20.7%
36.8%
24.1%
20.7%

Ντέρμπι για γερά νεύρα στο κλειστό της Καλλιθέας με τους Golden Boys να επικρατούν των String Raftors με σκορ 55-51 και να φτάνουν τις 10 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με τους Golden Βoys να μπαίνουν δυναμικά και με κύριο εκφραστή τον Ρίζο να παίρνουν διψήφια διαφορά από νωρίς. Στο δεύτερο, όμως, δεκάλεπτο οι Raftors έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και τρέχοντας ένα σερί 0-17 πήραν το προβάδισμα (20-25). Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού οι Golden Boys πήραν μία μικρή διαφορά πέντε πόντων και με την ψυχραιμία του Ρίζου από τη γραμμή των βολών επέστρεψαν στις νίκες. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Ρίζος, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Έναρξη στο παιχνίδι με τους Golden Βoys να δείχνουν από την αρχή τις διαθέσεις τους και να παίρνουν μία διαφορά από τους αντιπάλους τους. Το σκορ άνοιξε ο Λαλιώτης με δύο εύστοχες βολές για το 2-0, ο Κούβαρης ισοφάρισε σε 2-2 και έπειτα οι Golden Boys έτρεξαν ένα σερί 9-0 με τους Ρίζο, Χαχάμη και Λαλιώτη, φτάνοντας στο 11-2. Ο Σκάγκος μείωσε προσωρινά με τρίποντο σε 11-5 και με νέο σερί 9-0 από τους Ρίζο και Χαχάμη η διαφορά έφτασε στο +15 (20-5). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σκάγκου για το 20-8.

Στη δεύτερη περίοδο, οι String Raftors ξύπνησαν και με τη βοήθεια της εκπληκτικής τους άμυνας έτρεξαν ένα σερί 0-17 με τους Κούβαρη, Θεοχάρη, Σκαφτούρο και Κουταλίδη για το 20-25. Οι Golden Boys μείωσαν σε 24-25 με τον Ρίζο και τον Νίκο Κατσούλη και με το σκορ αυτό ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με το ματς να είναι απόλυτα ισορροπημένο με πολλές εναλλαγές του σκορ. O Kούβαρης με δίποντο έκανε το 24-27 και οι Golden Boys έτρεξαν ένα σερί 6-0 για το 30-27 με τους Χαχάμη, Λαλιώτη και Ρίζο. Στη συνέχεια, ο Σκαφτούρος μείωσε σε 30-28, ο Χαχάμης έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του (33-27), ο Σκάγκος μείωσε σε 33-30 και ξανά ο Ρίζος έκανε το 35-30. Έπειτα, ακολούθησε σερί 0-6 των Raftors για το προσπέρασμα (35-36), ο Κωνσταντίνος Κατσούλης έβαλε ξανά μπροστά τους Golden Boys (37-36), και οι Κούβαρης, Σκάγκος σκόραραν για το 37-40. Με δύο εύστοχες βολές του Ρίζου και ένα δίποντο του Κωνσταντίνου Κατσούλη Golden Boys προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με σκορ 41-40.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος στο παιχνίδι με το αποτέλεσμα να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ρίζος με ωραία κίνηση έγραψε το 43-40, ο Κούβαρης ισοφάρισε σε 43-43 με τρίποντο και με σερί 5-0 από τους Ρίζο και Λαλιώτη οι Golden Boys πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (48-43). Στη συνέχεια, οι Σκάγκος και Κουταλίδης έδωσαν ανάσα στην ομάδα τους, φτάνοντας το 48-47, αλλά ο Κωνσταντίνος Κατσούλης και ο Ρίζος έφτασαν ξανά τη διαφορά στο +5 (52-47). Οι Κούβαρης και Θεοχάρης μείωσαν στον πόντο (52-51) με δέκα δευτερόλεπτα να απομένουν και ο Ρίζος με 3/4 βολές έκανε το 55-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Πέρα από τον Ρίζο, για τους νικητές ξεχώρισαν επίσης οι Χαχάμης και Κατσούλης Κωνσταντίνος. Για τους String Raftors σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κούβαρης και ο Κουταλίδης.