3.7%
53.8%
36.4%
15.2%

Οι Airball αν και βρέθηκαν μέχρι και με 10 πόντους μπροστά δεν είχαν άνετο φινάλε, καθώς οι Halia Mavericks έδειξαν τα δόντια τους και έφεραν το ματς στην ισοπαλία, όμως στο τέλος οι πρώτοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι σε κρίσιμες στιγμές και πήραν το ροζ φύλλο με 53-50. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Τσάκαλης με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Μουμούρης και Χαραλαμπόπουλος ξεκίνησαν το ματς με 4-0 για τους Airball, 4-1 με μια βολή του Αγγελιδέλη, 7-1 με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, 7-5 με 0-4 των Παναγιώτη Αγγελωνίτη και Κλιμαντήρη, 8-5 με μια βολή του Πολυχρονόπουλου, 8-11 με 0-6 σερί οι Κλιμαντήρης και Παναγιώτης Αγγελωνίτης και 11-11 με τρίποντο του Καραγιάννη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κυρούδης έβαλε καλάθι για το 13-11, ο Αγγελιδέλης ισοφάρισε σε 13-13, 15-13 από τον Ρούσσο με ωραίο drive, 15-15 με απάντηση του Τσαμούταλου, 18-15 με μια βολή του Κυρούδη και ένα καλάθι του Πολυχρονόπουλου, 18-17 από τον Αγγελιδέλη ξανά, 20-17 ο Κυρούδης, 20-19 ο Παναγιώτης Αγγελωνίτης, 22-19 με δύο βολές του Ρούσσου, 22-21 από τον Αγγελιδέλη, 23-21 με βολή του Μουμούρη, 23-23 από τον Κληρονόμο και καλάθι του Τσάκαλη στον αιφνιδιασμό για το τελικό 25-23 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο Καραχρήστος και Ρούσσος έγραψαν το 28-23, 28-26 με μια βολή του Αγγελιδέλη και ένα καλάθι του Κλιμαντήρη, 31-26 με τρίποντο του Τσάκαλη, 31-28 με δύο βολές του Κλιμαντήρη, 34-28 με τρίποντο του Μουμούρη, 34-30 με καλάθι του Αλέξανδρου Αγγελωνίτη, 36-30 από τον Καραγιάννη, 36-33 με γκολ φάουλ του Κλιμαντήρη και ένα καλάθι του Κυρούδη μαζί με δύο βολές του Μουμούρη για το τελικό 40-33 της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Μουμούρης έβαλε νέο καλάθι για το 42-33, 42-34 με μια βολή του Κλιμαντήρη, 44-34 από τον Καραχρήστο, 44-44 με ένα τρομερό 0-10 σερί οι Κλιμαντήρης, Μαρκέτος και Τσαμούταλος, 46-44 από τον Κυρούδη, 46-46 με απάντηση από τον Μαρκέτο, 51-46 με 5-0 των Κυρούδη και Τσάκαλη, 51-48 ο Κλιμαντήρης και 52-48 με μια βολή του Χαραλαμπόπουλου 17″ πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Στην επόμενη επίθεση οι Halia Mavericks μείωσαν σε 52-50 με δύο βολές του Κλιμαντήρη με 13″ να μένουν. Κατοχή για τους Airball και βολές ξανά στον Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος έβαλε 1/2 και έγραψε το τελικό 53-50 του παιχνιδιού.

Για τους Airball, πέρα από τον Τσάκαλη, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Κυρούδης με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και Μουμούρης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους Halia Mavericks ξεχώρισε ο Δημήτρης Κλιμαντήρης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 τάπα.