25.9%
63.6%
57.9%
34.6%

Αυλαία με νίκη άνοιξε ο Αστέρας Ευελπίδων απέναντι στους Golden Boys με 63-78, στην πρώτη τους αγωνιστική για το 2024 και τον 2ο γύρο της φετινής Silver. Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με το ημίχρονο να κλείνει με ένα μικρό προβάδισμα του Αστέρα Ευελπίδων (27-35). Στο 2ο μισό της αναμέτρησης, οι νικητές έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 24 πόντους (49-73) στην τελευταία περίοδο, όμως οι Golden Boys δεν άφησαν να χαθεί η διαφορά του πρώτου γύρου, πίεσαν σε όλο το γήπεδο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο και τελικά ηττήθηκαν με το τελικό 63-78.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Χαρτοκόλλη να ανοίγει το παιχνίδι με εύστοχη βολή για το αρχικό 0-1, ο Χαχάμης έβαλε τους GB στο ματς με δίποντο για το προβάδισμα και το 2-1, όμως ένα σερί 2-8 από τον Αστέρα με 4 δίποντα των Μαγκώνη (2), Λάκουρα (1) και Ανδριόπουλο (1), επανέφερε το προβάδισμα για την ομάδα τους και διαμόρφωσε το 4-9 του ματς. Εκεί, οι Golden Boys με 2 βολές του Ποντικού και δίποντο του Δαπόλα θα μειώσουν στον πόντο και το 8-9, ο Παπαδόπουλος με δικό του καλάθι θα γράψει το 8-11 του Αστέρα, ενώ ένα τρίποντο στην εκπνοή από το κέντρο του Κούγια, σφράγισε την περίοδο στα ίσα, με το σκορ στο 11-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ποντικός με ένα δύσκολο σουτ μέσης απόστασης θα βάλει μπροστά τους Golden Boys με το 13-11, ο Πολυχρονόπουλος και ο Σαλάτας με 2 τρίποντα έγραψαν το 13-17 του Αστέρα, με τον Χαχάμη να ευστοχεί σε βολή και δίποντο, μειώνοντας έτσι στον πόντο και το 16-17 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Αστέρας με 2 δίποντα των Πολυχρονόπουλο, Ανδριόπουλο, αλλά και τρίποντο του Σαλάτα θα στείλει το ματς στους 8 πόντους και το 16-24 του παιχνιδιού, οι GB θα ροκανίσουν τη διαφορά αυτή με δίποντο του Μπυνιχάκη και 2/2 βολές του Κούγια για το 20-24, ενώ ο Μαγκώνης με βολή και ο Σαλάτας με ακόμα ένα τρίποντο, πήγαν τη διαφορά στους 8 πόντους ξανά, με το σκορ πλέον να διαμορφώνεται σε 20-28 για τον Αστέρα Ευελπίδων. Ένα τρίποντο του Ποντικού μείωσε στο 23-28, ο Χαρτοκόλλης με δίποντο απάντησε και έκανε το 23-30, ενώ ένα ακόμα τρίποντο των GB από τον Χαχάμη αυτή τη φορά, διαμόρφωσε το 26-30 του ματς. Εκεί, η διαφορά άνοιξε ξανά για τον Αστέρα, όπου με νέο τρίποντο του Σαλάτα και δίποντο του Λάκουρα έγραψε το 26-35, ενώ το πρώτο ημίχρονο σφράγισε με βολή ο Χαχάμης, στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 27-35 υπέρ του Αστέρα Ευελπίδων.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Ζυγολάνης με βολή θα κάνει το 28-35, ο Μαγκώνης και ο Χαρτοκόλλης με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα γράψουν το 28-40, ενώ ένα τρίποντο από τον Παναγιωτόπουλο, θα μειώσει γρήγορα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό και το 31-40 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα σερί 2-9 από τον Αστέρα με γκολ-φάουλ του Σαλάτα και από ένα δίποντα για τους Λάκουρα, Χαρτοκόλλη και Μαγκώνη θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 16 και το 33-49, ο Ποντικός θα αφυπνίσει τους GB με εύστοχο τρίποντο μειώνοντας στο 36-49, όμως ο Αστέρας με 2 τρίποντα των Λάκουρα, Χαρτοκόλλη και 2 δίποντα του Ανδριόπουλου, θα πάνε τη διαφορά στους 23 και το 36-59 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Κατσούλης με 2/2 βολές και ο Μπυνιχάκης με δίποντο θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 19 πόντους και το 40-59, ο Ανδριόπουλος με βολή έκανε το 40-60, με τους Κούγια και Χαχάμη να ευστοχούν σε δίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα, μειώνοντας στους 16 και το 44-60, που θα κλείσει και την τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μαγκώνης με δίποντο θα κάνει το 44-62, ο Μπυνιχάκης με βολή θα μειώσει στο 45-62, ενώ ένα ακόμα δίποντο του Μαγκώνη, έκανε το 45-64 του ματς. Στη συνέχεια ο Μπυνιχάκης με δίποντο θα μειώσει στο 47-64, ο Αστέρας με ένα σερί 2-9 ύστερα από έμμεσο 4ποντο του Χαρτοκόλλη, γκολ-φάουλ του Ανδριόπουλου και δίποντο του Λάκουρα θα πάνε τη διαφορά στους 24 πόντους για το 49-73, όμως πολύ γρήγορα, οι Golden Boys θα βρουν τον τρόπο να ροκανίσουν τη διαφορά αυτή και με 6 πόντους του Κούγια, τρίποντο του Σκλαβενίτη και δίποντο του Παναγιωτόπουλου, θα ελαττώσουν τη διαφορά στους 13, με το σκορ να πηγαίνει στο 60-73. Με 1:45 να απομένει για τη λήξη, ο Πολυχρονόπουλος με σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 60-75, ο Κούγιας με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για να μειώσει στο 62-75, ενώ ένα ακόμα καλάθι του Αστέρα, δια χειρός Λάκυρα αυτή τη φορά, θα διαμορφώσει το 62-77 του ματς. Με βολή του Κούγια οι GB έκαναν το 63-77, ενώ ο Σαλάτας σφράγισε την αναμέτρηση με δική του βολή για το τελικό 63-78.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Χρήστος Σαλάτας ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 16 πόντους, με 7 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 18 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισε επιπλέον ο Λάκουρας, με τον Μαγκώνη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Golden Boys σε καλή μέρα βρέθηκε ο Χαχάμης και ο Κούγιας.