20.0%
58.3%
39.3%
31.3%

Σε φοβερό ντέρμπι ακατάλληλο για καρδιακούς εξελίχθηκε το ματς των Ball Busters με τους Golden Boys, με τους δεύτερους να γυρνούν από το -15 και τελικά να φεύγουν νικητές με 59-62. MVP του ματς ήταν ο Γιάννης Ποντικός με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σουλτάτος και Γκίκας έβαλαν μπροστά τους Ball Busters με 5-0, 5-3 με τρίποντο του Χαχάμη, 10-3 με ένα καλάθι του Τσεβρενίδη και ένα τρίποντο του Σουλτάτου, 10-6 με τρίποντη απάντηση του Χαχάμη ξανά, 18-6 με 8-0 σερί των Λάγιου και Δήμου, 18-9 με τρίποντο του Ποντικού, 21-9 με νέο τρίποντο του Λάγιου και μια βολή από τον Ανδρέα Χαχάμη για το τελικό 21-10 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ρίζος μείωσε σε 21-12, 26-12 με απάντηση με 5-0 σερί οι Σουλτάτος και Τσεβρενίδης, 26-14 με καλάθι του Ποντικού, 29-14 με το τέταρτο εύστοχο τρίποντο του Σουλτάτου, 29-16 από τον Ποντικό, 31-16 με δύσκολη προσπάθεια του Τσεβρενίδη, 31-24 με 0-8 σερί οι Ιορδανίδης, Ρίζος, Χαχάμης και Ποντικός, 34-24 με μια βολή και ένα καλάθι του Δήμου και απάντηση με ένα καλάθι του Ποντικού και ένα τρίποντο του Δαπόλα για το τελικό 34-29 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο Ρίζος και Ποντικός έτρεξαν ένα 0-5 και ισοφάρισαν το ματς σε 34-34, 37-34 με τρίποντο του Γεωργιάδη, 37-41 με 0-7 σερί οι Ρίζος, Ιορδανίδης και Ποντικός, 38-41 με μια βολή του Δήμου, 38-46 με νέο 0-5 σερί των Ρίζου και Ποντικού, 40-46 από τον Λάγιο και νέο καλάθι του Ποντικού για το τελικό 40-48 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Δήμου και Σουλτάτος μείωσαν σε 45-48, 45-54 με απάντηση με 0-6 σερί οι Ποντικός και Ιορδανίδης, 50-54 από τους Σουλτάτο και Λάγιο ξανά με νέο 5-0, 50-56 με καλάθι του Ιορδανίδη, 52-56 από τον Μυριτζή, 52-58 με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Δαπόλα, 54-58 με απάντηση του Δήμου, 54-59 με μια βολή του Ιορδανίδη, 57-59 με μια βολή του Λάγιου και ένα καλάθι του Τσεβρενίδη, 57-61 με σουτ μέσης απόστασης από τον Ποντικό, 59-61 ξανά ο Τσεβρενίδης και 59-62 με μια βολή του Ρίζου με 13″ να μένουν για το τέλος. Στη συνέχεια η επίθεση των Ball Busters ήταν άστοχη και με 6″ να μένουν οι Gb πήγαν για βολές χωρίς όμως να είναι εύστοχοι σε καμία από τις δύο. Στην τελευταία επίθεση ο Ανδρέας Χαχάμης έπαιξε τρομερή άμυνα, έκλεψε την μπάλα από τον αντίπαλο playmaker και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη με το τελικό σκορ να μένει στο 59-62 που είχε γραφτεί λίγο νωρίτερα.

Για τους Golden Boys, πέρα από τον Ποντικό, πολύ καλό ματς έκανε και ο Δαπόλας με 5 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα. Για τους Ball Busters ξεχώρισε ο Σουλτάτος με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, με τον Τσεβρενίδη να ακολουθεί με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.