28.6%
61.9%
36.7%
26.9%

Οι Ξεφτιλάιζερς αν και έκαναν πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και έδειξαν να έχουν την ενέργεια να πάνε τη σειρά στο 1-1 τελικά το πάθος των Glory Road στο 2ο ημίχρονο τους έδωσε την νίκη-πρόκριση στο Final Four με 72-56. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Σεϊμένης με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Δημήτρης Καμάρα με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Για τους Ξεφτιλάιζερς οι Τσίτσος και Γιώργος Τυπάλδος τράβηξαν όσο κουπί μπορούσαν, όμως οι σημαντικές απουσίες που είχε η ομάδα φάνηκαν πολύ στο δεύτερο μισό, όπου έλειψαν οι ανάσες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως μαγκωμενες στο παρκέ, με το άγχος να είναι αρκετό και στα δύο στρατόπεδα, για διαφορετικούς λόγους, με αποτέλεσμα το σκορ να μένει αρκετά πιο χαμηλά από ότι μας έχουν συνηθίσει. Ο Καμάρα έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Τσίτσος ισοφάρισε σε 2-2, 2-5 ο Σεϊμένης, 9-5 οι Μαντανίκας και Στραβοσκούφης, 9-6 ο Σεϊμένης ξανά, 10-6 ο Τσίτσος, 10-12 οι Καμάρα, Αλεξ Χαμντάν και Σεϊμένης με ένα 0-6 και δύο βολές του Τσίτσου στη συνέχεια για το τελικό 12-12 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι επιθέσεις των δύο ομάδων ξεμπούκωσαν, με τους Ξεφτιλάιζερς να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι. Ο Σεϊμένης έγραψε σουτ τριών πόντων για το 12-15, 15-15 ο Γιώργος Τυπάλδος, 15-16 ο Καλλιτσάντσης, 17-16 ο Τσίτσος, 17-19 ο Δεδούσης, 23-19 οι Στραβοσκούφης και Αχιλλέας Τυπάλδος, 23-21 ο Καμάρα, 25-21 ο Τσίτσος, 25-23 ο Καλλιτσάντσης, 27-23 με δύο βολές ο Γιώργος Τυπάλδος, 27-25 ο Βαλτινός, 29-25 ξανά με πόντους από τον Γιώργο Τυπάλδο, 29-29 οι Βαλτινός και Καμάρα, 35-29 με ένα 6-0 δια χειρός Τσίτσου, 35-31 ο Σεϊμένης και 37-31 ξανά με καλάθι από τον Γιώργο Τυπάλδο για να μπουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς ήταν σαν να μη βγήκαν ποτέ από τα αποδυτήρια, έκαναν ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα στην ιστορία τους και αυτό το πλήρωσαν στο έπακρο από τους Glory Road. Σεϊμένης, Σιφναίος και Τσανάκας έβαλαν μπροστά με 37-38 την ομάδα τους, 39-38 με καλάθι από τον Τσίτσο, 39-54 με ένα απίστευτο 0-16 σερί των Σεϊμένη, Καμάρα και Τσανάκα, 40-54 ο Γιώργος Τυπάλδος με μια βολή και 40-56 από τον Καμάρα για να κλείσουμε δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς προσπαθούσαν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα, κάτι που δεν επέτρεψαν σε καμία περίπτωση οι Glory Road, οι οποίοι αν και έκαναν αρκετό rotation έδειξαν να έχουν λύσεις και πλουραλισμό. Ο Σιφναίος έγραψε το 40-59, 43-59 ο Τυπάλδος, 43-61 ο Βαλτινός, 48-61 οι Τσίτσος και Αχιλλέας Τυπάλδος, 48-67 οι Καμάρα και Σεϊμένης, 50-67 ο Γιώργος Τυπάλδος, 50-72 με ένα 0-5 οι Καλλιτσάντσης και Βασίλης Σεϊμένης και ένα 6-0 από τους Γιώργο Τυπάλδο, Δεδούση και Αχιλλέα Τυπάλδο για το τελικό 56-72 του αγώνα.