26.9%
18.8%
23.7%
6.7%

Ένα ακόμη βήμα για την εξασφάλιση μίας θέσης στα playoffs έκαναν οι Greek Freakase, έπειτα από τη νίκη τους με 43-34 επί των Ατάλαντων. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα στην πρώτη περίοδο, αλλά ένα ξέσπασμα των Freakase στη δεύτερη, έχοντας επιμέρους σκορ 16-5, έφτασε τη διαφορά στο +9 στην ανάπαυλα (26-17). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ατάλαντοι πάλεψαν για να διεκδικήσουν κάτι από το ματς, αλλά το “πρέπει” για τη νίκη που είχαν οι Greek Freakase τους χάρισε ουσιαστικά το ροζ φύλλο. Έτσι λοιπόν, οι νικητές έφτασαν στο 9-5 στη βαθμολογία του δεύτερου ομίλου της Rising League και είναι από τα φαβορί για τη συμμετοχή στην postseason, με τους Ατάλαντους να πέφτουν στο 2-13.

To ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Ντάλλας από κοντά άνοιξε το σκορ (0-2), οι Ηλιόπουλος και Χαλκιάς έκαναν το 4-2, ο Τσακμάκης ισοφάρισε σε 4-4, ο Χαλκιάς έκανε το 6-4 και οι Κιουμουρτζής, Σπύρου και Μουσούρης έδωσαν ξανά προβάδισμα στους Ατάλαντους (6-10). Οι Φωτόπουλος και Ηλιόπουλος έφεραν ξανά το ματς στα ίσα (10-10), με τον Αρκολάκη να κάνει το 10-12 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Freakase έσφιξαν την άμυνά τους και πήραν μία σημαντική διαφορά. Τρίποντο του Κάρνου για το προσπέρασμα (13-12), ο Αρκολάκης με μία εύστοχη βολή έκανε το 13-13 και με σερί 8-0 των Καλογερόπουλου, Κάρνου και Ηλιόπουλου οι Freakase ξέφυγαν στο +8 (21-13). Ο Ντάλλας με τέσσερις προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 21-17 και ο Ηλιόπουλος απάντησε με πέντε δικούς του πόντους για το 26-17, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Ατάλαντους να ισορροπούν, αλλά να μην καταφέρνουν να ροκανίσουν σημαντικά τη διαφορά. Δύο δίποντα του Κάρνου έκαναν το 30-17, τρίποντο-απάντηση του Αρκολάκη για το -10 (30-20), ο Χαλκιάς έκανε το 32-20, οι Πλακούτσης και Κιουμουρτζής μείωσαν σε 32-24, οι Μητρόπουλος και Χαλκιάς έστειλαν τη διαφορά στο +12 (36-24) και ο Ντάλλας μείωσε σε 36-26.

Τέταρτη περίοδος στο ματς, με το ρυθμό να πέφτει και τους Freakase να διατηρούν τη διαφορά μέχρι το φινάλε. Ο Πορέτσης με τρίποντο έκανε το 39-26, ο Πλακούτσης μείωσε σε 39-28, μία εύστοχη βολή του Καλογερόπουλου για το 40-28, οι Τσακμάκης και Ντάλλας μείωσαν σε 40-32, ο Ηλιόπουλος με τρίποντο κλείδωσε τη νίκη (43-32) και ο Τσακμάκης διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 43-34.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ηλιόπουλος, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κάρνος. Από τους Ατάλαντους, ξεχώρισε η προσπάθεια του Ντάλλα.