23.7%
20.0%
47.1%
21.1%

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στο κλειστό της Εθνικής Αντιστάσεως στην Καλλιθέα, οι Golden Boys επέστρεψαν στις επιτυχίες, αυτή τη φορά επί των Athens Supergrungers με σκορ 71-62. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, καθώς όποτε οι GB πήγαιναν να ξεφύγουν, oι Supergrungers είχαν τις κατάλληλες απαντήσεις και μείωναν τη διαφορά. Παρόλ’αυτά, στην τελευταία περίοδο οι Golden Boys μπήκαν με σερί 15-0 και κατάφεραν να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Ποντικός (2-0), ο Πανταζής πέτυχε το 2-2, ο Κούγιας το 4-2, οι Αϊβαλιώτης και Τσίπρας πέτυχαν το 4-8, ο Κούγιας με «καλάθι και φάουλ», το 7-8, ο Τσίπρας το 7-10, ο Χαχάμης Β. με τρίποντο το 10-10, ο Θεοδώρου με μια βολή το 10-11, ο Χαχάμης Α. το 12-11, οι Τσίπρας και Βγενόπουλος το 12-15 και ο Χαχάμης Α. το 14-15 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν σε υψηλούς ρυθμούς. Αρχικά, ο Παναγιωτόπουλος με τρίποντο το 17-15, με τον ίδιο τρόπο σκόραρε ο Αϊβαλιώτης για το 17-18, ο Ποντικός με τρίποντο το 20-18, ο Κατσαμπάνης ισοφάρισε σε 20-20, ο Ιορδανίδης έκανε το 22-20, οι Δριβάκος και Μπιρζαμάνης το 22-25, ακολούθησε σερί 10-0 του Χαχάμη Β. για το 32-25, ο Μπιρζαμάνης με τρίποντο μείωσε σε 32-28, ξανά ο Χαχάμης Β. για το 34-28, ο Βγενόπουλος το 34-30, ο Χαχάμης Α. με μια βολή το 35-30, ξανά ο Βγενόπουλος για το 35-32, ο Κούγιας απάντησε για το 38-32, ο Τσίπρας το 38-34, ο Χαχάμης Β. το 40-34, ο Αϊβαλιώτης το 40-36 και ο Ποντικός με τρίποντο το 43-36 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Αρχικά, ο Ιορδανίδης με μια βολή πέτυχε το 44-36, ακολούθησε σερί 0-8 από Αϊβαλιώτη, Τσίπρα και Κατσαμπάνη για το 44-44, ο Ιορδανίδης στον αιφνιδιασμό το 46-44, ο Θεοδώρου απάντησε για το 46-46, τα αδέλφια Χαχάμη το 50-46 και οι Θεοδώρου, Μπιρζαμάνης το 50-49, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Golden Boys να μπαίνουν με φόρα και να καθαρίζουν το παιχνίδι. Ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με τρομερό σερί 15-0 για το 65-49 με τους Χαχάμη Α., Παναγιωτόπουλο, Χαχάμη Β. και Ποντικό, οι Μπιρζαμάνης και Τσίπρας μείωσαν σε 65-55, ο Ιορδανίδης σκόραρε για το 67-55, ο Μπιρζαμάνης έκανε το 67-57, ο Χαχάμης Β. το 69-57, ο Κατσαμπάνης με τρίποντο μείωσε σε 69-60, ο Ποντικός με 2 βολές το 71-60 και ο Αϊβαλιώτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 71-62.

Πολυτιμότεροι παίκτες του αγώνα αναδείχθηκαν οι Γιάννης Ποντικός, με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 17 ασίστ και 4 κλεψίματα και Βασίλης Χαχάμης με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Ανδρέας Χαχάμης και Παναγιωτόπουλος. Από τους Supergrungers, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Αϊβαλιώτη και Τσίπρα.