23.1%
50.0%
33.3%
28.6%

Μία άκρως ανταγωνιστική αναμέτρηση ήταν αυτή ανάμεσα σε Firehawks και Be The Bee, με τους δεύτερους να παίρνουν τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα με 54-55. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (εκτός από το 2ο δεκάλεπτο, όπου οι Firehawks ξέφυγαν με +10). Στο δεύτερο ημίχρονο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει, όμως τα “γεράκια” είχαν το προβάδισμα με 54-50 στο τελευταίο λεπτό. Ωστόσο, οι Bee δεν το παράτησαν και με ένα τρομερό σουτ μέσης απόστασης του Ζουλού από τη γωνία στα 2” κατάφεραν και πήραν μια σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια που κάνουν για να αποφύγουν τη ζώνη του υποβιβασμού και να προσεγγίσουν αυτήν των playoffs.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δ΄το ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξαν οι Κεαλόγλου και Πολυχρονόπουλος (4-0), ο Γρηγόρας πέτυχε το 4-2, οι Μητκάκης και Κεαλόγλου με βολές σημείωσαν το 7-2, οι Παλαμιδάς και Νικολάου ισοφάρισαν σε 7-7, οι Μητκάκης και Ακσεχέρογλου σημείωσαν το 12-7, ο Παλαμιδάς με 2/2 βολές το 12-9, ο Ακσεχέρογλου ευστόχησε σε τρίποντο για το 15-9 και ο Ζουλός με τον ίδιο τρόπο το 15-12 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Αρχικά, ο Χρονόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε σε 15-15, ακολούθησε τρομερό σερί 10-0 από Κεαλόγλου, Κλάδη, Δημητρακόπουλο και Ακσεχέρογλου για το 25-15, οι Χρονόπουλος και Παλαμιδάς απάντησαν για το 25-20, ο Κλάδης το 27-20 και οι Γρηγόρας, Παλαμιδάς και Νικολάου μείωσαν στον πόντο (27-26) πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις ομάδες να μας προσφέρουν μια ανταγωνιστική παράσταση συνεχώς. Ο Μητκάκης πέτυχε το 29-26, ο Γρηγόρας από κοντά έκανε το 29-28, ο Κεαλόγλου σημείωσε το 31-28, οι Γρηγόρας και Παπαφώτης το 31-32, ο Μητκάκης το 34-34, ο Παλαμιδάς ισοφάρισε σε 34-34, ο Δημητρακόπουλος με τρομερό τρίποντο έγραψε το 37-34, ο Παπαφώτης μείωσε σε 37-35 με μια βολή, ο Κεαλόγλου σημείωσε 2/2 βολές για το 39-35, οι Ζουλός και Χρονόπουλος το 39-38, ο Μητκάκης με άλλες 2 βολές το 41-38, οι Παλαμιδάς και Γρηγόρας απάντησαν για το 41-41 και το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα τρίποντο εκατέρωθεν για το 44-44 από Ακσεχέρογλου και Παλαμιδά.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Be The Bee να παίρνουν τη νίκη στο φινάλε. Τα «γεράκια» ξεκίνησαν με σερί 7-0 με τους Πολυχρονόπουλο, Μητκάκη και Ακσεχέρογλου για το 51-44, οι Παλαμιδάς και Χρονόπουλος έκαναν το 51-49, ο Πολυχρονόπουλος πέτυχε το 53-49, ο Χαμηλός ευστόχησε σε μια βολή για το 53-50, με τον ίδιο τρόπο ο Δημητρακόπουλος έκανε το 54-50 και στο τελευταίο λεπτό οι Be The Bee έκαναν την ανατροπή αρχικά με τον Χαμηλό και στα 2’’ με τον Ζουλό να δίνει με τρομερό σουτ τη νίκη στην ομάδα του με 54-55.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο τρομερός Θανάσης Γρηγόρας, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Παλαμιδάς και Χρονόπουλος. Από τους Firehawks, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Ακσεχέρογλου και Μητκάκη.