16.1%
76.9%
50.0%
25.0%

Σε ένα ανατρεπτικό ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Goodfellas κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη απέναντι στους Los Angeles Slippers με το τελικό 64-57, φεύγοντας έτσι με το εισιτήριο της 8αδας για την φετινή Rising League. Οι Los Angeles Slippers μπήκαν στο ματς πολύ καλύτερα, έχοντας μάλιστα διψήφια διαφορά στο πρώτο μισό του ματς, όμως οι Goodfellas πίστεψαν στην ανατροπή και με φοβερή άμυνα στην 3η περίοδο, προσπέρασαν στο σκορ και πάρα την ελπιδοφόρα προσπάθεια των αντιπάλων να επιστρέψουν στο παιχνίδι κράτησαν κεφάλι στο σκορ και έτσι έκαναν το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά και πλέον περιμένουν τον αντίπαλο μεταξύ των B.C. Abla και Lasson B.C.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μέξα να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Κοιλιάδη, Καλλιτσάντση, να βάζουν τους Goodfellas στο ματς, ύστερα από τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα, διαμορφώνοντας έτσι το 5-2. Εκεί, ο Ντζερεμές θα μειώσει στον πόντο με δίποντο για το 5-4, ο Καλογεράς με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 7-4, ενώ ο Μέξας με 2/2 βολές, θα ρίξει τη διαφορά στον πόντο ξανά, με το σκορ στο 7-6. Στη συνέχεια, ένα εύστοχο τρίποντο από τον Καλλιτσάντση θα γράψει το 10-6 των Goodfellas, όμως ένα σερί 0-11 από τους L.A. Slippers, έπειτα από 6 πόντους του Μέξα, τρίποντο του Γουρνέλου και δίποντο του Ντζερεμέ, θα πάρουν το προβάδισμα, με το σκορ να γράφει 10-17. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Κοιλιάδης, μειώνοντας έτσι στους 5 πόντους και το 12-17 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καλογεράς θα μειώσει ακόμα περισσότερο με δίποντο για το 14-17, οι L.A. Slippers με 3 συνεχόμενα δίποντα των Γουρνέλο, Μέξα και Κάρλο θα πάνε τη διαφορά στους 9 και το 14-23, ενώ οι Goodfellas, θα βρουν σκορ από δίποντο μέσης απόστασης του Σιώκη για να μειώσουν στο 16-23 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, 4 συνεχόμενα δίποντα από τους Μέξα και Κάρλο θα πάνε τη διαφορά στους 15 και το 16-31, ο Σταχίκας θα μειώσει με δίποντο στο 18-31, ενώ ένα τρίποντο από τον Κασκανιώτη, θα ανοίξει τη διαφορά στους 16 πόντους και το 18-34 του ματς. Εκεί, ένα καλάθι από τον Μπακόπουλο θα κάνει το 20-34, ο Κασκανιώτης με δίποντο και ο Μέξας με 2/2 βολές θα γράψουν το 20-38, ενώ οι Goodfellas, θα κλείσουν το ημίχρονο με ένα σερί 8-2, έπειτα από 2 τρίποντα του Παπαδήμα και δίποντο του Σταχίκα, μειώνοντας έτσι στους 12 και το 28-40 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Ντζερεμές με 2/2 βολές θα γράψει το 28-42, με τους Goodfellas όμως να περνάνε μπροστά, ύστερα από ένα μεγάλο σερί 18-2, με 5 πόντους του Μπακόπουλου, 6 του Καλογερά, τρίποντο του Παπαδήμα και 2 δίποντα του Καλλιτσάντση, για να πάει το παιχνίδι στο 46-44. Εκεί, οι L.A. Slippers θα βρουν σκορ από βολή του Ντζερεμέ για το 46-45, ενώ ο Γουνελάς με δίποντο και ο Κοιλιάδης με βολή, θα γράψουν το 49-45 των Goodfellas, για να σφραγίσουν έτσι και την περίοδο του ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γουρνέλος με δίποντο θα μειώσει στην κατοχή και το 49-47, ο Μπακόπουλος με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 51-47, ενώ ο Μέξας, θα μειώσει στην κατοχή στον αιφνιδιασμό, με το σκορ να πηγαίνει στο 51-49. Εκεί, ένα δίποντο του Καλογερά και ένα γκολ-φάουλ από τον Σιώκη, θα πάνε τη διαφορά στους 7 και το 56-49, ο Κασκανιώτης θα ευστοχήσει ξανά σε τρίποντο, μειώνοντας στο 56-52, ενώ ένα καλάθι του Μπακόπουλου και ένα του Σταχίκα, θα πάει τη διαφορά στους 8 και το 60-52 της αναμέτρησης. Με 4 πόντους από τον Μέξα στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι L.A. Slippers θα μειώσουν στο 60-56, ο Καλογεράς με εύστοχο ζεύγος βολών θα κάνει το 62-56, ο Κασκανιώτης με δική του βολή μείωσε στο 62-57 και ο Σιώκης με 2 δικές του βολές, σφράγισε το ματς στο τελικό 64-57.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Παύλος Καλογεράς ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 14 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, κλέβοντας 8 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 33 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Goodfellas ξεχώρισε επιπλέον ο Καλλιτσάντσης, με τον Κοιλιάδη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Los Angeles Slippers σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μέξας και ο Ντζερεμές.