23.3%
50.0%
38.0%
27.3%

Οι Los Angeles Slippers αν και δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι κατάφεραν με καλό κλείσιμο να πάρουν τη δεύτερη τους νίκη στη φετινή Rising σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα στους Greek Freakase με 51-60. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Μέξας με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μέξας άνοιξε το σκορ στο ματς, οι Σπανός και Λαζίδης απάντησαν με 5-0 σερί για το 5-2, 5-4 με καλάθι του Σκοπελίτη από μέση απόσταση, 7-4 με δύο βολές του Σπανού, 7-6 με καλάθι του Σκοπελίτη ξανά, 14-6 με 7-0 σερί οι Λαζίδης και Μαρτίνος, 14-8 από τον Καβαλλιέρο και καλάθι του Κοροβέση για το τελικό 16-8 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κουτσοθανάσης έγραψε ένα τρίποντο για το 19-8, 19-11 με μια βολή του Κουμάντου και ένα καλάθι του Κασκανιώτη, 22-11 ξανά με τρίποντο του Κουτσοθανάση, 22-15 με δύο βολές του Κασκανιώτη και ένα καλάθι του Κοτσοβού, 25-15 με το τρίτο τρίποντο του Κουτσοθανάση στην περίοδο, 25-17 ο Κοτσοβός, 27-17 με απάντηση του Κυριαζόπουλου, 27-19 από τον Κασκανιώτη, 29-19 ο Μητρόπουλος, 29-21 με απάντηση του Μέξα, 30-21 με βολή του Κυριαζόπουλου και 4 συνεχόμενοι πόντοι του Μέξα για το τελικό 30-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κοτσοβός έβαλε καλάθι για το 30-28, 32-28 με απάντηση του Μητρόπουλου, 32-34 με ένα προσωπικό 0-6 σερί του Μέξα, 37-34 με μια ωραία ενέργεια του Σπανού και ένα τρίποντο του Μαρτίνου, 37-37 με μια βολή του Σκοπελίτη και ένα καλάθι του Μέξα, 39-37 από τον Λαζίδη, 39-41 με δύο βολές του Μέξα και δύο του Κουμάντου, 43-41 με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Λαζίδη και 0-7 σερί οι Κασκανιώτης Κουμάντος και Μέξας για το τελικό 43-48 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Κουτσοθανάσης μείωσε σε 45-48, ο Καβαλλιέρος απάντησε για το 45-50, 47-50 με drive του Σπανού, 47-51 με μια βολή του Σκοπελίτη, 49-51 με νέο σουτακι του Μητρόπουλου, 49-60 με 0-9 σερί των Μέξα και Κασκανιώτη και καλάθι από τον Μαρτίνο για το τελικό 51-60 του παιχνιδιού.

Για τους Los Angeles Slippers, πέρα από τον Μέξα, πολύ καλό ματς έκανε και ο Κασκανιώτης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Greek Freakase ξεχώρισε ο Λαζίδης με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.