26.8%
35.3%
47.6%
24.0%

Χάρμα ιδέσθαι η ματσάρα των Golden Boys με τους ΓΑΣΤ, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και φυσικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Χέρι χέρι οι δύο ομάδες, καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, μέχρι και τις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, όταν οι Golden κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά με 10 πόντους (67-57) και να μην κοιτάξουν ποτέ πίσω. Οι ΓΑΣΤ προσπάθησαν να επιστρέψουν, όμως ηττήθηκαν με το τελικό 73-64.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε απόλυτη ισορροπία, αφού και οι δύο μεριές δέχονται και βάζουν καλάθια, χτυπώντας κάθε αδυναμία του αντιπάλου. Το σκορ θα το ανοίξει ο Χαχάμης Αν, για να απαντήσουν οι Ντάσκας και Χαλδαίος. Πόντο πόντο οι δύο ομάδες για να λήξει το χρονόμετρο με το ματς στο 18-18.

Οι Golden Boys θα ξεκινήσουν με τον καλύτερο ιδανικό τρόπο το δεύτερο μισό του 1ου ημιχρόνου, αφού είδαν τον Χαχάμη Βασίλη, να ευστοχεί σε 15(4 τρ) συνεχόμενους πόντους, στην εκκίνηση για να παρθεί μία διαφορά των 9 πόντων (35-26). Οι ΓΑΣΤ θα βρουν τον τρόπο να μείνουν στο παιχνίδι, τελικά θα μειώσουν με πολύ σημαντική συνεισφορά από όλους και το ημίχρονο θα λήξει με το σκορ στο 40-38.

Πάντα κοντά οι δύο ομάδες, με τους ΓΑΣΤ να έχουν ελαφρά το πάνω χέρι, αφού καταφέρνουν να πάρουν μικρή διαφορά της τάξης των τεσσάρων πόντων (47-51), όμως γρήγορα οι Golden αντέδρασαν, κάλυψαν και τελικά πέρασαν μπροστά για να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 55-52.

Οι Golden λοιπόν, μετά το προσπέρασμά τους, θα συνεχίσουν από εκεί που σταμάτησαν, θα διευρύνουν το σερί και το προβάδισμά τους και θα πάρουν διαφορά μέχρι και 10 πόντων (67-57). Οι ΓΑΣΤ προσπάθησαν να επανέλθουν, μάταια όμως αφού οι τελευταίες τους επιθέσεις ήταν ως επί το πλείστων άστοχες και τελικά γνώρισαν την ήττα με 73-64

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Παναγιωτόπουλος Παναγιώτης ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 4 ριμπάουντ, 6 ασίς και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Χαχάμης Βασίλης και Δαπόλας Γιώργος, ενώ από τους Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισαν οι Μίλσης Νικόλαος και Οικονόμου Σταύρος .