3.4%
60.0%
37.0%
5.9%

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στην Καλλιθέα, Glory Road και Miners διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τελικούς νικητές τους πρώτους με σκορ 56-55 στην παράταση (κ.δ. 51-51). Οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας μοιρασμένα κάποια διαστήματα και τους Glory, όμως, να κλείνουν το ημίχρονο με 8-0 σερί για το 27-23. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Glory Road διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά οι Miners παρέμειναν κοντά και με μια αντεπίθεση με ένα σερί 0-14 πήραν το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο με 47-51. Έπειτα, ο Μανωλιάδης με 2/2 βολές και ένα δίποντο το πήρε προσωπικά και ισοφάρισε σε 51-51, στέλνοντας το ματς σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά και ο Γιάννης Σεϊμένης στα 16’’ με τρίποντο «έγραψε» το τελικό σκορ, δίνοντας το ροζ φύλλο στην ομάδα του, η οποία συνέχισε το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί της τον τελευταίο καιρό.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Σκλαβενίτης (0-2), ο Τσανάκας ισοφάρισε σε 2-2, οι Σκλαβενίτης και Δήμας πέτυχαν το 2-6, ο Μανωλιάδης με «καλάθι και φάουλ» μείωσε σε 5-6, ο Μόνος πέτυχε το 5-8, ο Μανωλιάδης με 2/2 βολές το 7-8, ο Παπανικολάου το 7-10 και οι Σεϊμένης Γ. και Τσανάκας το 13-10 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Miners μπήκαν φορτσάτοι, αλλά οι Glory ανέκτησαν το προβάδισμα. Αρχικά, οι Παπανικολάου, Γιαλαμάς, Μόνος, Ράπτης πέτυχαν το 13-18, ο Τσανάκας με μια βολή μείωσε σε 14-18, ο Δήμας με τον ίδο τρόπο το 14-19, άλλη μια βολή του Τσανάκα για το 15-19, ο Δήμας σημείωσε το 15-21, οι Σεϊμένης Γ. και Μανωλιάδης το 19-21, ο Δήμας το 19-23 και οι Glory Road έκλεισαν τι ημίχρονο με σερί 8-0 για το 27-23 με τους Μανωλιάδη, Μαστρογιάννη και Σεϊμένη Γ.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Glory Road να μπαίνουν πιο δυνατά. Ο Τσανάκας από μέση απόσταση πέτυχε το 29-23, ο Γιαλαμάς με 2/2 βολές έκανε το 29-25, οι Σεϊμένης Γ., Χαμντάν Α., Τσανάκας έκαναν το 35-25, οι Δήμας και Παπανικολάου έκαναν το 35-29, ο Σεϊμένης Γ. το 37-29, οι Σκλαβενίτης, Παπανικολάου απάντησαν για το 37-33, ο Βαλτινός το 39-33, ο Παπανικολάου από κοντά το 39-35 και ο Μανωλιάδης στον αιφνιδιασμό για το 41-35, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με το ματς να είναι ισορροπημένο μέχρι το τέλος. Ο Σεϊμένης Γ. σημείωσε το 43-35, ο Γιαλαμάς με 2/2 βολές το 43-37, οι Σεϊμένης Γ. και Μαστρογιάννης το 47-37, ακολούθησε τρομερό σερί 0-14 για το 47-51 από Ράπτη, Δήμα, Μόνο και Γιαλαμά, με τον Μανωλιάδη με 2/2 βολές και ένα δίποντο από κοντά να ισοφαρίζει σε 51-51 και να στέλνει το ματς σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Δήμας σκόραρε για το 51-53, ο Μαστρογιάννης ισοφάρισε σε 53-53, ο Ράπτης με 2/2 βολές έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 53-55 και ο Γιάννης Σεϊμένης διαμόρφωσε με εντυπωσιακό μακρινό τρίποντο το τελικό σκορ της αναμέτρησης 56-55 στα 16’’, καθώς οι Miners δεν κατάφεραν να σκοράρουν στη συνέχεια.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Τσανάκας, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μανωλιάδης και Σεϊμένης Γιάννης. Από τους Miners, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Ράπτη και Δήμα.