22.6%
40.0%
31.0%
26.3%

Ντέρμπι μόνο για ένα δεκάλεπτο αποδείχθηκε το ματς των Glory Road με τους Athens Supergrungers, με τους πρώτους να επικρατούν άνετα με 74-55. Οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες για 12 περίπου λεπτά, μέχρι που οι Glory Road «έτρεξαν» ένα σερί 12-0 και ξέφυγαν στο σκορ, ενώ στην τρίτη περίοδο έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 25 πόντους (61-36) και, παρά την ύστατη προσπάθεια των Supergrungers να μειώσουν (έφτασαν μέχρι το -14), πήραν μία εύκολη νίκη. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λυκούργος Μανωλιάδης με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Σιφναίος άνοιξε το σκορ (2-0), οι Supergrungers πήραν κεφάλι στο σκορ (2-3) με Κωνσταντιλιέρη και Κατσαμπάνη, ο Γιάννης Σεϊμένης με τρίποντο ξαναέβαλε μπροστά τους Glory Road (5-3), ο Τσίπρας ισοφάρισε σε 5-5, το 8-5 έκαναν οι Μανωλιάδης και Βασίλης Σεϊμένης, ξανά ο Τσίπρας για το 8-7, ο Μανωλιάδης απάντησε για το 10-7 κι ακολούθησε σερί 0-6 των Supergrungers για το 10-13 με τους Αϊβαλιώτη και Κωνσταντιλιέρη κι έπειτα σερί 9-0 των Glory Road για το 19-13 με Καλλιτσάντση, Σιφναίο και Μανωλιάδη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε από τον Αϊβαλιώτη με σκορ 19-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι Glory Road «έσφιξαν» την άμυνά τους, έκλεψαν μπάλες κι έφυγαν στο ανοιχτό γήπεδο διευρύνοντας τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους. Ο Σιφναίος με τέσσερις δικούς του πόντους σημείωσε το 23-16, ο Κωνσταντιλιέρης με δύο βολές μείωσε σε 23-18 και οι Glory «έτρεξαν» σερί 12-0 (35-18) με τους Τσανάκα, Μανωλιάδη και Σεϊμένη Γ. Οι Supergrungers μείωσαν σε 35-21 με τους Κατσαμπάνη και Αϊβαλιώτη κι ο Σεϊμένης Γ. με τέσσερις προσωπικούς πόντους «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +18 (39-21), σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Επιστροφή για τις δύο ομάδες από τα αποδυτήρια με τους Supergrungers να προσπαθούν, αλλά οι Glory Road διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας που αποκόμισαν από το πρώτο μέρος. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γρήγορο τρίποντο του Τσανάκα για το 42-21, ο Αϊβαλιώτης έκανε το 42-23, ο Σιφναίος το 44-23, ο Καλλιτσάντσης το 46-25 κι ο Αϊβαλιώτης έφερε τις δύο ομάδες ξανά στους 19 πόντους. Στη συνέχεια, ο Σιφναίος αύξησε την απόσταση των δύο ομάδων στο +23 (50-27), οι Supergrungers ροκάνισαν τη διαφορά (50-32) με τους Τσίπρα και Κατσαμπάνη, ο Μανωλιάδης σκόραρε μετά από ώρα για το 52-32, ο Αϊβαλιώτης «έγραψε» το 52-34, ο Σεϊμένης Γ. απάντησε με τρίποντο για το 55-34 κι ο Κατσαμπάνης μείωσε σε 55-36. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σερί 6-0 των Glory Road με τους Σεϊμένη Γ. και Σιφναίο για το 61-36 και καλάθι του Κατσαμπάνη για το 61-38.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος με τους Supergrungers να δείχνουν μία μικρή διάθεση να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά δεν έφτασαν πιο κοντά από τους 14 πόντους. Ο Κατσαμπάνης με τρίποντο μείωσε σε 61-41, ο Μανωλιάδης απάντησε κι αυτός με τρίποντο για το 64-41, ο Θεοδώρου σκόραρε για το 64-43, κι ο Σιφναίος με ακόμη ένα τρίποντο «έγραψε» το 67-43. Οι Supergrungers με δύο τρίποντα από Θεοδώρου και Κατσαμπάνη μείωσαν σε 67-49, ο Σεϊμένης Β. έκανε το 69-49 και με σερί 0-6 από τους Τσίπρα, Κωνσταντιλιέρη και Θεοδώρου οι Supergrungers μείωσαν σε 69-55, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Μέχρι εκεί άντεξαν όμως καθώς στα εναπομείναντα λεπτά οι Glory Road διεύρυναν τη διαφορά στους 19 πόντους με τον Αλέξανδρο Χαμντάν και τον Μανωλιάδη (74-55), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Πέρα από τον Μανωλιάδη, για τους νικητές σε καλή μέρα βρέθηκαν και οι Σεϊμένης Γ., Καλλιτσάντσης και Σιφναίος. Για τους Supergrungers ξεχώρισαν οι Κωνσταντιλιέρης και Αϊβαλιώτης.