7.4%
50.0%
34.9%
18.2%

Σε σκληρό και γεμάτο suspense ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση μεταξύ των Firehawks και των Pick ‘n’ Troll , με τους τυπικά φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 1 πόντο και σκορ 44-45, με τον Κεαλόγλου να μην καταφέρνει να πετύχει ένα σούτ δύο πόντων μέσης απόστασης στη λήξη του μάτς και τους Pick ‘n’ Troll να ξεφεύγουν με το ρόζ φύλλο σε μία πολύ σημαντική νίκη για εκείνους για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Η ομάδα των αδερφών Τσοπανάκη ήταν πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο , όμως επέστρεψαν στο μάτς με υψηλό σχήμα και απροσπέλαστη άμυνα μέσα στη ρακέτα . Απο την άλλη μεριά , τα Γεράκια ήταν αντίστοιχα σκληροί και με τον Ακσεχέρογλου να οργανώνει τις επιθέσεις της ομάδας του στο 2ο ημίχρονο με τις όμορφες full court πάσσες του , το παιχνίδι απέκτησε γρηγορότερο ρυθμό , με τους Pick ‘n’ Troll να είναι λίγο καλύτεροι στις λεπτομέρειες των βολών και των λαθών , καταφέρνοντας να πάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. MVP της αναμέτρησης ο καθοριστικός Χιουτακάκος, ο οποίος έκανε τα πάντα στο παρκέ, σημειώνοντας 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλόκ.

Το παιχνίδι άνοιξε με δίποντο του Μητκάκη για το 2-0, 2-4 με καλάθι φάουλ του Παγάνη και βολή του Γαλατιανού, 11-0 σερί απο τους Firehawks απο τους Κεαλόγλου, Δημητρακόπουλο,Μητκάκη και Πολυχρονόπουλο για το 13-4 ,με τον Ραφιά να βάζει δύο βολές για το 13-6 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η εικόνα αντιστράφηκε με τους Pick n Troll να ξεκινούν με δύο βολές του Χιουτακάκου για το 13-8, βολή του Κλάδη και 14-8, 0-6 σερί απο τους Παγάνη και Γρηγορίου για το 14-14, τρίποντο του Μητρόπουλου και 17-14, 17-19 απο τους Χιουτακάκο και Ραφιά, με δίποντο του Κεαλόγλου να στέλνει το παιχνίδι στο ημίχρονο με σκορ 19-19.

Μετά την ανάπαυλα , ο Πολυχρονόπουλος έκανε το 21-19, απάντηση του Παγάνη και 21-21, 23-21 ξανά απο τον Πολυχρονόπουλο, 23-23 ο Παγάνης, 25-23 απο τον Πολυχρονόπουλο με δίποντο, 25-25 απο τον Χιουτακάκο, 30-25 απο τους Κεαλόγλου και Ακσεχέρογλου, απάντηση απο τους Παγάνη,Γαλατιανό,Γρηγορίου για το προσπέρασμα με 30-32 και μία βολή του Κλάδη διαμόρφωσε το 31-32 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Pick n Troll ξέφυγαν με 10 πόντους μπροστά με σκορ απο τους Παγάνη και Χιουτακάκο με σκορ 31-41, απάντηση απο τον Μητρόπουλο με καλάθι και φάουλ για το 34-41, δίποντο του Γρηγορίου και 34-43, 36-43 απο τον Μητρόπουλο, 36-45 απο τον Γρηγορίου, με τους Firehawks να πετυχαίνουν ένα πολύ δύσκολο 8-0 σερί , με πολύ όμορφες συνεργασίες απο τους Μητρόπουλο και Μητκάκη , κάνοντας το σκορ 44-45 , χωρίς να καταφέρουν τελικά να κλέψουν το παιχνίδι, με τους Pick n Troll να χαμογελάνε στο τέλος, με την 7η νίκη τους.

Εκτος του MVP Χιουτακάκου σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν οι Παγάνης και Γαλατιανός , με τον Παγάνη να τραβάει στο σκοράρισμα σε όλη την διάρκεια , ενώ ο Γαλατιανός με την hustle ενέργεια του και την μάχη για όλες τις φάσεις στις οποίες εμπλεκόταν. Για τους Firehawks ξεχώρισε ο Μητκάκης, με 8 πόντους και 18 ριμπάουντ.