18.2%
68.4%
37.8%
12.5%

Οι Μπάσχετοι πήραν σημαντική νίκη για τη ψυχολογία τους, ενώ παράλληλα έριξαν τους Gademians από την ισοβαθμία των πρωτοπόρων, με τελικό σκορ 40-50. MVP του αγώνα ήταν ο Μάριος Αποστολόπουλος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι το ματς θα είναι κλειστό και δυνατό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν και να προσπαθούν εξίσου για τη νίκη. Παγκάκης και Καραγιώργης έκαναν το 0-4, ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 2-4 και οι Παγκάκης, Καραγιώργης και Αποστολόπουλος έτρεξαν ένα 0-5 για το 2-10. Λιοσης και Παπαδόπουλος έκαναν ένα 7-0 για να μειώσουν σε 9-10, ο Ντεμίρης έγραψε το 9-12, ο Καραγγέλης μείωσε ξανά στον πόντο (11-12) και ο Χατζηαγάπογλου έγραψε το τελικό 11-14 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετική άμυνα. Ο Παππάς μείωσε σε 13-14, ο Χατζηθάνος έγραψε το 13-16 και ο Πίτσας ισοφάρισε σε 16-16. Ο Χατζηθάνος έβαλε ξανά καλάθι για το 16-18 και ακολούθησε ένα 7-0 από Παππά και Παπασγουρίδη για το 23-18. Το τελικό 23-22 του ημιχρόνου γράφτηκε από μία βολή του Καλλίνικου, δύο του Καραγιώργη και μία του Κάνδηλα.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν κοντά κοντά, χωρίς να μπορέσει κάποια από τις δύο να πάρει ανάσα ανεβάζοντας τη διαφορά. Ο Κάνδηλας έκανε ένα 0-5 για το 23-27 και οι Gademians απάντησαν με 9-0 από τους Παπαδόπουλο, Λιόση και Παπαδόπουλο για το 32-27. Ο Χατζηαγάπογλου έβαλε μια βολή για το 32-28, ο Παππάς ανέβασε στο 34-28 και ο Αποστολόπουλος με γκολ φάουλ σημείωσε το τελικό 34-31 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Μπάσχετοι έβγαλαν τρομερό πάθος και πείνα για τη νίκη, με αποτέλεσμα να κάνουν μικρά σερί που τους οδήγησαν στη νίκη, χωρίς το φινάλε να είναι ιδιαίτερα αγχωτικό. Ο Αποστολόπουλος έβαλε 2/2 βολές για το 34-33, ο Παπασγουρίδης έδωσε ανάσα στους Gademians με το 36-33 και ακολούθησε ένα 0-9 από Χατζηθάνο και Χατζηαγάπογλου για το 36-42. Άμεση απάντηση για το 38-42 από τους Gademians και 0-4 οι Μπάσχετοι με τους Αποστολόπουλο και Χατζηαγάπογλου για το 38-46. Σε 40-46 μειωσαν με μια βολή του Γαβάθογλου και μία του Καραγγελη οι Gademians, για να ακολουθήσει ένα 0-4 από Χατζηθάνο και Αποστολόπουλο για το τελικό 40-50 του ματς.

Για τους νικητές, πέρα από τον Αποστολόπουλο, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Χατζηαγάπογλου και Χατζηθάνος. Για τους Gademians ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος και Παππάς.