29.6%
45.8%
38.7%
10.3%

Συγκλονιστικό ματς είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρισκόντουσαν στο κλειστό της Νηαρ Ηστ, με το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και τους Golden Boys να επιστρέφουν στις μεγάλες νίκες με το τελικό 53-44 έναντι στην πρωτοπόρο Yugopiastika. Παιχνίδι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι χεράκι μέχρι το 36’, όπου στα τελευταία 4 λεπτά της αναμέτρησης, οι Golden Boys με ένα σερί 16-0 κατάφεραν να προσπεράσουν το δύσκολο εμπόδιο της Yugopiastika.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ποντικό να ανοίγει το σκορ για τους Golden Boys και τον Κουμπούλη να απαντά με δικό του δίποντο για το 2-2. Ο Χαχάμης Α. με εύστοχο σουτ κοντά στο καλάθι θα κάνει το 4-2, για να απαντήσουν οι παίχτες της Yugopaistika με ένα σερί 0-5 από τους Κουμπούλη και Ντζιό για το προβάδισμα με το σκορ να είναι στο 4-7. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Ρίζου για το 6-7, με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά στάνταρ από την αρχή του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χαχάμης Β. με τρίποντο θα κάνει το 9-7, ενώ οι Μερζιώτης, Παπακώστας με δύο δίποντα θα διαμορφώσουν το 9-11 με την Yugopiastika να περνάει ξανά μπροστά στο σκορ. Με 1 βολή θα συνεχίσουν οι Golden Boys από τεχνική ποινή που θα αναλάβει να την εκτελέσει ο Ποντικός για το 10-11, ενώ ο Παπακώστας με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το 10-12. Οι Golden Boys με τρομερή άμυνα στη συνέχεια, θα τρέξουν ένα σερί 6-0 με τους Χαχάμη Α., Ρίζο και Βασιλείου για να πάρουν ξανά κεφάλι στο προβάδισμα για το 16-12, ενώ οι Yugopiastika θα ισοφαρίσουν αργότερα με 2 δίποντα από τους Κουμπούλη και Τσακέτα για το 16-16. Στη συνέχεια, ακόμα μία βολή του Ποντικού θα κάνει το 17-16, ενώ ο Κουμπούλης με 2/2 θα διαμορφώσει το 17-18. Το πρώτο ημίχρονο θα βρει μπροστά στο σκορ τους Golden Boys με 2/2 βολές του Ρίζου για να γίνει το 19-18.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Golden Boys με δίποντο του Βασιλείου και 1 βολή του Ποντικού θα κάνουν το 22-18, όμως η Yugopiastika με τους Κουμπούλη και Ανδρέου θα ισοφαρίσουν σε 22-22 με 2 δίποντα και ο Κουμπούλης θα δώσει το προβάδισμα στην Yugopaistika με νέο δίποντο για το 22-24. Στη συνέχεια, ο Χαχάμης Α. με τρίποντο θα κάνει το 25-24 και ο Ποντικός με 2/2 από την γραμμή της φιλανθρωπίας θα διαμορφώσει το 27-24. Στη συνέχεια, ο Μερζιώτης θα πάρει στις πλάτες του την Yugopiastika και με 5 συνεχόμενους πόντους (δίποντο, τρίποντο), θα πάρει το προβάδισμα για την ομάδα του για το 27-29. Ο Ρίζος όμως με εύστοχο τρίποντο θα διαμορφώσει το 30-29 και ο Πάτρας της Yugopiastika με πολύ όμορφο δίποντο έπειτα από ασίστ του Κουμπούλη θα κάνει το 30-31. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Χαχάμης Β. με 1/2 βολές, για να φέρει το ματς στα ίσα για ακόμα μία φορά (31-31), με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα, οι παίχτες της Yugopiastika θα πάρουν μία διαφορά 7 πόντων, έπειτα από ένα σερί 0-7 από τους Ντζιό, Ανδρέου και Τσίγκα για να κάνουν το 31-38, ενώ οι Golden Boys με ένα τρομακτικό σερί 16-0(!) από τους Χαχάμη Α., Χαχάμη Β. και Ποντικό θα διαμορφώσουν το 47-38. Ο Κουμπούλης με 1 βολή θα μειώσει σε 47-39, ενώ ο Χαχάμης Α. θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 48-39. Στη συνέχεια, ο Κουμπούλης με τρίποντο (48-42) και ο Ποντικός με δίποντο θα κάνουν το 50-42, με τον Παπακώστα να ευστοχεί σε 2/2 βολές, 30’’ πριν την λήξη του ματς, για να σφραγίσει τη νίκη ο Ρίζος με τρίποντο για το τελικό 53-44, με τους Golden Boys να πανηγυρίζουν μία από τις μεγαλύτερες νίκες τους στο φετινό πρωτάθλημα, κάνοντας παράλληλα τεράστια βήμα για τα playoffs και την 8άδα.

MVP της αναμέτρησης, ο τρομερός Ανδρέας Χαχάμης, ο οποίος τα έκανε όλα για τους κίτρινους φτάνοντας τους 10 πόντους, για να μαζέψει και 17 ριμπάουντ και να μοιράσει και 2 ασίστ. Μεγάλη βοήθεια και από τους Ποντικό (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Χαχάμη Β. (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ο οποίος φαίνεται σιγά σιγά να βρίσκει ξανά τα πατήματά του έπειτα από τον τραυματισμό και θα αποτελέσει μεγάλο όπλο για τη συνέχεια αλλά και για τα playoffs. Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Κουμπούλη, με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.