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού οι άμυνες ζώνης και απο τις δύο ομάδες ανάγκασαν τους δύο αντιπάλους να κάνουν πολλά λάθη και να χάσουν κάποια καλάθια με την άμυνα να κυριαρχεί με τον Κοιλάκο τελικά να σπάει την ”ξηρασία” της επίθεση και με 4 δικούς τους πόντους να κάνει το 46-46. Με πολύ όμορφη κυκλοφορία της μπάλας οι Error404 κατάφεραν να βρούν ελεύθερο δίποντο για τον Μωυσίδη ο οποίος ήταν ”καυτός” στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά ο Ζουρνατσίδης απάντησε πολύ γρήγορα για το 48-48. Με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν οι Error404 δεν πρόλαβαν να εκτελέσουν επίθεση μέσα στα 24 δευτερόλεπτα της επίθεσης  δίνοντας την ευκαιρία στου Καλλιθέα Pimps να βρούν μετά απο τάιμ άουτ ένα ελεύθερο σούτ για τον Κρίθημο ο οποίος αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η κούραση των ομάδων άρχισε να φαίνεται και η ομάδα με τα λιγότερα λάθη και το πιο καθαρό μυαλό θα κέρδιζε το ροζ φύλλο. Οι Error404 μπήκαν πιό δυνατά με 4-0 σερί απο τους Φουρνάρη και Σιάμο για το 52-48 αλλά ο Ψυχογυιός ήταν εκεί για τους Καλλιθέα Pimps πετυχαίνοτας το πιό κρίσιμο τρίποντο του αγώνα δίνοντας ξανά πνοή στην ομάδα του για το 52-51. Ύστερα, καλή άμυνα απο τους Καλλιθέα έδωσε την ευκαιρία να επιτεθούν ορθολογικά με τον Ζουρνατσίδη να είναι αποδέκτης της μπάλας στο ποστ και να κερδίζει δύο βολές τις οποίες και έβαλε για να περάσουν οι Καλλιθέα μπροστά με 52-53. Στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα οι Error404 μετά απο τάιμ άουτ έβγαλαν ένα σουτ απο μέση απόσταση για τον Παντόπουλο ο οποίος δεν ευστόχησε έχοντας συνεπή άμυνα πάνω του απο την ομάδα των Καλλιθέα Pimps με τον Κρίθημο να μαζεύει το ριμπάουντ και να στέλνεται στις βολές , βάζοντας την μία απο τις δύο και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης 52-54.

Για τους Καλλιθέα Pimps εκτός απο τον Ζουρνατσίδη σημαντική βοήθεια προσέφερε ο Ψυχογυιός με 6 πολύ καθοριστικούς πόντους σε ”καυτά” σημεία του αγώνα και 10 συνολικά ριμπάουντ. Για τους Error404 Σιάμος και Σταυρόπουλος ”γέμισαν” την στατιστική τους προσφέροντας σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.