31.8%
25.0%
44.2%
12.5%

Συγκλονιστικό ντέρμπυ παρακολουθήσαμε στο κλειστό της Καλλιθέας, με τους Glory Road να παίρνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες επί της Μ.Κ.Ο. με τελικό σκορ 59-57. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Glory Road διατηρούσαν το προβάδισμα, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι στο 28-21. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο. Η Μ.Κ.Ο. με μία συγκλονιστική τρίτη περίοδο σε άμυνα και επίθεση έτρεξε ένα επιμέρους 10-24, φτάνοντας στο +7 (38-45), όμως οι Glory δεν παράτησαν το παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Δεληγιάννης, 35” πριν τη λήξη, με δίποντο από τα 5 μέτρα έκανε το 55-57, όμως ο Τσανάκας στα 17” με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του (58-57), με τον Καλλιτσάντση να γράφει με 1/2 βολές το τελικό σκορ, καθώς ο Σάμι Χαμντάν με clutch τάπα έσωσε την ομάδα του στην τελευταία άμυνα. Πλέον, οι Glory Road παραμένουν με ρεκόρ 14-3 στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης της Silver League, ενώ η Μ.Κ.Ο. έπεσε στο 6-12, χάνοντας μία σημαντική ευκαιρία να αυξήσει τις πιθανότητές της για την εξασφάλιση μίας θέσης στα playoffs.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν μουδιασμένα και να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Τσανάκας άνοιξε το σκορ (2-0), ο Τουρής ισοφάρισε σε 2-2, οι Μανωλιάδης και Σάμι Χαμντάν έκαναν το 7-2, ακολούθησε σερί 0-7 της Μ.Κ.Ο. με τους Σωτηρόπουλο, Κατσούλη και Γρηγορόπουλο για το προσπέρασμα (7-9) και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Σιφναίο και Τσανάκα να σημειώνουν το 11-9.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Glory Road αύξησαν τη διαφορά από τη Μ.Κ.Ο. Ο Κατσούλης με 1/2 βολές έκανε το 11-10, σερί 9-0 των Glory Road με τους Τσανάκα, Σαχτούρη και Σιφναίο για το 20-10, ο Δεληγιάννης με 1/2 βολές μείωσε σε 20-11, ο Μανωλιάδης με τον ίδιο τρόπο σημείωσε το 21-11, ξανά ο Δεληγιάννης για το 21-13, ο Σεϊμένης έκανε το 23-13, οι Κατσούλης και Δασκάλου μείωσαν σε 23-17, ο Μανωλιάδης ξανά από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για το 24-17, ο Δασκάλου κάτω απ’το καλάθι για το 24-19, οι Καλλιτσάντσης, Μανωλιάδης και Τσανάκας έκαναν το 28-19 και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με καλάθι του Γρηγορόπουλου για το 28-21.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τη Μ.Κ.Ο. να κάνει πράγματα και θαύματα σε άμυνα και επίθεση. Ο Κατσούλης μείωσε σε 28-23, ο Μανωλιάδης έκανε το 31-23 με τρίποντο, σερί 0-7 της ΜΚ.Ο. για το 31-30 με τους Τουρή και Μαρσέλο, ο Σιφναίος έκανε το 33-30, οι Σωτηρόπουλος, Μητριτζίκος και Γρηγορόπουλος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους (33-36), ο Μανωλιάδης με 3/3 βολές ισοφάρισε σε 36-36, οι Σωτηρόπουλος και Μαρσέλος έκαναν το 36-42, ο Σιφναίος μείωσε σε 38-42 και οι Μαρσέλος και Γρηγορόπουλος έστειλαν το ματς στο +7 (38-45).

Τελευταία περίοδος στην αναμέτρηση, με τους Glory Road να μην πτοούνται από την αποβολή του Σιφναίου και να επιστρέφουν στο ματς, παίρνοντας τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα ο Μανωλιάδης έκανε το 44-45, ο Τουρής το 44-47, οι Άλεξ Χαμντάν και Μανωλιάδης έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους (49-47), ο Δασκάλου ισοφάρισε σε 49-49, ο Καλλιτσάντσης με 1/2 βολές πέτυχε το 50-49, ο Μαρσέλος με ωραίο τελείωμα έκανε το 50-51, ο Μανωλιάδης απάντησε για το 52-51, ο Κατσούλης το 52-53, ο Σεϊμένης με 1/2 βολές για τη νέα ισοπαλία στο ματς (53-53) και ο Τουρής από ωραία πάσα του Κατσούλη σημείωσε το 53-55. Με 48 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Τσανάκας ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 55-55, ο Δεληγιάννης στα 35 δευτερόλεπτα σκόραρε από τα 5 μέτρα για το 55-57, όμως ο Τσανάκας με clutch τρίποντο έβαλε τους Glory μπροστά με 58-57. Ο Καλλιτσάντσης ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 59-57, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης καθώς ο Σάμι Χαμντάν με σημαντική τάπα προστάτεψε την ομάδα του στην τελευταία άμυνα.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λυκούργος Μανωλιάδης, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Τσανάκας και Σάμι Χαμντάν. Από τη Μ.Κ.Ο. ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Τουρή, Μαρσέλου και Γρηγορόπουλου.