12.5%
54.5%
46.2%
38.9%

Οι Reapers πέρασαν νικηφόρα το δύσκολο τεστ κόντρα στους Gademians με 60-69, σε ένα ματς που πήγαινε καλάθι καλάθι για 38 λεπτά, με τον Πουμπουρίδη να αναλαμβάνει δράση στο τελευταίο δίλεπτο και να καθαρίζει. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Κρινής με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Gademians ξεκίνησαν πολύ δυναμικά, όμως γρήγορα βρήκαν τα πατήματα τους και οι Reapers, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά από νωρίς. Παπαδόπουλος και Δημοσχάκης ξεκίνησαν το ματς με 7-0, 7-7 οι Πουμπουρίδης και Δουρακάκης, 10-7 ο Δημοσχάκης ξανά, 10-9 ο Αλερτάς, 15-9 οι Δημοσχάκης και Παναγιωτάρας, 15-10 ο Δουρακάκης, 17-10 ο Παναγιωτάρας ξανά και από ένα τρίποντο οι Κρινής και Δουρακάκης για το τελικό 17-16 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Reapers μπήκαν με φόρα από το προηγούμενο δεκάλεπτο, πήραν εκείνοι ένα προβάδισμα αυτή τη φορά, όμως και οι Gademians έδειξαν πως δεν θα πέσουν εύκολα. Χειράκης, Αλερτάς και Κρινής έγραψαν το 17-26, 19-26 ο Παπαδάκος, 19-28 ο Πουμπουρίδης, 21-28 ο Παπαδόπουλος, 21-30 ο Κουμούτσης, 27-30 οι Δημοσχάκης και Παναγιωτάρας, 27-32 ο Δουρακάκης, 31-32 ο Παναγιωτάρας με δύο συνεχόμενα καλάθια του και 31-34 ο Χειράκης με δύο βολές για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Reapers έκαναν ξανά δυνατή αρχή, πήγαν σε διψήφιο τη διαφορά, όμως η απάντηση ήρθε ξανά πολύ γρήγορα από την παρέα του Παπασγουρίδη. Ο Δημοσχάκης μείωσε σε 33-34, 33-43 με 0-9 σερί οι Χειράκης, Στεφανάκης, Κρινής και Αλερτάς, 35-43 ο Παναγιωτάρας, 35-46 ο Κρινής με τρίποντο, 43-46 με 8-0 σερί οι Παναγιωτάρας και Παπαδόπουλος, 43-48 ο Κουμούτσης, 46-48 οι Λιόσης και Παπαδόπουλος, 46-50 ο Χειράκης, 48-50 ο Παπασγουρίδης με δύο βολές και 48-51 ο Δουρακάκης με μια για να γράψει το τελικό της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ για κάτι παραπάνω από 8 λεπτά, όμως σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Πουμπουρίδης με ένα προσωπικό 0-5 σερι το οποίο καθάρισε το ροζ φύλλο. Κρινής, Αλερτάς και Πουμπουρίδης έγραψαν το 48-57, 53-57 οι Παναγιωτάρας και Δημοσχάκης, 53-60 οι Δουρακάκης και Χειράκης, 55-60 ο Παπαδόπουλος, 55-62 ο Δουρακάκης, 58-62 οι Παναγιωτάρας και Παπαδόπουλος και 58-67 με 5 πόντους του Πουμπουρίδη για να φύγουν με 9 οι Reapers. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα καλάθι του Παναγιωτάρα για τους Gademians και ένα του Κρινή για τους Reapers για να γραφτεί το τελικό 60-69 του αγώνα.

Για τους Reapers, πέρα από τον Κρινή, σε τρομερή βραδιά ήταν και ο Πουμπουρίδης, ενώ επίσης καλοί ήταν οι Αλερτάς και Δουρακάκης. Για τους Gademians ξεχώρισαν οι Παναγιωτάρας, Δημοσχάκης και Παπαδόπουλος.